Z życia przedszkola Rok szkolny 2019/2020

Z wizytą w Nadleśnictwie Piaski
15.10.2019
Z wizytą w Nadleśnictwie Piaski

Kontynuując współpracę z nadleśnictwem dwie grupy z naszego przedszkola Misie i Słoneczka uczestniczyły w wyjeździe do Nadleśnictwa Piaski. Dzieci przywitała uśmiechnięta pani Monika Prętkowska, która zaprosiła wszystkich do izby edukacyjnej. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o leśnych zwierzętach oraz drzewach. Przedszkolaki dowiedziały się co nam daje las i co my możemy zrobić dla lasu. Dzięki sprzyjającej nam pogodzie wszyscy wybraliśmy się na spacer leśnymi dróżkami. Dzieci szukały śladów leśnych zwierząt, obserwowały drzewa, wsłuchiwały się w odgłosy lasu. Do przedszkola przywieźliśmy wiele wrażeń oraz znalezione skarby - szyszki i żołędzie. Będą one ozdobą naszych  grupowych kącików przyrody.

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Nauczyciela
14.10.2019
Dzień Nauczyciela

Drodzy Rodzice! Drogie Dzieci! Dziękujemy Wam za wszystkie miłe słowa, życzenia, słodkie niespodzianki i kwiatki oraz dziecięce uśmiechy od samego rana.

Panie z Przedszkola

ZOBACZ GALERIĘ
Pasowanie na przedszkolaka
11.10.2019
Pasowanie na przedszkolaka

Pasowanie na przedszkolaka to bardzo ważne wydarzenie, szczególnie dla nowych dzieci. Podczas uroczystości przedszkolaki swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze się czują w społeczności przedszkolnej. Na początku spotkania każda grupa zaprezentowała wybraną piosenkę. Następnie wszystkie pociechy, które po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola, zostały przyjęte do grona przedszkolaków za sprawą „czarodziejskiego ołówka”, którym pani dyrektor mianowała każde nowoprzyjęte dziecko. Na pamiątkę tego wydarzenia przedszkolaki otrzymały znaczek swojej grupy. To był wyjątkowy dzień dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
Spotkanie z wolontariuszem ze Schroniska w Dalabuszkach
10.10.2019
Spotkanie z wolontariuszem ze Schroniska w Dalabuszkach

Miłości nie da się kupić, ale można ją przygarnąć ze schroniska.

Dnia 10.10.2019 roku dzieci z grupy „Słoneczka” i „Kotki – Psotki” (w ramach realizacja projektu „Pies najlepszym przyjacielem człowieka”) spotkały się z wolontariuszem Schroniska w Dalabuszkach. Celem spotkania było kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Podczas pogadanki przedszkolacy wzbogacili swoją wiedzę na temat życia psów. Ponadto dzieci dowiedziały się, jak prawidłowo opiekować się pupilami, co to za miejsce - schronisko oraz jak można pomóc zwierzętom tam mieszkającym. Na zakończenie Pani Krystyna podarowała przedszkolakom kolorowe zakładki do książek, a starszacy w podziękowaniu za ciekawe spotkanie wręczyli miłemu gościowi laurkę.

ZOBACZ GALERIĘ
Adaptacja „maluchów” do środowiska przedszkolnego
10.10.2019
Adaptacja „maluchów” do środowiska przedszkolnego

„Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę…”

Z nowym rokiem szkolnym do grona przedszkolaków dołączyły dzieci 3 – letnie. Aby przejść w sposób przyjazny i łagodny trudny czas adaptacyjny, w grupie 3 latków realizowano projekt edukacyjny „Z uśmiechem do przedszkola”. Personel pracujący z maluchami musi być przygotowany m.in. zna łzy (nie tylko dzieci, ale i rodziców). Jednym z głównych zadań nauczyciela w pierwszych dniach w przedszkolu, jest ścisły kontakt z rodzicami i dzieckiem, aby ułatwić im zapoznanie się z nowym środowiskiem celem zbudowania poczucia bezpieczeństwa. Śmiało można stwierdzić, iż udało nam się osiągnąć zamierzony cel i dzieci 3 – letnie dobrze zaadoptowały się do warunków przedszkolnych. Większość dzieci z uśmiechem wchodzi do sali. Dobrze czują się ze sobą i doskonale przyswajają program wychowania przedszkolnego.

Jesiennie u "Misiów"
09.10.2019
Jesiennie u "Misiów"

Proponujemy dary jesieni- owoce i warzywa w różnych odsłonach: literatura- wiersz J. Brzechwy "Na straganie", ilustracje, zabawy badawcze, manipulacyjne- oglądanie, dotykanie, wąchanie, smakowanie, wizyta w kuchni i w ogródku, lepienie z plasteliny, nawlekanie na nitkę- oj, działo się. Najważniejsze, że znamy warzywa i owoce i chętnie je zjadamy, pamiętając o walorach zdrowotnych. Przekonaliśmy się, że surówkę marchewkowo- jabłkową łatwo zrobić. Smacznego.

ZOBACZ GALERIĘ
Wizyta Pana Listonosza w przedszkolu
08.10.2019
Wizyta Pana Listonosza w przedszkolu

Dzisiaj w naszym przedszkolu gościliśmy Pana Listonosza. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się jak trudna i odpowiedzialna jest praca listonosza doręczającego listy, przesyłki i paczki prosto do adresatów oraz zapoznały się z charakterystycznymi cechami w jego wyglądzie (granatowy mundur, czapka, duża torba). Przedszkolaki wykazały duże zainteresowanie pracą listonosza, a nawet deklarowały chęć wykonywania tego zawodu. Spotkanie okazało być się dla wszystkich dzieci bardzo ciekawym i emocjonującym doświadczeniem. Bardzo dziękujemy Panu Listonoszowi za wizytę.

ZOBACZ GALERIĘ
Zabawy z pluszowym pieskiem
07.10.2019
Zabawy z pluszowym pieskiem

Z okazji „Światowego Dnia Zwierząt” dzieci z grupy „Kotki – Psotki” i „Słoneczka” obchodziły „Dzień Pluszowego Psa” w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Pies najlepszym przyjacielem człowieka”. Pluszowa maskotka to nieodzowna zabawka każdego dziecka, bo któż nie kocha takiej przytulanki. Przedszkolaki bawiły się ze swoimi „pupilami” z chustą przy muzyce oraz rysowały ukochanego pieska. Była to dobra okazja do wdrażania idei prawdziwej i bezinteresownej przyjaźni.

ZOBACZ GALERIĘ
Owocowe przekąski w przedszkolu
07.10.2019
Owocowe przekąski w przedszkolu

W ostatnim czasie dzieci z naszego przedszkola na zajęciach dydaktycznych poznały dary jesienne z sadu i ogrodu, zasady zdrowego odżywiania oraz witaminy znajdujące się w warzywach i owocach. Przedszkolaki urządziły sobie witaminową ucztę i przygotowały pyszne owocowe szaszłyki, zdrowe jeżyki i inne kolorowe smakołyki. Można powiedzieć, że zadanie to wykonały pierwszorzędnie. Należy pamiętać, że najlepiej smakują posiłki wykonane własnoręcznie. Nawet największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Bardzo dziękujemy rodzicom za dostarczenie owoców.

ZOBACZ GALERIĘ
Wycieczka do parku
04.10.2019
Wycieczka do parku

Piękna jesienna pogoda zachęciła dzieci do spaceru po parku. W ciągu ostatniego tygodnia przedszkolaki z grup „Słoneczka”, „Kotki – Psotki”, „Misie” i „Smerfy” podziwiały park w jesiennej szacie. Dzieci bezpośrednio obcowały z przyrodą, rozpoznawały rodzaje drzew po liściach i owocach oraz zbierały jesienne skarby do kosza. Po powrocie do przedszkola kolorowe liście, kasztany i żołędzie ozdobiły kącik przyrodniczy oraz posłużyły do różnorodnych prac plastycznych, zabaw matematycznych czy rytmicznych. To była dla naszych milusińskich bardzo interesująca i kolorowa wycieczka.

ZOBACZ GALERIĘ
Spotkanie z Pyrkiem w przedszkolu
04.10.2019
Spotkanie z Pyrkiem w przedszkolu

W dniu 4 października 2019 roku odwiedził nasze przedszkole sierżant Pyrek – maskotka wielkopolskiej Policji stworzona jako najnowsze narzędzie w ramach Policyjnego Programu Edukacyjnego „Z Pyrkiem Bezpieczniej”. Sierżant Pyrek utrwalił z dziećmi zasady  bezpiecznego poruszania się po drogach, ograniczonego zaufania względem osób nieznanych dzieciom, a także odpowiedział na zadawane przez przedszkolaki pytania. W podziękowaniu za przybycie dzieci wręczyły Pyrkowi kolorową laurkę. Wspólne pamiątkowe zdjęcia przedszkolaków z każdej grupy przedszkolnej z naszym miłym gościem zakończyły to ciekawe spotkanie.

ZOBACZ GALERIĘ
Nasza mała artystka wystąpiła w serialu „Barwy szczęścia”
02.10.2019
Nasza mała artystka wystąpiła w serialu „Barwy szczęścia”

Ola wzięła udział w nagraniu dziecięcej sceny w serialu „Barwy Szczęścia”. Nagrania do serialu odbywały się w Warszawie, w specjalnie przygotowanym planie zdjęciowym. W tym samym czasie w sąsiednich budynkach nagrywane były również inne znane seriale (M jak miłość, Na dobre i na złe) dlatego łatwo tam spotkać wielu znanych aktorów. Nagranie kilkuminutowej sceny trwało około 6 godzin. Na planie zaangażowanych jest kilkanaście osób obsługi oraz zawodowi aktorzy. Mimo dużego zmęczenia Ola była bardzo szczęśliwa i z niecierpliwością czekała na emisję „swojego” odcinka (2103) na TVP2.

ZOBACZ GALERIĘ
Rozpoczęcie projektu edukacyjnego „Pies najlepszym przyjacielem człowieka”  w grupie „ Słoneczka”  i „ Kotki-Psotki”
01.10.2019
Rozpoczęcie projektu edukacyjnego „Pies najlepszym przyjacielem człowieka” w grupie „ Słoneczka” i „ Kotki-Psotki”

Dzieci z najstarszych grup przedszkolnych rozpoczęły realizację  w/w projektu od wizyty w bibliotece. Pani Ewa przygotowała ciekawe pozycje książkowe, których bohaterem był pies. Z wysłuchanych opowiadań przedszkolaki dowiedziały się o roli psa w życiu człowieka. Pies to przyjaciel człowieka, czy tylko zwierzę? Czasami staje się on rzeczywiście najważniejszy w życiu człowieka.  Dzieci  dzięki zdobytej dzisiaj wiedzy, uświadomiły sobie, że w przypadku osób chorych, niewidomych  czy niepełnosprawnych jest on nie tyko przyjacielem, ale i przewodnikiem. Przedszkolaki pełne nowych wrażeń i wiadomości wróciły do przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
„Motyle” w przedszkolnym warzywniaku
01.10.2019
„Motyle” w przedszkolnym warzywniaku

Realizując temat kompleksowy  – „Jesień w ogrodzie” – dzieci z grupy „Motyle” udały się do przedszkolnego ogródka kwiatowo – warzywnego. Ogródek nasz jest miejscem chętnie odwiedzanym przez przedszkolaki, które sprawdzają, jak rosną własnoręcznie wysiane czy posadzone przez nich rośliny. W przedszkolnym warzywniaku „Motyle” starały się rozpoznać i nazwać znajdujące się tam warzywa. Ogromne wrażenie zrobiły na nich piękne, olbrzymie dynie, z których panie kucharki przygotują dla nas, zapewne, pyszne potrawy. Zajęcia na świeżym powietrzu były bardzo interesujące i ciekawe. Uczyliśmy się i bawiliśmy bardzo dobrze.

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Chłopaka w przedszkolu
30.09.2019
Dzień Chłopaka w przedszkolu

„Buzia Twoja uśmiechnięta , w dniu radosnym Twego święta.
Przyjmij proszę me życzenia, niech się spełnią Twe marzenia.
Ważna dzisiaj data, bo to przecież DZIEŃ CHŁOPAKA!”

Tak płynęły życzenia dla wszystkich chłopców z naszego przedszkola w dniu ich święta. Dzień ten upłynął w miłej i radosnej atmosferze. W każdej grupie było: dużo życzeń , zabaw, niespodzianek i buziaczków. Wszyscy chłopcy otrzymali z przedszkola słodkiego wafelka PRINCE POLO. W grupie „ Kotki-Psotki” rodzice Alana zafundowali chłopcom małą niespodziankę- samochodziki. Nie zapomnieli również o dziewczynkach, które dostały lizaki oraz dla wszystkich „ Kotków – Psotków” był pyszny placuszek. Do grupowego świętowania włączyły się również: Oliwka, Ulka, Ola i Klaudia przynosząc nie tylko dla chłopców  łakocie.

DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA ZAANGAŻOWANIE I SŁODKI DZIEŃ.

ZOBACZ GALERIĘ
„Sprzątanie świata”
27.09.2019
„Sprzątanie świata”

Wrzesień jest miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się „Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata”. W tym roku również nasze przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki zaangażowały się w tę akcję. Dzieci 3 i 4 - letnie pomagały w sprzątaniu ogrodu przedszkolnego oraz okolic przedszkola, a 5 i 6 - latki wyszły do parku, gdzie zebrały kilka worków śmieci. Dzięki temu wokół przedszkola i w parku zrobiło się czysto i przyjemnie. Głównym celem tej akcji było ukazanie przedszkolakom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Dzieci bardzo przejęły się udziałem w tej akcji i obiecały, że nie będą już śmiecić.

ZOBACZ GALERIĘ
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
26.09.2019
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w tym roku przypada 29 września, w niedzielę. W związku z tym Smerfy oraz Misie korzystając z zaproszenia Pani Ewy i Pani Izy odwiedziły w dniu dzisiejszym bibliotekę. Czekała tam na nas miła niespodzianka. Przedszkolacy mieli możliwość wysłuchania utworów czytanych przez pracowników biblioteki, czytelników oraz absolwentów naszej placówki. Czytający wystąpili w kostiumach postaci z bajek, prezentując utwory autorstwa Agnieszki Frączek. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się artystom, słuchając treści czytanych utworów. Przedszkolacy z naszego przedszkola chętnie odwiedzają bibliotekę, a Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania wprowadził je w magiczny świat bajek, wierszy oraz opowiadań. Mieliśmy też okazję obejrzeć dwie wystawy - "Świat motoryzacji" oraz "Kolory jesieni".

ZOBACZ GALERIĘ
Wycieczka na skrzyżowanie
23.09.2019
Wycieczka na skrzyżowanie

Wrzesień to miesiąc, w którym dzieci z naszego przedszkola uczą się zasad bezpieczeństwa obowiązujących w przedszkolu oraz poznają zasady ruchu drogowego. W związku z tym przedszkolaki ze wszystkich grup wybrały się na wycieczkę na skrzyżowanie, której celem było obserwowanie ruchu drogowego, znaków drogowych, przejścia dla pieszych oraz poruszających się pojazdów. Dzieci ćwiczyły także umiejętność prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę jezdni. Każdy przedszkolak wie, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w przedszkolu i na drodze.

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Przedszkolaka
20.09.2019
Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest obchodzony 20 września. W tym roku był to piątek. Tego dnia w przedszkolu zorganizowano dla dzieci niespodziankę. Główną atrakcją było przedstawienie pt. „Pinokio”, w wykonaniu aktorów Teatru „Forma” z Białegostoku. Bohater przedstawienia przeżywa wiele przygód, które uczą, że kłamstwo i lenistwo nie jest właściwą drogą do osiągnięcia sukcesu. Godne pochwały są takie wartości, jak: nauka, praca, życzliwość i odpowiedzialność. W poszczególnych grupach dzieci wykonały znaczek okolicznościowy „Dzień Przedszkolaka”, uczestniczyły w zabawach przy muzyce. Na zakończenie dnia otrzymały także słodką niespodziankę.

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny w przedszkolu
20.09.2019
Urodziny w przedszkolu

Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego. W ostatni piątek obchodziliśmy urodziny wszystkich dzieci urodzonych w miesiącu wrześniu. Podczas przyjęcia nie zabrakło wesołych zabaw integracyjnych przy piosenkach. Na zakończenie wszystkie dzieci ustawiły się w piękne koło, zaśpiewały małym jubilatom „Sto lat” i złożyły im życzenia urodzinowe. Po życzeniach przyszedł czas na pyszny, słodki poczęstunek.

ZOBACZ GALERIĘ
Doradztwo zawodowe w przedszkolu
17.09.2019
Doradztwo zawodowe w przedszkolu

Dzieci z grupy „Kotki-Psotki” oraz „Słoneczka” uczestniczyły w zajęciach związanych z doradztwem zawodowym. Spotkanie przygotowała pani Urszula Burzyńska-Zimna, która pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gostyniu i zajmuje się tematyką z tego zakresu. Choć wydaje się, że do wyboru zawodu dzieci mają jeszcze daleko, jednak ich zainteresowania mogą wskazywać, którą drogę wybierze dziecko. Dzieci bardzo chętnie rozwiązywały zagadki, łączyły określone zainteresowania z określoną profesją, nazywały zawody i wymieniały czynności związane z wykonywaną pracą.

ZOBACZ GALERIĘ