Z życia przedszkola Rok szkolny 2021/2022

List
07.12.2021
List

Słoneczka wybrały się na pocztę, by wysłać list do św. Mikołaja. Dzięki wspólnemu przygotowywaniu wiadomości dowiedzieliśmy się, o czym marzą dzieci w grupie. Pomysłów było co niemiara, jednak zgodnie ustaliliśmy, że dwie zabawki zdecydowanie wystarczą. Przecież św. Mikołaj musi odwiedzić wszystkie dzieci ;)

ZOBACZ GALERIĘ
Kino
07.12.2021
Kino

Grupa „Słoneczka” brała udział w konkursie plastycznym „Stroik świąteczny” organizowanym przez Gostyński Ośrodek kultury „Hutnik”. W nagrodę przedszkolaki otrzymały bilety na seans grupowy w kinie „Kopuła”. Mieliśmy przyjemność obejrzeć „Pszczółkę Maję”.

ZOBACZ GALERIĘ
Mikołaj dla przyjaciół ze schroniska
06.12.2021
Mikołaj dla przyjaciół ze schroniska

W naszym przedszkolu jak co roku zorganizowaliśmy zbiórkę darów dla schroniska dla zwierząt. Zebraliśmy suchą i mokrą karmę, i wiele innych rzeczy niezbędnych czworonożnym przyjaciołom. Zebrana ilość karmy pozwoli bezdomnym zwierzakom na bogatszą świąteczną ucztę. Przedszkolnego przedstawiciela z grupy Smerfów powitał pracownik schroniska, który opowiedział m.in. o funkcjonowaniu instytucji, o pracy w schronisku. Najważniejszą lekcją dla przedszkolaków jest to, aby zrozumieli, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Aby wiedziały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale obowiązek troski o niewątpliwie słabszą istotę. Udział w akcji to znakomity przykład tego, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do „braci mniejszych”. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt - by zaszczepić w dzieciach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym; by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest, niestety, schronisko.

ZOBACZ GALERIĘ
Choinkowy zawrót głowy
06.12.2021
Choinkowy zawrót głowy

Jak wiadomo choinka bożonarodzeniowa to nieodzowny element świąt, który wprowadza świąteczny nastrój w każdym kto ma przyjemność przebywać w jej otoczeniu. W okresie przedświątecznym w ramach współpracy z Nadleśnictwem Piaski duch świąt trafił do naszego przedszkola, do grupy Smerfów. Takim sposobem mamy w tym roku choinkę od leśników . Przekazane drzewko pochodzi z tzw. cięć pielęgnacyjnych a pozyskanie go w żaden sposób nie zagraża trwałości polskich lasów. Tym samym Smerfy wzbogaciły wiedzę dotycząca edukacji przyrodniczo – ekologicznej. Dziękujemy uroczym Mikołajom za prezent.

ZOBACZ GALERIĘ
Mikołajki w przedszkolu
06.12.2021
Mikołajki w przedszkolu

Nastrój mikołajkowy widoczny był już po przekroczeniu progu przedszkola. Piękny wystrój i muzyka przypominały, że jest to właśnie ten dzień, w którym Mikołaj przyniesie prezenty dzieciom z naszego przedszkola. Od samego rana w każdej sali panowała radość i poruszenie. Przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały podarków od niezwykłego gościa. Cały czas nasłuchiwały dzwonków świętego. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia dzieci były odświętnie ubrane w czerwone mikołajowe czapki. Smerfy wyruszyły na poszukiwanie Mikołaja na gostyński Rynek. Wspólnie podziwialiśmy choinkę ubraną przez mieszkańców Gostynia. Miło spędzony czas uświetniło wspólne zdjęcie oraz obietnica Mikołaja, że prezenty czekają na dzieci w przedszkolu. W to poniedziałkowe przedpołudnie na wszystkich dziecięcych twarzach gościł uśmiech oraz radość.

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Misia
01.12.2021
Dzień Misia

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

Dnia 25.11 w naszym przedszkolu obchodziliśmy bardzo ważne święto- Dzień Misia. Tego dnia dzieci poznały historię powstania pluszaków oraz wykonywały pracę plastyczne pt. „Miś”. Przygotowano wiele zabaw ruchowych, zagadek i quizów. Nie brakowało również tańców, wierszy i piosenek o misiowej tematyce. Po pełnej uśmiechu, ogromu radości zabawie, dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka, można go przytulić a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.

ZOBACZ GALERIĘ
Dyplom - „Szkoła do hymnu”
30.11.2021
Dyplom - „Szkoła do hymnu”

DYPLOM

ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU
30.11.2021
ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”…

W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Tego dnia wszystkie przedszkolaki bawiły się wesołymi wróżbami. Najpopularniejsza wróżba to oczywiście lanie wosku, który dzieci przelewały przez dziurkę od klucza. Następnie odczytywały swoją wróżbę wykazując się dużą wyobraźnią i pomysłowością. Nie zabrakło również ustawiania bucików oraz przekłuwania serduszek z imionami. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

ZOBACZ GALERIĘ
„Bałwankowy prezent dla naszych skrzydlatych przyjaciół”
26.11.2021
„Bałwankowy prezent dla naszych skrzydlatych przyjaciół”

Zima zbliża się do nas wielkimi krokami, dlatego przedszkolaki z grupy „Kotki” postanowiły pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom w trudnym dla nich czasie. Dla ptaków nadchodząca aura może sprawiać problemy, dlatego warto pomóc. Ptaki, które nie odlatują do ciepłych krajów, zimują dosłownie u nas za oknem, często dzięki przedszkolakom są w stanie przetrwać zimę. Bardzo dziękujemy naszej koleżance Mai z grupy „Kotki”, która przyniosła słoninowego bałwanka - specjalny przysmak dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Kotki wspólnie zawiesiły bałwanka w przedszkolnym ogrodzie przy karmnikach, które będą systematycznie uzupełniać innymi ”ptasimi przysmakami”. Dzieci z grupy „Kotki” dowiedziały się też, jakie pokarmy służą ptakom, a jakich należy unikać w ich diecie aby nie wyrządzić im krzywdy. Dokarmiając ptaki, dzieci uświadomiły sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków może nie przetrwać okresu zimy. Była to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

ZOBACZ GALERIĘ
Podziękowań moc
26.11.2021
Podziękowań moc

Te słowa kierujemy dzisiaj do pani Ewy z biblioteki, która zawsze witała nas z uśmiechem, odwiedzała w przedszkolu, zarażała czytaniem, wymyślała konkursy i różne zadania. Przeczytała nam wiele bajek, baśni, opowiadań i zawsze miała dla dzieci dobre słowo i „coś słodkiego”. W ramach podziękowań za wiele lat współpracy Smerfy wystąpiły w bibliotece z montażem słowno – muzycznym. Dziękujemy pani Ewo za wszystko i obiecujemy, że nasza przygoda z książką się nie skończy.

ZOBACZ GALERIĘ
„Zapomniany przyjaciel Czarusia”
23.11.2021
„Zapomniany przyjaciel Czarusia”

Wiktoria i Zosia z grupy “Smerfy” wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez gostyńską bibliotekę z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zadaniem przedszkolaków było wykonanie ilustracji do wybranego fragmentu utworu pani H. Radoły „Zapomniany przyjaciel Czarusia”. Z bajką terapeutyczną o kociej rodzinie dzieci zostały zapoznane w przedszkolu, każda z dziewczynek wybrała fragment, do którego wykonała ilustracje , następnie prace przekazaliśmy na ręce pani Izy. Ilustracje dziewczynek zostały docenione i wybrane do opracowania teatrzyku kamishibai – to nagroda główna w tym konkursie. Smerfy zaproszone do obejrzenia teatrzyku z zaciekawieniem śledziły historię zapomnianego misia. Jesteśmy bardzo dumni z naszych Smerfetek ponieważ ich dzieła przedstawione w formie teatrzyku kamishibai będzie mogło teraz obejrzeć wiele dzieci z różnych szkół i przedszkoli.

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny
19.11.2021
Urodziny

Dzień urodzin to bardzo ważny dzień dla każdego przedszkolaka. To właśnie tego dnia dziecko czuje się wyjątkowo i jest w centrum uwagi. W naszym przedszkolu tym razem świętowaliśmy urodziny dzieci urodzonych w miesiącu listopadzie. Wszystkie przedszkolaki z danej grupy zaśpiewały jubilatom tradycyjne „Sto lat”, a następnie przystąpiły do składania życzeń, zjedzenia pysznego torciku i wspólnych zabaw taneczno – ruchowych przy muzyce. Wszystkim naszym solenizantom życzymy dużo zdrowia i samych radosnych dni.

ZOBACZ GALERIĘ
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
19.11.2021
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Nasze przedszkole kolejny raz obchodziło- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Tym samym zobowiązaliśmy się do realizacji wybranych aktywności związanych z akcją pomocową na rzecz dzieci w Jemenie. Przedszkolaki poprzez niebieskie ubranie wyraziły swoją solidarność z wszystkimi dziećmi na świecie- wykonywały plakaty o prawach dziecka, wypełniały karty pracy, słuchały opowiadań, oglądały film. Nasi podopieczni tego dnia nie tylko dowiedzieli się, czym zajmuje się organizacja międzynarodowa UNICEF, ale także uświadomili sobie, że są na świecie dzieci, których sytuacja jest naprawdę bardzo trudna i potrzebują pomocy.

ZOBACZ GALERIĘ
Ptasia stołówka wznawia działalność
18.11.2021
Ptasia stołówka wznawia działalność

Nadchodzi trudny czas dla naszych „braci mniejszych”, ale z pomocą przedszkolaków przetrwają go na pewno łatwiej. O skrzydlatych przyjaciołach jak co roku pamiętają Smerfy i Smerfetki. W przedszkolnym ogrodzie mają do dyspozycji dwa karmniki, które systematycznie będą uzupełniać ptasimi smakołykami. Dokarmiając ptaki dzieci zbliżają się do nich, uczą się, pobudzają swoje zainteresowania i uwrażliwiają na przyrodę, a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego. 

ZOBACZ GALERIĘ
Wizyta pan leśnik w grupie „Kotki”
16.11.2021
Wizyta pan leśnik w grupie „Kotki”

We wtorkowy poranek w grupie „Kotki” pojawił się długo oczekiwany gość. Pani leśnik Monika, która na co dzień pracuje w Nadleśnictwie Piaski opowiedziała przedszkolakom mnóstwo ciekawostek na temat lasu i jego mieszkańców. Bardzo ciekawie opowiedziała o budowie i rodzajach drzew. Przedszkolaki dowiedziały się, że istnieje bardzo dużo gatunków drzew oraz wiele rodzajów liści, które różnią się kształtem. Dzieci przy pomocy pani Moniki próbowały dopasować takie same liście oraz rozpoznać zwierzęta mieszkające w lesie. „Kotki” z ciekawością obejrzały ilustracje, szyszki oraz pień drzewa przyniesiony przez panią Monikę. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak mógł poczuć się, jak prawdziwy leśnik i przymierzyć czapkę leśnika oraz otrzymał drobny upominek od pani Moniki. Dzień ten stał się okazją do propagowania proekologicznych zachowań oraz kształtowania prawidłowych postaw wobec otaczającej nas przyrody.

ZOBACZ GALERIĘ
„Szkoła do hymnu”
10.11.2021
„Szkoła do hymnu”

To już tradycja- kolejny raz zaśpiewaliśmy hymn państwowy z okazji Święta Niepodległości. Co roku bierzemy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w poprzednich latach, w ostatni dzień roboczy przed Świętem Niepodległości o godzinie 11.11, wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy naszą przedszkolną społeczność we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZOBACZ GALERIĘ
Opowiem Wam o Polsce, czyli jak Motyle z Małym Misiem poznają swój kraj.
10.11.2021
Opowiem Wam o Polsce, czyli jak Motyle z Małym Misiem poznają swój kraj.

Tym razem Mały Miś zabrał nasze przedszkolaki w podróż po Polsce. Wykorzystując różne formy zbaw oraz literaturę, dzieci szukały odpowiedzi na pytanie Co to jest Polska?, utrwaliły symbole narodowe, poznały „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie” oraz znaczenie słowa niepodległość. W poszukiwaniu symboli narodowych w najbliższym otoczeniu wybraliśmy się na długi spacer po Gostyniu, a historię naszego miasta przybliżył dzieciom Pan Robert Czub – dyrektor gostyoskiego muzeum, który odwiedził nasze przedszkole. W przeddzieo Święta Niepodległości sala Motyli zmieniła barwy na biało- czerwone, gdzie wspólnie o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” przyłączając się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

ZOBACZ GALERIĘ
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
10.11.2021
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.”
Wszyscy wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny i kraju, w którym żyjemy. Listopad daje nam okazję do kształtowania u dzieci postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, do rozbudzania tożsamości narodowej. Nasi podopieczni z zainteresowaniem obejrzały koncert „Dzień Niepodległości” oraz prezentacje „Początki Gostynia”, którą przedstawił Pan Robert Czub – dyrektor gostyńskiego muzeum. Przedszkolaki wykonały również ciekawe prace plastyczne tematycznie związane z naszym państwem- Polską.

ZOBACZ GALERIĘ
Dyplom - Szkoła Pamięta
09.11.2021
Dyplom - Szkoła Pamięta

DYPLOM

Pasowanie na Przedszkolaka
08.11.2021
Pasowanie na Przedszkolaka

Dwóch chłopców Mikołaj i Rafał z grupy „Słoneczka” mieli dzisiaj swoje święto - „Pasowanie na Przedszkolaka”. Z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali swoje umiejętności. Dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani, pomagać kolegom i być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy, pani dyrektor dokonała chłopcom pasowania na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia przedszkolaki otrzymały dyplom pasowania.

ZOBACZ GALERIĘ
Bajki uczą, bajki bawią, bajki humor Smerfom poprawią!
06.11.2021
Bajki uczą, bajki bawią, bajki humor Smerfom poprawią!

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disneya. Święto niesie ze sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. Z  okazji  tak ważnego dnia, wspólnie z panią Izą z gostyńskiej biblioteki przygotowałyśmy dla Smerfów konkurs wiedzy na temat postaci ze znanych bajek dla dzieci.  Przedszkolaki rozwiązywały zagadki, odgadywały z jakiej bajki pochodzą wybrane cytaty oraz rekwizyty typu: dynia, pantofelek, lusterko…itp., układały obrazki z części przedstawiające postacie z bajek. Był także konkurs muzyczny „ Z jakiej bajki pochodzi ta melodia?”  W naszej sali urządziliśmy też „Bajkowy kącik czytelniczy”.

„Jeżeli chcesz, aby  twoje dzieci były inteligentne czytaj im bajki.
Jeżeli 
chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek.”
Albert Einstein                                                         

ZOBACZ GALERIĘ
„Motyle" kodują razem z Małym Misiem
05.11.2021
„Motyle" kodują razem z Małym Misiem

Dzieci z grupy „Motyle” w tym roku szkolnym biorą udział wspólnie z rodzicami w kolejnej już edycji ogólnopolskiego projektu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury. Poprzez codzienne czytanie w przedszkolu oraz w domu dzieci poznają otaczający świat. Tym razem Mały Miś wprowadził nasze przedszkolaki w świat cyfrowy. Podczas wspólnych zabaw nabywały kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji; dowiedziały się czym jest kodowanie, czyli przetwarzanie informacji na kod (szyfrowanie) lub oznaczanie czegoś umownymi znakami. Nauka przez zabawę sprawiła dzieciom wiele radości a efektem był portret misia, który udało nam się rozszyfrowad z zakodowanej informacji.

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolak bezpieczny na drodze
04.11.2021
Przedszkolak bezpieczny na drodze

Mamy następnych laureatów w naszym przedszkolu. Komisja konkursowa rozstrzygnęła ogólnopolski  konkurs plastyczny pod hasłem „Przedszkolak bezpieczny na drodze”. Konkurs był organizowany przez nauczycieli z Miejskiego Przedszkola nr 43 w Sosnowcu.  W konkursowych zmaganiach udział wzięło dwoje naszych wychowanków – Stasiu W z grupy „Słoneczka” oraz Iga J  reprezentująca dzieci z grupy „Smerfy”. Prace przedszkolaków zostały docenione, zarówno Iga jak i Stasiu otrzymali wyróżnienia .

Serdecznie gratulujemy.

Udział w akcji #SzkołaPamięta
29.10.2021
Udział w akcji #SzkołaPamięta

Nasze przedszkole wzięło udział w akcji #Szkoła pamięta. W ostatnim tygodniu października wszystkie grupy realizowały różnorodne działania, które miały na celu upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Wszystkie dzieci odwiedziły lokalne miejsca pamięci takie, jak Pomnik Powstańców Wielkopolskich czy Pomnik ku czci 30 obywateli ziemi gostyńskiej rozstrzelanych przez hitlerowców w 1939 roku. Tam zapaliły znicze i poznały związaną z tym miejscem historię. Aby lepiej zrozumieć sens Święta Zmarłych, i młodsi i starsi, obejrzeli filmy i bajki edukacyjne np. „Karolek i Dzień Wszystkich Świętych”, „1 Listopada”. Przedszkolaki wykonały również prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Zapraszamy do galerii zdjęć.

ZOBACZ GALERIĘ
Jesienny koncert
28.10.2021
Jesienny koncert

Dzieci z grupy „Motyle”, „Misie” oraz „Smerfy” udały się dzisiaj do Szkoły Muzycznej, gdzie zostały zaproszone na „Jesienny koncert”. Miały okazję „na żywo” wysłuchać muzyki w wykonaniu młodych artystów oraz poznać wygląd i brzmienie wielu instrumentów. Przy akompaniamencie fortepianu nauczyły się także piosenki „Jeż”. Było to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie obcowania z wartościową muzyką i ważny ich krok w poznawaniu świata dźwięków.

ZOBACZ GALERIĘ
Pasowanie na przedszkolaka
27.10.2021
Pasowanie na przedszkolaka

W grupie 3-latków odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. To jeden z ważniejszych momentów w życiu naszych najmłodszych dzieci, ponieważ stały się „pełnoprawnymi przedszkolakami”. To duży krok na ich drodze do samodzielności. Zanim nastąpił ten magiczny moment, dzieci zatańczyły i zaśpiewały, wyrecytowały także wierszyk-przysięgę. Potem pani dyrektor kładła różdżkę na ramię dziecka, na znak włączenia go do grona przedszkolaków. Na zakończenie maluszki otrzymały okazjonalny dyplom.

ZOBACZ GALERIĘ
Wizyta pani leśnik u Smerfów
26.10.2021
Wizyta pani leśnik u Smerfów

"Uczmy miłości do przyrody,
uczmy spostrzegać jej piękno,
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły."

H. Zdzitowiecka

Dnia 26.10.2021 r. nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość: pani leśnik Monika pracująca w Nadleśnictwie Piaski. „Smerfy” oczekiwały gościa z niecierpliwością od samego rana. Z radością powitaliśmy panią leśnik, która opowiedziała przedszkolakom o faunie i florze naszych lasów. Podkreśliła zasady bezpiecznego zachowania się w lesie, zaznaczyła też, że człowiek przebywając w lesie jest jego gościem i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek o leśnych zwierzętach i roślinach. Na koniec spotkania pani Monika wręczyła dzieciom drobne upominki. Z całą pewnością informacje dotyczące naszej przepięknej natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków. Dzień ten stał się doskonalą okazją do propagowania proekologicznych zachowań oraz kształtowania prawidłowych postaw wobec otaczającej nas przyrody.

ZOBACZ GALERIĘ
Moja rodzina to jedna drużyna - zabawy z rodzicami na przedszkolnym boisku
26.10.2021
Moja rodzina to jedna drużyna - zabawy z rodzicami na przedszkolnym boisku

Rada Rodziców naszego przedszkola wzięła udział w konkursie „Moja rodzina – to jedna drużyna” zorganizowanym przez Urząd Miejski w Gostyniu. Przedmiotem konkursu było opracowanie i przesłanie scenariusza inicjatywy promującej wartości rodziny oraz wspólnego spędzania czasu wolnego. Komisja konkursowa za opracowany scenariusz przyznała środki finansowe, które pozwoliły zrealizować scenariusz. Wspólne zabawy z rodzicami odbyły się w poniedziałek i wtorek na przedszkolnym boisku. Dzieci z poszczególnych grup wraz z mamą lub tatą brały udział w zabawach ruchowych, grały w kalambury, malowały jesienny obraz na folii oraz budowały najwyższą wieżę ze słomek. Pomysł spędzenia czasu na zabawie z rodzicami bardzo się wszystkim spodobał, co było widać po ogromnym zaangażowaniu dzieci, ale przede wszystkim rodziców. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej zabawy.

ZOBACZ GALERIĘ - KOTKI-PSOTKI

ZOBACZ GALERIĘ - MISIE

ZOBACZ GALERIĘ - MOTYLE

ZOBACZ GALERIĘ - SŁONECZKA

ZOBACZ GALERIĘ - SMERFY

Dzieciaki kochają zwierzaki
22.10.2021
Dzieciaki kochają zwierzaki

W dniu 18 października 2021 r. komisja w składzie: Marek Ratajczyk, Irena Kędziora – instruktorzy ds. plastyki GOK ,,Hutnik” dokonała oceny prac nadesłanych na konkurs plastyczny ,,Dzieciaki kochają zwierzaki”.  Mamy pierwszych laureatów w tym roku szkolnym: z grupy „Misie” – Helena zdobyła nagrodę oraz z grupy „Smerfy” Wiktoria za swoją pracę otrzymała wyróżnienie.  Jesteśmy z was dumni i serdecznie gratulujemy.

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny
22.10.2021
Urodziny

Urodziny to szczególna okoliczność, która wśród dzieci wywołuje same pozytywne skojarzenia i emocje. Celebrowanie tego wydarzenia na dobre wpisało się w tradycję naszego przedszkola. Dzisiaj świętowały dzieci urodzone w październiku. Były torty, życzenia i wspaniała zabawa. Wszystkim jubilatom życzymy 100 lat!

ZOBACZ GALERIĘ
„Nasz wielki przyjaciel – Drzewo”
22.10.2021
„Nasz wielki przyjaciel – Drzewo”

Drzewa należą do grupy największych roślin lądowych. To rośliny wieloletnie, okazałe, w większości wysokie lub bardzo wysokie. Dożywają kilkuset, a nawet kilku tysięcy lat w zależności od gatunku i miejsca występowania, co sprawia że należą do jednych z najdłużej żyjących organizmów na Ziemi. Ich rola w środowisku jest niezastąpiona . Gromadzą wodę, uwalniają tlen, oczyszczają powietrze z toksycznych gazów, chronią przed hałasem, dają schronienie zwierzętom. Pełnią wiele innych ważnych ról w życiu przyrody. Warto pielęgnować przyrodę, w szczególności zaś drzewa, bo one dają nam życie. Wrażliwość na piękno i ochronę przyrody powinniśmy budzić szczególnie w dziecku. To dzieci i ich postępowanie wobec natury mają wpływ na przyszłość. Grupa „Kotki” wzięła czynny udział w projekcie edukacyjnym pod nazwą „Nasz wielki przyjaciel – Drzewo .Poprzez różne rodzaje aktywności dzieci poznały wiadomości o drzewach. W ramach projektu przedszkolaki zasadziły własne drzewko w ogrodzie przedszkolnym, wykonały mapę myśli „Drzewo”, spotkały się z Panią Izą z Biblioteki Publicznej w Gostyniu, która przeczytała książkę Magdaleny Grucy pt.” Moje drzewko: dbam o środowisko” z serii Przygody Fenka, wykonały taniec z jesiennymi liśćmi do piosenki „Kolorowe listki”, dowiedziały się, co powstaje z drewna, przygotowały wystawę wykonując piękne jesienne drzewa. Realizacja projektu miała za zadanie rozbudzić u dzieci zainteresowania przyrodnicze i ekologiczne, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na bogactwo i różnorodność środowiska przyrodniczego naszej okolicy oraz uwrażliwić je na potrzebę ochrony przyrody.

ZOBACZ GALERIĘ
„Inny nie znaczy gorszy”
20.10.2021
„Inny nie znaczy gorszy”

Dnia 20.11.2021r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy dzień pod hasłem „Inny nie znaczy gorszy”. Promujemy w ten sposób szacunek, akceptację i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie. W grupach zostały przeprowadzone zajęcia, podczas których dzieci uczyły się prawidłowych postaw społecznych, akceptowania odmienności innych ludzi, poszanowania cudzej godności oraz uczuć. Odwiedziła nas również Pani Natalia, która przedstawiła nam kilka gestów języka migowego. Głównym celem tego dnia było uświadamianie niebezpieczeństwie związanego z konsekwencjami dyskryminacji. Ten czas może być też okazją do głębszej refleksji na temat nietolerancyjnych zachowań w wielu aspektach. To był bardzo udany dzień.

ZOBACZ GALERIĘ
Jesienne prace w ogródku
15.10.2021
Jesienne prace w ogródku

W słoneczne, piątkowe przedpołudnie dzieci z grupy „Słoneczka” wybrały się do ogrodu, aby wykonać pierwsze jesienne prace porządkowe. Własnymi siłami, w czasie aktywnej zabawy, zadbały o estetykę naszego „mini ogródka” – grabiły liście, wyrywały chwasty. Dzielne przedszkolaki, wspaniale poradziły sobie z zadaniem, mając przy tym masę radości i przyjemności. Działania dzieci rozbudziły zainteresowania środowiskiem przyrodniczym. Do zobaczenia na wiosnę!

ZOBACZ GALERIĘ
Prace porządkowe w ogródku.
13.10.2021
Prace porządkowe w ogródku.

Ogród przedszkolny to najbliższe dzieciom środowisko przyrodnicze. Spełnia ono wiele funkcji, w tym głównie rekreacyjną, estetyczną i poznawczą. Jest to również miejsce pracy dzieci. Korzystając z pięknej, jesiennej pogody dzieci z grupy misie ruszyły do pracy w swoim „mini ogródku”, co sprawiło im wiele radości.

ZOBACZ GALERIĘ
"Misie na placu zabaw"
13.10.2021
"Misie na placu zabaw"

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody w dniu 13 października dzieci z grupy "Misie" spacerując po okolicznych ulicach Gostynia, odwiedziły pobliski plac zabaw przy boisku sportowym ORLIK. Uradowane przedszkolaki chętnie korzystały z przeróżnych atrakcji znajdujących się na placu zabaw.

ZOBACZ GALERIĘ
Szybko rośniemy, bo owoce i warzywa jemy.
12.10.2021
Szybko rośniemy, bo owoce i warzywa jemy.

W ciągu całego tygodnia najmłodsze przedszkolaki poznawały warzywa i owoce pochodzące z ogrodu i sadu. Jesień to przecież czas zbiorów. Podczas zajęć praktycznych dzieci poznawały kształt, wielkość, kolor, smak i zapach warzyw i owoców. W naszym kąciku przyrody nie zabrakło popularnych okazów takich, jak marchewka, pietruszka, burak, cukinia, jabłko czy gruszka. Były też takie, które są mniej spotykane: imbir, bakłażan, gruszka japońska. Po zebraniu tak wspaniałych produktów postanowiliśmy wykonać sok z owoców. W tym celu udaliśmy się do kuchni. Pani kucharka nie mogła nas ugościć w miejscu swojej pracy, bo jest pandemia. Z bezpiecznej odległości pokazała jak to wykonać i czego użyć. Zadaniem końcowym była degustacja napoju. Wszyscy z apetytem spróbowali soku z wielu owoców.

ZOBACZ GALERIĘ
“Motyle” i “Słoneczka” na Orliku.
07.10.2021
“Motyle” i “Słoneczka” na Orliku.

W dniu 7 października dzieci z grupy „Motyle” i „Słoneczka” wybrały się na wycieczkę na boisko sportowe ORLIK. Panie przygotowały dla naszych najmłodszych prawdziwy trening. Podczas konkurencji sportowych przedszkolaki dzielnie poczuły ducha rywalizacji i sprawdziły swoje umiejętności sportowe. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele frajdy.

ZOBACZ GALERIĘ
“Smerfy” i “Motyle” na wycieczce w parku
05.10.2021
“Smerfy” i “Motyle” na wycieczce w parku

Piękna jesienna pogoda zachęca do spacerów i różnych wycieczek. Smerfy i Motyle korzystając z uroków jesieni wybrały się do parku, aby rozwijać swoje zainteresowania przyrodnicze oraz pooddychać świeżym powietrzem. Dzieci rozpoznawały różne gatunki drzew, zbierały kasztany, liście i żołędzie. W skupieniu i ciszy szukały wiewiórki i wsłuchiwały się w odgłosy ptaków. Pełne wrażeń i energii wróciły do przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
Pierwszy miesiąc 3-latków
04.10.2021
Pierwszy miesiąc 3-latków

Od 1 września, kiedy maluszki pierwszy raz przekroczyły próg naszego przedszkola minął już miesiąc. Każde dziecko indywidualnie przeżyło okres adaptacji. U niektórych przedszkolaków już się zakończył, a u innych jeszcze nie. Dzieci muszą w tym czasie poznać nowe miejsce, przystosować się do innego rytmu dnia, a także zaakceptować obowiązujące w przedszkolu zasady. To wszystko wymaga od nich sporego wysiłku. Mimo tego 3-latki są bardzo odważne, ciekawe i otwarte na nowości. Codziennie bawią się, śpiewają, poznają nowe rzeczy, a także chętnie biegają na placu przedszkolnym. Nawiązują relacje z panią i dziećmi. Już niedługo ten trudny okres przejdzie do historii.

ZOBACZ GALERIĘ
Jesienne porządki czas zacząć
01.10.2021
Jesienne porządki czas zacząć

Nadeszła jesień i czas na jesienne prace w ogrodzie. Smerfy bardzo chętnie uczestniczyły w porządkowaniu swojego "mini ogródka", a mianowicie grabiły liście, wyrywały chwasty i przygotowywały miejsce na sadzenie nowych cebulek kwiatowych. Mamy nadzieję, że na wiosnę kolorowymi kwiatami zapełni się cała Smerfowa rabata. W ten sposób przedszkolaki jeszcze bardziej rozbudziły w sobie potrzebę dbania o najbliższe otoczenie oraz wzbogaciły wiedzę o otaczającym środowisku przyrodniczym.

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Chłopaka w przedszkolu
30.09.2021
Dzień Chłopaka w przedszkolu

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego, Witamy serdecznie chłopaka każdego. Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń. Innych przyjemności już nawet nie zliczę! Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu we wszystkich grupach dziewczynki wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia. Nie brakło także słodkiego poczęstunku dla wszystkich przedszkolaków. Był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

ZOBACZ GALERIĘ
Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania
29.09.2021
Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania
Okazji do czytania dzieciom jest wiele. Jedną z nich jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony 29 września. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. W tym roku akcji towarzyszy hasło - "Duży czyta małemu". Promując głośne czytanie dzieci z grupy "Motyle" odwiedziła pani Grażyna z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej. Przeczytała dzieciom bajkę edukacyjną kamishibai „Mądra kurka” poruszającą tematykę wartości wspólnej pracy. Natomiast dzieci z grupy Smerfy spotkały się ze swoimi dobrymi znajomymi z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży gostyńskiej biblioteki - paniami Izą i Beatą. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym słuchając bajki kamishibai "Królowa puszczy - opowieść o Simonie Kossak" oraz bajki o "Stefanie - robocie z kartonów" jednocześnie realizując treści autorskiego projektu ekologicznego "Smerfy strażnikami przyrody".
ZOBACZ GALERIĘ
Przyrodnicza wycieczka Smerfów
29.09.2021
Przyrodnicza wycieczka Smerfów

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania miejsca zwanego Alpakaro. Dzieci miały możliwość wejścia na wybieg dla stada alpak, mogły też nakarmić zwierzęta przygotowanymi przez ich opiekuna marchewkami. Kolejnym etapem wycieczki była lekcja edukacyjna, której celem głównym było przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat alpak. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi czy alpaki to lamy, skąd pochodzą i jakie zachowania są dla nich charakterystyczne, do czego można wykorzystać ich wełnę. Wzięły też udział w warsztatach plastycznych ozdabiając sylwetę lamy naturalną wełną, kolorowały, a nawet nadawały imiona swoim zwierzątkom. Na koniec wszyscy poszliśmy na piknik, na którym pani Eliza i pan Paweł częstowali sokami i pysznymi batonikami. Dzięki temu spotkaniu z właścicielami Alpakaro dzieci wzbogaciły swoją wiedzę przyrodniczą o bardzo ciekawe treści.

ZOBACZ GALERIĘ
MISIE W ŁACIATEJ WSI
28.09.2021
MISIE W ŁACIATEJ WSI

Dzieci z grupy „Misie” wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do "Łaciatej Wsi", położonej we wsi Głuchów, gm. Pogorzela. Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji. Na początku powitali nas bardzo sympatyczni Gospodarze, którzy zaprosili wszystkich do wspólnego malowania drewnianej krowy. Zwiedziliśmy również Muzeum Łaciatej Wsi, w którym podziwialiśmy zabytkowe eksponaty do przetwarzania mleka, wyrobu sera i masła oraz sprzęty gospodarstwa domowego i rolnego z XIX i XX wieku. Uczestniczyliśmy również w wielu ciekawych rozrywkach na świeżym powietrzu, jednak najwięcej śmiechu i zabawy było podczas dojenia sztucznej krowy na czas.

ZOBACZ GALERIĘ
Trening z Akademią Reissa
27.09.2021
Trening z Akademią Reissa

W naszej placówce odbyły się zajęcia pokazowe organizowane przez Klub Sportowy Akademia Piłkarska Reissa. Dzieci uczestniczyły w zajęciach ogólnorozwojowych w ramach promocji i zainteresowania piłką nożną. Przedszkolaki z zaciekawieniem i z pełnym zaangażowaniem wzięły udział w zajęciach sportowych.

ZOBACZ GALERIĘ
Pierwsze kroki z ekologią- 3 latki
23.09.2021
Pierwsze kroki z ekologią- 3 latki

Ważną rolę w procesie wychowania odgrywa edukacja ekologiczna. W przedszkolu jest wiele okazji do rozbudzania wrażliwości na piękno przyrody oraz uczenia postaw proekologicznych. Pierwszą z nich jest „Akcja Sprzątanie Świata”, w którą włączyły się najmłodsze dzieci. Maluszki sprawdziły czystość na naszym placu zabaw. Wyposażone w rękawiczki i worki pozbierały „zagubione” na placu papierki. Wzbogaciły swoją wiedzę na temat segregacji śmieci, zwracając uwagę na kolory pojemników na odpadki, znajdujące się w sali Kolejnym krokiem była „adopcja drzewa”. Dzieci wybrały klon i nadały mu imię „Eko-tek”. Przedszkolaki będą obserwować drzewo i jego przemiany w ciągu roku szkolnego, zgodnie ze zmieniającymi się porami roku. Na znak przyjaźni z drzewem wykonały plakat z odciskiem swojej dłoni.

ZOBACZ GALERIĘ
“Sprzątanie świata”
23.09.2021
“Sprzątanie świata”

Wrzesień jest miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się „Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata”. W tym roku również nasze przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki zaangażowały się w tę akcję. Dzięki temu wokół przedszkola zrobiło się czysto i przyjemnie. Głównym celem tej akcji było ukazanie przedszkolakom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

ZOBACZ GALERIĘ
Słoneczka i Motyle z wizytą w Łaciatej Wsi
23.09.2021
Słoneczka i Motyle z wizytą w Łaciatej Wsi

Łaciata wieś to wioska tematyczna położona w Głuchowie. Jak nazwa wskazuje związana jest z tym wszystkim, co możemy otrzymad z mleka. Po gospodarstwie dzieci oprowadziły panie: Ela, Basia i Renata, które z pasją opowiadały o życiu na wsi i pracy gospodarza. Przedszkolacy z zaciekawieniem oglądali zabytkowe eksponaty do przetwarzania mleka, wyrobu sera i masła oraz sprzęty gospodarstwa domowego i rolnego z XIX-XX wieku. Jak to kiedyś na wsi bywało, sprzęty gospodarstwa domowego wykonywane i ozdabiane były ręcznie. Dlatego nasze dzieci zaproszone zostały do świetlicy, gdzie mogły wykazad się własną twórczością przepięknie ozdabiając porcelanowe talerze, które stały się niezwykłą pamiątką z wycieczki. Następnie panie gospodynie zaprosiły dzieci na poczęstunek, który składał się z domowego placka i oczywiście świeżego mleka. Po posiłku wszyscy wzięli udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu, gdzie największą atrakcją było „dojenie” krowy i kozy. Wyprawa była udana, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie przedszkolaków. Szczególne podziękowania składamy rodzicom Ady i Olka z grupy Motyle oraz Tobiasza z grupy Słoneczka za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

ZOBACZ GALERIĘ - MOTYLE

ZOBACZ GALERIĘ - SŁONECZKA

Bezpieczni na drodze
21.09.2021
Bezpieczni na drodze

Przedszkolacy zaopatrzani w kamizelki lub opaski odblaskowe udały się na pieszą wycieczkę na skrzyżowanie ulic w pobliżu przedszkola. Dzieci obserwowały ruch uliczny, zachowanie pieszych i kierowców, a przede wszystkim uczyły się właściwego sposobu przechodzenia przez jezdnię. W czasie wycieczki przedszkolacy mogli poznać lub utrwalić wygląd i znaczenie znaków drogowych. Zadowolone i pełne wrażeń dzieci bezpiecznie wróciły do przedszkola

ZOBACZ GALERIĘ
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20.09.2021
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest obchodzony 20 września. W tym roku był to poniedziałek. Tego dnia w przedszkolu zorganizowano dla dzieci wiele atrakcji. Gościło u nas między innymi mobilne kino sferyczne. Nasi podopieczni mieli okazję obejrzeć film wewnątrz kopuły w technice 3D. Jednak najwięcej radości dostarczył dzieciom pokaz baniek mydlanych, który na długo pozostanie w ich pamięci.

ZOBACZ GALERIĘ
Akcja Sprzątanie Świata - Polska
17.09.2021
Akcja Sprzątanie Świata - Polska

W akcji "Sprzątanie świata - Polska" nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Wiedzą niepodważalną, jest bowiem, że nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne zdrowie. Niszcząc naturę niszczymy siebie, aby jeszcze bardziej pogłębić wiedzę na ten temat dzieci spotkały się na świeżym powietrzu z naszą dobrą znajomą z biblioteki - panią Izą. Pani bibliotekarka udostępniła nam ciekawe pozycje książkowe, które urozmaicą nasze zajęcia na temat segregacji odpadów.

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny w przedszkolu
17.09.2021
Urodziny w przedszkolu

W naszym przedszkolu urodziny to jedyna w swoim rodzaju wyprawa w świat przygody, która na długo pozostaje w pamięci dzieci, a w szczególności naszych małych jubilatów. To bardzo ważne wydarzenie pełne słodkich niespodzianek i niezapomnianych przeżyć. Dlatego w naszym przedszkolu raz w miesiącu świętujemy urodziny dzieci urodzonych w danym miesiącu. W ostatni piątek obchodziliśmy urodziny przedszkolaków, które przyszły na świat we wrześniu. Wszystkim jubilatom życzymy dużo zdrowia, radości i uśmiechu na każdy dzień.

ZOBACZ GALERIĘ
Smerfy adoptują drzewo
15.09.2021
Smerfy adoptują drzewo

Dzieci wiedzą, że drzewa są potrzebne zarówno nam, jak i zwierzętom. Podkreślają, że każde zniszczenie, wycięcie czy nawet choroba choćby jednego drzewa jest zagrożeniem dla wielu gatunków zwierząt i ptaków. Drzewa dają nam tlen, papier oraz schronienie podczas upalnych dni. Starszaki postanowiły szczególną uwagę zwrócić na lipę rosnącą w naszym przedszkolnym ogrodzie. Nadały drzewu imię - "Tajemnica", uzasadniając wybór tym, iż jest ono bardzo duże, rozłożyste, ma wiele liści i pewnie dużo lat, a w związku z tym kryje niejedną tajemnicę. Smerfy będą obserwować naszą lipę podczas czterech pór roku, dokumentować swoje obserwacje, a przede wszystkim pielęgnować ją.

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień kropki w “Motylach”
15.09.2021
Dzień kropki w “Motylach”

Dnia 15 września grupa „Motyle” obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki czyli święto kreatywności, pomysłowości oraz odwagi. Jest to w przedszkolu doskonała okazja do pobudzenia artystów do aktywności oraz do zabaw ruchowych. Ubrania dzieci tego dnia były wzbogacone akcentem kropek. Na zajęciach dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT. Wykonaliśmy piękne prace plastyczne oraz pamiątkowe zdjęcia w kropkowej fotobudce.

ZOBACZ GALERIĘ
„Motyle” z wizytą w „Pszczelarskim Kącie”
15.09.2021
„Motyle” z wizytą w „Pszczelarskim Kącie”

Dzieci z grupy „Motyle”, dzięki uprzejmości taty Wojtka, udały się na wycieczkę do Skansenu Pszczelarskiego gdzie mi.n podziwiały różne typy uli oraz stare sprzęty i akcesoria pszczelarskie. Poza tym podczas wycieczki dzieci zdobyły informacje na temat życia i pracy pszczół.

Bardzo dziękujemy tacie Wojtka za fascynujące zajęcia i przeniesienie dzieci „w zaczarowany świat pszczół”. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały miód, który obiecały skosztować w przedszkolu jako dodatek do herbaty.

ZOBACZ GALERIĘ
Pierwszy tydzień w przedszkolu
08.09.2021
Pierwszy tydzień w przedszkolu

Serdecznie witamy wszystkie dzieci z grupy „Kotki”, które w tym roku szkolnym zawitały do naszego przedszkola. Za nimi pierwszy tydzień w przedszkolu. To był trudny czas nie tylko dla maluszków, ale także dla rodziców. Każdy kolejny dzień upływa w spokojniejszej atmosferze. Dzieci nabierają zaufania do swoich pań, poznają swoją salę, nawiązują znajomości z rówieśnikami, uczą się zasad wspólnej zabawy. Zawsze mogą liczyć na pomoc i pocieszenie, a także na otarcie łez, które jeszcze się pojawiają. Jednak z każdym dniem nasze najmłodsze przedszkolaki są coraz odważniejsze. Chętnie uczestniczą w zajęciach, zabawach ruchowych i tanecznych. Lubią bawić się na placu zabaw korzystając ze słonecznej wrześniowej pogody. Naszym „Kotkom” życzymy radości i uśmiech oraz udanego roku szkolnego 2021/2022. Powodzenia!!!

ZOBACZ GALERIĘ