Z życia przedszkola Rok szkolny 2018/2019

Akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom” w przedszkolu!
28.06.2019
Akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom” w przedszkolu!

Szanuj książeczki czyś mały czyś duży,
one zabiorą cię w świat podróży.
Pokażą ci kraje obce, tajemne,
skarby dobędziesz na światło dzienne.

Zobaczysz smoki z trzema głowami,
małego kota z wielkimi butami,
Małgosia Jasia dziś uratuje,
Piętaszek także ci podziękuje.

Dbaj więc o książki, szanuj, doceniaj,
nie gnieć karteczek i nie wydzieraj.
Podziel się wiedzą, radością i magią,
szanuj więc książki i im pomagaj.

Czytanie małym dzieciom w przedszkolu, jak również w domu rodzinnym, to doskonała metoda wychowawcza, a także forma edukacji. Książka przecież, może wspomagać rozumne oddziaływanie wychowawcze, zarówno w przedszkolu, jak i rodzinie. Rozumiejąc to i doceniając nasze przedszkole, jak co roku, przystąpiło do akcji „Cała Polska czyta dzieciom". W ramach realizacji cyklu spotkań z książką odwiedzili nas wyjątkowi goście: rodzice, osoby powszechnie znane w środowisku lokalnym, a także absolwenci naszego przedszkola – dzieci ze szkoły podstawowej. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom" za poświęcony czas, za słodycze oraz niespodzianki, które sprawiały dzieciom dużo radości.

ZOBACZ GALERIĘ
Drzwi otwarte
25.06.2019
Drzwi otwarte

Początek edukacji przedszkolnej to ważny moment w życiu dziecka jak i jego rodziców. Aby przyszłym przedszkolakom ułatwić proces adaptacji oraz zapoznać ich z nowym miejscem, we wtorek w naszym przedszkolu odbyły się „Drzwi otwarte”. Przyszłe przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami miały możliwość zobaczyć, jak wygląda przedszkole, oswajały się z salą. Następnie odbyły się zabawy z chustą animacyjną „Klanza”. Swój pobyt w przedszkolu dzieci zakończyły zabawami z wykorzystaniem sprzętu terenowego znajdującego na przedszkolnym placu zabaw. Było nam miło gościć nowe przedszkolaki oraz ich rodziców.

Do zobaczenia. 

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki – Psotki” na spotkaniu z plastykiem w GOK „Hutnik”
24.06.2019
„Kotki – Psotki” na spotkaniu z plastykiem w GOK „Hutnik”

W poniedziałek – 24 czerwca - dzieci z grupy „Kotki - Psotki” miały możliwość spotkania się z plastykiem w GOK „Hutnik” – panią Ireną, w pracowni plastycznej. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wystrój pracowni i różne prace wykonane ciekawymi technikami. Przedszkolaki z chęcią uczestniczyły w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez panią plastyk. W efekcie powstały piękne prace z kolorowych kwadratów. Dzieci dostały je w prezencie i zabrały do przedszkola. W podziękowaniu za miłe i twórcze spotkanie „Kotki - Psotki” wręczyły pani Irenie oryginalną laurkę. Dzieci pełne artystycznych wrażeń wróciły do przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
Mamo, tato wolę wodę!
21.06.2019
Mamo, tato wolę wodę!
ZOBACZ GALERIĘ
Ciekawa wycieczka Misiów
19.06.2019
Ciekawa wycieczka Misiów

Przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Czekała tam na nas nasza dobra znajoma Pani Natalia, która pokazała dzieciom na czym polega praca osób z  MGOPS. W każdym biurze czekała na nas niespodzianka. Aby dzieci mogły lepiej zrozumieć charakter tej pracy, Pani Natalia przedstawiła nam to w bajkowy sposób. Najpierw odwiedziliśmy biuro, w którym spotkaliśmy króla Karola zarządzającego tym królestwem. Dzieci nie omieszkały powiedzieć, że w naszym królestwie rządzi królowa. Poznaliśmy też królową, która sprawuje władzę kiedy król jest nieobecny. Trafiliśmy do skarbca gdzie wypłaca się pieniądze, poznaliśmy też damy dworu, które zajmują się pomaganiem dzieciom, osobom starszym. Miśki dostały materiały, z których zrobimy książeczkę o pomaganiu innym. To jeszcze nie koniec naszej współpracy, spotkamy się w przyszłym roku szkolnym i  będziemy pomagać potrzebującym.

ZOBACZ GALERIĘ
Uroczyste pożegnanie starszaków
19.06.2019
Uroczyste pożegnanie starszaków

„Przedszkole mi dało podstawy, fundament pod życie i przyszłość …” Dzień 19 czerwca 2019r. dla dzieci z grupy „Motyle” był dniem pełnym zadumy, niekłamanych wzruszeń, ponieważ odbyła się wyjątkowa uroczystość – pożegnania ze swoim przedszkolem, paniami, kolegami i koleżankami. Cztery wspólnie spędzone lata szybko minęły. Przez ten czas bardzo się z sobą zżyliśmy. Żal się rozstawać ….Na uroczystości pożegnania dzieci przedstawiły specjalnie przygotowany program artystyczny. Był Polonez, retrospekcja lat spędzonych w przedszkolu, piosenki i tańce. Starszaki żegnając się z przedszkolem, dziękowały wszystkim osobom, które w przedszkolu przez te cztery lata spotkały. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i książki. Były życzenia i podziękowania ze strony p. Dyrektor, Nauczycieli oraz Rodziców, nie zabrakło również łez wzruszenia. Ale jak to kiedyś stwierdził Wiktor Hugo "Życie składa się z powitań i pożegnań”. 

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki – Psotki” z wizytą w aptece
18.06.2019
„Kotki – Psotki” z wizytą w aptece

W ostatni piątek dzieci z grupy „Kotki – Psotki” wybrały się na wycieczkę do apteki. Celem wycieczki było bliższe poznanie wyglądu i wyposażenia apteki oraz poznanie pracy farmaceuty. Po dotarciu na miejsce pani farmaceutka opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy, pokazała jakie lekarstwa oraz witaminy można w niej kupić. Dzieci dowiedziały się również o tym, że w aptece nie tylko sprzedaje się leki, lecz także się je robi. Aby łatwo było znaleźć potrzebny specyfik wszystkie preparaty ułożone są w szufladach alfabetycznie. Przedszkolaki chętnie słuchały o tym, że przyjmowanie leków i witamin jest ważne do osiągnięcia zdrowia, a podawanie leków to zadanie wyłącznie dla rodziców. Na koniec po pamiątkowym zdjęciu dzieci zostały obdarowane kolorowymi ulotkami. Natomiast „Kotki – Psotki” za miłe przyjęcie przekazały pani piękną laurkę. W drodze powrotnej dzieci wstąpiły do biblioteki, aby obejrzeć wystawę prac plastycznych, wykonanych przez naszych wychowanków na konkurs „Jemy zdrowo i kolorowo”.

ZOBACZ GALERIĘ
"W salonie fryzjerskim"
18.06.2019
"W salonie fryzjerskim"

Poznając różne zawody "Misie" wybrały się do salonu fryzjerskiego, aby z bliska przyjrzeć się pracy pań fryzjerek. Poznaliśmy narzędzia fryzjerskie i suplementy do pielęgnacji włosów. Obserwowaliśmy mycie, cięcie, farbowanie włosów klientek i przekonaliśmy się, że to nie taka łatwa praca. Dziękujemy Pani Reni za poświęcony nam czas.

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki – Psotki” w roli uczniów
18.06.2019
„Kotki – Psotki” w roli uczniów

W ostatni wtorek 4 – latki, na zaproszenie mamy Oli K., wybrały się do SP nr 3 w Gostyniu. W szkole serdecznie powitała ich Pani Maria – nauczycielka I klasy. Dzieci miały możliwość obejrzenia szkoły oraz klas lekcyjnych, a w klasie, w której uczy mama Oli K. przedszkolaki mogły uczestniczyć w prawdziwej lekcji. Nauczycielka przygotowała dla każdego dziecka karty pracy, które po wspólnym omówieniu „Kotki – Psotki” chętnie uzupełniały. Na przedszkolaków czekała tez niespodzianka – dwa latawce – jeden dla chłopców, a drugi dla dziewczynek. Mając do dyspozycji kredki i mazaki dzieci ozdobiły je według własnego pomysłu. Ale to nie koniec atrakcji – ciekawym akcentem spotkania były zabawy przy monitorze interaktywnym. Pani Marysia nie zapomniała o słodkim poczęstunku i wodzie dla ugaszenia pragnienia. W drodze powrotnej „Kotki – Psotki” skorzystały z nowego zamku na „Wałach”, co sprawiło im wiele radości. To była nie tylko pouczająca wycieczka, ale tez wielka „frajda” dla dzieci.

„Każda życzliwie wyciągnięta ręka, uśmiech, drobny gest wdzięczności to przecież tak mało, a tak wiele znaczy w szarej codzienności”. DZIĘKUJEMY

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny w przedszkolu
18.06.2019
Urodziny w przedszkolu

Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego. W ostatni wtorek obchodziliśmy urodziny wszystkich dzieci urodzonych w czerwcu, lipcu i sierpniu. Podczas przyjęcia nie zabrakło wesołych zabaw integracyjnych przy piosenkach. Na zakończenie wszystkie dzieci ustawiły się w piękne koło, zaśpiewały małym jubilatom „Sto lat” i złożyły im życzenia urodzinowe. Po życzeniach przyszedł czas na pyszny, słodki poczęstunek.

ZOBACZ GALERIĘ
Bezpieczne wakacje - spotkanie z policjantem
17.06.2019
Bezpieczne wakacje - spotkanie z policjantem

W dniu dzisiejszym w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Gostyniu. Pan policjant rozmawiał z Misiami i Smerfami o zasadach ruchu drogowego, oraz  przypomniał zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Policjant przestrzegał również dzieci przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, rozpalaniem ognisk, organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach. Celem spotkania było uświadomienie przedszkolakom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, czy na drodze, uwrażliwienie na różne niebezpieczeństwa oraz kształtowanie wyobraźni i myślenia przyczynowo -skutkowego.

ZOBACZ GALERIĘ
Zabawy przy tablicy multimedialnej
17.06.2019
Zabawy przy tablicy multimedialnej

„Kotki- Psotki” uczestniczyły w wyjątkowym spotkaniu. Odwiedził nas tata Szymona, Pan Michał. Najpierw przeczytał dzieciom książkę „ Franklin i komputer ”a potem powiedział, jakie są zalety i zagrożenia wynikające z urządzeń multimedialnych. Następnie dzieci miały okazję brać udział w zabawach i grach komputerowych. Przedszkolaki były zaciekawione i zachwycone zajęciami.

„Kultura serca zaczyna się od wdzięczności” DZIĘKUJEMY!!!

ZOBACZ GALERIĘ
Gala Piosenki Przedszkolnej
16.06.2019
Gala Piosenki Przedszkolnej

W niedzielę w parku przy ul. Strzeleckiej odbyła się Gala Piosenki Przedszkolnej zorganizowana przez GOK „Hutnik”. Na scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały przedszkolaki z gminy Gostyń. Nasze reprezentantki tj. Vanessa W., Magda B., Zuzia F. z grupy „Motyle” oraz Paula F. z grupy „Słoneczka” pięknie zaśpiewały swoje ulubione przedszkolne piosenki, za wykonanie których otrzymały gromkie brawa, dyplomy oraz nagrody niespodzianki.

Dzieciom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy!

ZOBACZ GALERIĘ
Zajęcie z rehabilitantem w grupie KOTKI-PSOTKI
14.06.2019
Zajęcie z rehabilitantem w grupie KOTKI-PSOTKI

Dzieci miały okazję poznać, na czym polega zawód rehabilitanta i doskonale przy tym się bawić. Zaproszony gość- Pani Beatka wprowadzając dzieci w tajniki swojej pracy najpierw przeczytała książkę „ Zuzia w szpitalu”. Przedszkolaki dowiedziały się, że fizjoterapeuta pomaga wrócić do zdrowia osobom po urazach, chorobach oraz wspiera osoby, które urodziły się z niesprawnością ruchową. Dzieci wiedzą, jak ważna jest gimnastyka, że wpływa na zdrowie. Pani Beatka zapoznała dzieci ze sprzętem potrzebnym jej w wykonywaniu swojego zawodu. KOTKI-PSOTKI miały okazję nie tylko zobaczyć, ale także poćwiczyć. Sprawiło im to wiele radości a chętne dzieci poddały się przyjemności, jaką jest masaż. Pani Beatka na koniec poczęstowała dzieci cukierkami a ONE  nie pozostały dłużne- wręczyły laurkę dziękując. Spotkanie wzbudziło wiele pozytywnych emocji i pozostanie na długo w naszej pamięci.

„Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa….. wtedy proste- DZIĘKUJEMY- zawiera wszystko, co chcemy wyrazić”.

ZOBACZ GALERIĘ
Olimpiada Przedszkolaków
14.06.2019
Olimpiada Przedszkolaków

Dzieci z grupy Słoneczka i Motyle wzięły udział w I Olimpiadzie Przedszkolaków zorganizowanej na gostyńskim stadionie przez Akademię Sportu Młode Orły. Jak na prawdziwej olimpiadzie była przysięga olimpijska, parada przedszkolaków oraz mnóstwo wspaniałej zabawy podczas różnych konkurencji sportowych. Nikt nie był przegrany, a wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale oraz puchar dla przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
Wycieczka „Motyli” i „Słoneczek” do Komendy Powiatowej Policji  w Gostyniu
13.06.2019
Wycieczka „Motyli” i „Słoneczek” do Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu

Dzieci z grupy „Słoneczka” oraz „Motyle” odwiedziły komisariat policji w Gostyniu. Na miejscu przywitali nas sympatyczni funkcjonariusze, którzy następnie oprowadzili wszystkich po komendzie. Podczas zwiedzania komendy zobaczyliśmy między innymi urządzenie do monitoringu miasta. Pokazano nam również sprzęt, który policjanci wykorzystują w swojej pracy, tj. kajdanki, pałki i strój zakładany podczas ochrony, np. meczów piłkarskich. Udaliśmy się także do celi więziennej, która nie zrobiła na przedszkolakach pozytywnego wrażenia. W związku ze zbliżającymi się wakacjami policjantka - pani Monika, wraz ze swoim kolegą przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat zachowania bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, wręczyła przedszkolakom przewodnik „ABC Bezpiecznych Wakacji”. Na zakończenie wycieczki przeszliśmy na plac, gdzie przedszkolaki mogły obejrzeć policyjne radiowozy. Spotkanie z policjantami wywołało w dzieciach mnóstwo emocji. Pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień wróciliśmy do przedszkola. „Słoneczka” w drodze powrotnej odwiedziły jeszcze pobliską bibliotekę, aby obejrzeć wystawę prac plastycznych wykonanych przez dzieci z naszego przedszkola na konkurs „Jemy zdrowo i kolorowo”.

ZOBACZ GALERIĘ
Ola z grupy „Motyle” i Natalia z grupy „Słoneczka” wyróżnione w ogólnopolskim konkursie plastycznym
13.06.2019
Ola z grupy „Motyle” i Natalia z grupy „Słoneczka” wyróżnione w ogólnopolskim konkursie plastycznym

Miło nam poinformować, że nasze wspaniałe przedszkolaki osiągnęły kolejny sukces. Ola z grupy „Motyle” i Natalia z grupy „Słoneczka” zdobyły wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Jestem widoczny na drodze - projekt znaczka odblaskowego”. Cała społeczność przedszkola serdecznie dziewczynkom gratuluje i życzy dalszych sukcesów.

ZOBACZ GALERIĘ
Zajęcia w plenerze
12.06.2019
Zajęcia w plenerze

Misie postanowiły wykorzystać sprzyjające warunki pogodowe i zabawić się w artystów- malarzy na świeżym powietrzu. Przestrzeń pozwoliła nam na swobodne działanie według indywidualnych pomysłów dzieci. Za kartonowe misie i auta dziękujemy tacie Marianny.

ZOBACZ GALERIĘ
„Kolorowa lekcja matematyki” u „Słoneczek”
12.06.2019
„Kolorowa lekcja matematyki” u „Słoneczek”

„Słoneczka” gościły dziś u siebie pana Jurka Nitkę – emerytowanego nauczyciela matematyki, który przeprowadził w bardzo ciekawy i przystępny sposób „lekcję matematyki". Po krótkim wstępie i przedstawieniu się przedszkolaki utrwalały liczenie w zakresie 1 - 10 na przykładzie kolorowych kwiatów i motyli, które „przyleciały” nad wiosenną łąkę. Dzieci świetnie poradziły sobie z dodawaniem i odejmowaniem kolorowych motyli. Celem spotkania było utrwalenie kolorów oraz liczenia ze zrozumieniem w zakresie 1 - 10. „Słoneczka” podziękowały panu Jurkowi za ciekawe zajęcie, wręczając mu wesołą laurkę, a nasz gość poczęstował milusińskich pysznymi cukierkami. Dziękujemy za ciekawe i pouczające spotkanie. 

ZOBACZ GALERIĘ
Podsumowanie projektu Podróże z Franklinem
10.06.2019
Podsumowanie projektu Podróże z Franklinem

Dzieci z dwóch grup najmłodszych spotkały się dzisiaj z logopedą - panią Karoliną. Najpierw Smerfy oraz Misie poznały krasnoludka, który na wiosnę postanowił posprzątać swój domek. Maluchy zaoferowały skrzatowi pomoc. Świetnie się bawiąc, gimnastykując buzię i język sprzątały domek małego przyjaciela. Dowiedziały się też, na czym polega praca logopedy. Pani Karolina przeprowadziła quiz dotyczący wiadomości o Franklinie. Okazało się, że zarówno Smerfy jak i Misie dużo wiedzą o małym żółwiu. W nagrodę dzieci otrzymały od naszego gościa kolorowe pieczątki. Dziękujemy za taki miłe spotkanie pani Karolino.

ZOBACZ GALERIĘ
Misie i strachy
07.06.2019
Misie i strachy

Dzieci z grupy Misiów  uczestniczyły w ciekawym spotkaniu z panią Haliną Radołą, która pisze bajki dla dzieci. Wysłuchały utworu o Czarusiu, który bał się ciemności, wypowiadały się też na temat swoich lęków. Otrzymaliśmy od pani Halinki zadanie do wykonania. Każdy z nas miał wyrazić pojęcie strachu za pomocą koloru. I tak powstały różne, cudaczne potworki. Wszystkim najbardziej podobał się potworek pani Małgosi, którego możemy podziwiać na zdjęciu. Dzieci przekonały się, że "strach ma wielkie oczy", że każdy lęk można pokonać, zwłaszcza przy pomocy dobrego przyjaciela.

ZOBACZ GALERIĘ
Rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Jemy zdrowo i kolorowo”
06.06.2019
Rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Jemy zdrowo i kolorowo”

W dniu 6 czerwca 2019 roku odbyło się uroczyste rozdanie nagród w konkursie plastycznym dla dzieci z naszej placówki „Jemy zdrowo i kolorowo” zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 1 w Gostyniu. Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania oraz kształtowanie wyobraźni plastycznej inspirowanej tematyką zdrowego stylu życia. Na konkurs ten dzieci z każdej grupy przedszkolnej wykonały przepiękne prace. Wszystkie dzieła małych plastyków zaprezentowaliśmy na wystawie zorganizowanej w pobliskiej bibliotece, na którą serdecznie zapraszamy.

Po długich naradach zwycięzcą konkursu okazał się Kamil Krzyżostaniak z grupy „Smerfy”, II miejsce przypadło Dominice Kanikowskiej z grupy „Motyle”, III miejsce Urszuli Adamskiej z grupy „Kotki - Psotki”, natomiast wyróżnienia otrzymały Ewa Nowacka z grupy „Słoneczka” i Helena Polaszyk z grupy „Misie”. Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom, wyróżnionym oraz uczestnikom konkursu odbyło się 6 czerwca 2019 roku w naszym przedszkolu. Gratulujemy małym artystom i życzymy dalszych sukcesów.

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolny konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu
06.06.2019
Przedszkolny konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu

Dzisiaj w naszym przedszkolu zorganizowany został quiz wiedzy o zdrowym odżywianiu podsumowujący realizowaną w ciągu całego roku szkolnego tematykę w ramach Szkoły Promującej Zdrowie Przedszkolak wie co je. Przedstawiciele poszczególnych grup rozwiązywali zagadki słowne, uzupełniali rymowanki, układali puzzle, odgadywali nazwy owoców za pomocą zmysłu smaku oraz układali zdania dotyczące zdrowego odżywiania. Każda prawidłowa odpowiedź oraz wykonane zadanie nagradzane było określoną liczbą punktów. Dzieci bawiły się wspaniale rywalizując ze sobą ciesząc się z każdego zdobytego punktu. Każda grupa otrzymała pamiątkowy i dyplom i oczywiście smaczne owoce.

ZOBACZ GALERIĘ
Wycieczka do szkoły
06.06.2019
Wycieczka do szkoły

Czas przedszkolnej beztroski szybko minął 6-latkom. Już od września będą uczyć się w gostyńskich szkołach. Aby ułatwić im to trudne przejście poszliśmy odwiedzić szkoły podstawowe w Gostyniu. Pierwsza wycieczka odbyła się do Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie zwiedziliśmy nową i starą część budynku. Dzieciom bardzo podobały się przestrzenne i kolorowe sale. Przedszkolaki widziały lekcję matematyki, zajęcia w świetlicy oraz pracę w gabinecie dyrektora. Nauczyciel wychowania fizycznego pan Tomasz Stańczak zaprosił dzieci do sali gimnastycznej. Zorganizował dla nich szereg zabaw ruchowych. Kolejna wycieczka odbyła się do Szkoły Podstawowej nr 2. Tam pani Anna Szczepaniak przeprowadziła dla 6-latków lekcję o figurach geometrycznych. Dzieci klasyfikowały i nazywały figury, wykonały pracę plastyczną i uczestniczyły w zabawach ruchowych. Spotkania sprawiły dzieciom wiele radości.

ZOBACZ GALERIĘ
Podziękowania
05.06.2019
Podziękowania

Towarzystwo Nasz Dom , w imieniu swoich podopiecznych, bardzo dziękuje za udział i nasze zaangażowanie w XIX edycję Góry Grosza. Dziękują też za nasze zdjęcia, sprawozdania, refleksje. Góra grosza to wspólna praca nauczycieli, przedszkolaków i rodziców. Razem zmieniamy losy dzieci !

ZOBACZ GALERIĘ
Kino od podszewki- wycieczka „Motyli”
04.06.2019
Kino od podszewki- wycieczka „Motyli”

Wszystkie przedszkolaki były już w kinie na seansie filmowym, ale nie wszystkie wiedzą, w jaki sposób pojawia się film na ekranie. Wizyta w kabinie kinooperatora i spotkanie z panem Michałem wzbogaciło wiedzę na ten temat. Dzieci miały okazję zaobserwować seans filmowy „z góry” przez specjalny wizjer do podglądania sali kinowej. Poznały też różnicę między filmem nagranym na starej taśmie analogowej a filmem w wersji cyfrowej. Obejrzały również stare wyświetlacze i maszyny nowej generacji do projekcji filmów. Wycieczka była okazją do poznania zawodu kinooperatora. Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wycieczki serdecznie dziękujemy!

ZOBACZ GALERIĘ
Spotkanie z historykiem
04.06.2019
Spotkanie z historykiem

We wtorek w naszym przedszkolu gościliśmy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii pana Łukasza Puśleckiego. Gość wyjaśnił dzieciom z grupy „Motyle” oraz „Słoneczka” czym zajmuje się historyk oraz co znaczy słowo historia. Następnie pan Łukasz w ciekawy i przystępny sposób dla przedszkolaków przeprowadził z dziećmi wirtualny spacer po naszym mieście opowiadając o dziejach naszego regionu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wiadomości przekazywanych przez regionalistę, pana Łukasza. Dziękujemy za podzielenie się z nami swoją wiedzą i możliwość poznania dziejów naszej małej ojczyzny.

ZOBACZ GALERIĘ
Zwykła wystawa niezwykłych ludzi
04.06.2019
Zwykła wystawa niezwykłych ludzi

Misie oraz Smerfy miały możliwość obejrzenia w Bibliotece Miasta i Gminy Gostyń bardzo ciekawą wystawę. Artystami, którzy zaprezentowali przekrój swojej twórczości plastycznej byli ludzie borykający się na co dzień z niepełnosprawnością. Tworzone przez nich prace są bardzo ciekawe, emanują szczerością i emocjonalnym spojrzeniem na rzeczywistość. Największą liczbę prac przygotowali podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu. To nasi dobrzy znajomi, którzy w niepretensjonalny sposób wyrazili w nich siebie i otaczający świat. Gratulujemy tak pięknych prac i do zobaczenia we wrześniu.

ZOBACZ GALERIĘ
Wycieczka do Wioski Indiańskiej „Westernland” w Józefowie  k/ Chocza
31.05.2019
Wycieczka do Wioski Indiańskiej „Westernland” w Józefowie  k/ Chocza

W ostatni piątek maja dzieci z wszystkich grup przedszkolnych, z okazji Dnia dziecka, wybrały się autokarami na wycieczkę do Wioski Indiańskiej „Westernland” w Józefowie  k/ Chocza. Na miejscu przywitali naszych milusińskich prawdziwi Indianie, którzy oprowadzili gości po swojej wiosce. Po wizycie u Szeryfa przedszkolaki otrzymały polecenie wykonywania kolejnych zadań. Każde dziecko miało okazję spróbować swoich sił w różnych konkurencjach: pokonywanie Indiańskiego Toru Przygody, Most Irokezów, Belka Apaczów, kanion z przeszkodami, rzut Tomahawkiem, rzut podkową, rzut kapeluszem na rogi bizona, dojenie krowy. Przedszkolaki otrzymały indiański tatuaż i indiańskie imię. Wiele uśmiechu na twarzach naszych wychowanków wzbudziły indiańskie tańce. Program wycieczki obejmował także poczęstunek przy grillu traperskim - kiełbaskę, napój i indiańską niespodziankę. Na koniec wizyty każdy przedszkolak otrzymał grupowe zdjęcie na liście gończym na tle Wioski Indiańskiej dla upamiętnienia pobytu. Dzieci uradowane, po dniu pełnym wrażeń, wróciły autokarem do przedszkola, przywożąc ze sobą miłe wspomnienia i trochę zmęczenia.

ZOBACZ GALERIĘ
Wizyta ratownika medycznego u „Słoneczek”
29.05.2019
Wizyta ratownika medycznego u „Słoneczek”

W ostatnią środę gościem w naszym przedszkolu w grupie „Słoneczka” był ratownik medyczny - tata Kacpra. Dzieci najpierw miały okazję obejrzeć strój ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy - w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe oraz w jaki sposób wzywać pomoc, czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką (trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy). Przedszkolaki przypomniały i utrwaliły sobie numery telefonów alarmowych. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Bardzo dziękujemy za przybycie.

ZOBACZ GALERIĘ
Spotkanie z mamą Helenki
25.05.2019
Spotkanie z mamą Helenki

Dziś odwiedziła nas mama Helenki, która jest nauczycielem języka angielskiego i francuskiego. Przeczytała nam ostatni z tomików o Franklinie pt. Franklin mówi kocham Cię, nauczyła dzieci kilku nowych słów w języku angielskim. Dla każdego malucha Pani Michalina miała słodką niespodziankę. Dzieci za miłe spotkanie podziękowały interpretacją ruchową utworu Słońce na niebie. 

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Mamy i Taty w przedszkolu
24.05.2019
Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

Kochani Rodzice w dniu Waszego święta,
słonka na co dzień życzą chłopcy i dziewczęta.
Żeby Wasze życie było kolorowe,
a dzieci zawsze uśmiechnięte i zdrowe.

W ostatnim tygodniu w naszym przedszkolu, w każdej z grup odbyły się uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas których dzieci zaprezentowały swoje programy artystyczne. Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a przedszkolakom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek w rodzinnej i miłej atmosferze.

ZOBACZ GALERIĘ - KOTKI PSOTKI

ZOBACZ GALERIĘ - MISIE

ZOBACZ GALERIĘ - MOTYLE

ZOBACZ GALERIĘ - SŁONECZKA

ZOBACZ GALERIĘ - SMERFY

Słoneczka z wizytą w gabinecie stomatologicznym
23.05.2019
Słoneczka z wizytą w gabinecie stomatologicznym

Dzieci z grupy Słoneczka wybrały się do gabinetu stomatologicznego Dentico. Celem wycieczki było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o higienę jamy ustnej, jak również przestrzegania zdrowej diety. Pani doktor zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu, wyjaśniła jak leczy zęby, jakich narzędzi używa oraz  pokazała dzieciom działanie sprzętu medycznego. Każde chętne dziecko mogło usiąść na fotelu, na którym pani stomatolog leczy zęby. Następnie pani Monika przeprowadziła pogadankę na temat prawidłowego mycia zębów na zestawie tzw. „dużej szczęki”. Przypomniała także o właściwej diecie, która służy naszym zębom i wspólnie z dziećmi wykonała plakaty. Dzieci były bardzo zainteresowane wizytą w gabinecie lekarskim. Mamy nadzieję, że będą go systematycznie odwiedzały w ramach wizyt kontrolnych oraz pozbędą się lęku z tym związanego.

Dziękujemy mamie Jasia za zorganizowanie wycieczki.

ZOBACZ GALERIĘ
Występy dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu
23.05.2019
Występy dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu

Dzieci z grupy „Motyle” odwiedziły podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu. Przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny ukazujący, kto jest wrogiem małego człowieka i jak należy się zachować w kontakcie z osobami obcymi. Występy dzieci były nagrodzone gromkimi brawami. Widownia w skupieniu oglądała przedstawienie. Po programie artystycznym na dzieci czekał poczęstunek, a zaraz po nim piękne nagrody – ręcznie robione maskotki. Po czym dzieci udały się na zwiedzanie pracowni znajdujących się w ŚDS w Gostyniu. Na zakończenie spotkania „Motyle” w podziękowaniu za miłe przyjęcie wręczyły pracownikowi ŚDS laurkę i windą zjechały do wyjścia. Była to bardzo ciekawa wizyta, podczas której dzieci miały okazję przełamać lęk i wystąpić w obcym miejscu przed nieznaną publicznością. 

ZOBACZ GALERIĘ
Wizyta w bibliotece - „Motyle”
21.05.2019
Wizyta w bibliotece - „Motyle”

Biblioteka to magiczne miejsce, które chętnie jest odwiedzane przez przedszkolaki. Bogate zbiory czytelni przyciągają uwagę dzieci. Książki pobudzają fantazję, a ich kolorowe i przestrzenne ilustracje przenoszą w świat baśni, minionych cywilizacji, świata przyrody, techniki. Wizyta w bibliotece to także okazja do wypożyczania książek. 6-latki wymieniły przeczytane książki na nowe opowieści, które wzbudziły ich zainteresowania. Panie z oddziału dla dzieci przygotowały również niespodziankę dla przedszkolaków. Dzieci obejrzały teatr ilustracji „kamishibai”. Wysłuchały legendy o „Czarnej Hańczy” oraz „Legendę o Smoku Wawelskim”.  

ZOBACZ GALERIĘ
Z wizytą u naszych dobrych znajomych
17.05.2019
Z wizytą u naszych dobrych znajomych

Dzieci z grupy najmłodszej wybrały się z rewizytą do Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu. Powitały nas tam uśmiechnięte panie, które poznaliśmy w grudniu, zostały one na chwilę naszymi przewodnikami. Zwiedziliśmy pracownię kulinarną, gdzie pensjonariusze przygotowują posiłki, rehabilitacji ruchowej, teatralną, plastyczną, biblioterapii. Środowiskowy Dom Samopomocy jest też kuźnią talentów. Każda osoba tam przebywająca jest niezwykła i potrafi wykonać piękne prace: obrazy, haftowane serwetki, gobeliny, rysunki. Wszystkie te prace to dzieła sztuki. Gospodarze przygotowali dla nas zabawy rytmiczne oraz poczęstunek, który wszystkim smakował. Dzieci serdecznie podziękowały za spotkanie i za prezenty, które otrzymaliśmy od pensjonariuszy ŚDS . Wizyta w tym miejscu była dla każdego uczestnika niezwykłą lekcją przyjaźni i tolerancji. Już jesteśmy umówieni na następne spotkanie, czekamy z niecierpliwością. 

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny w przedszkolu
17.05.2019
Urodziny w przedszkolu

Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego. W ostatni piątek obchodziliśmy urodziny wszystkich dzieci urodzonych w maju. Podczas przyjęcia nie zabrakło wesołych zabaw integracyjnych przy piosenkach. Na zakończenie wszystkie dzieci ustawiły się w piękne koło, zaśpiewały małym jubilatom „Sto lat” i złożyły im życzenia urodzinowe. Po życzeniach przyszedł czas na pyszny, słodki poczęstunek.

ZOBACZ GALERIĘ
Kreatywne warsztaty kulinarne u „Motyli”
17.05.2019
Kreatywne warsztaty kulinarne u „Motyli”

Grupę „Motyle” odwiedziła mama koleżanki Oli, która na początku przeczytała dzieciom bajkę pt. „Smacznego, kolego’” w ramach Ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom. Bajka nawiązywała do kolejnego punktu wizyty mamy Oli w naszej grupie, a mianowicie do zdrowego odżywiania się. „Motyle” pełne entuzjazmu wzięły się do pracy – przygotowywania pysznych deserów. Podczas warsztatów dzieci miały szansę dotknąć, powąchać, skosztować artykuły spożywcze, które dotąd były im obce np. chia, siemię lniane. Kontakt bezpośredni z „pierwotną” formą produktów sprawił, że dzieci przełamały barierę związaną z obawami przed nieznanymi produktami. W czasie przyrządzania zdrowych przekąsek dzieci czerpały wiele radości z samodzielnego przygotowywania „małego co nieco”. Podczas wykonywania deserów wdrażano dzieci do zdrowego odżywiania, pokazując, że to, co jest zdrowe, może też ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować.
Serdecznie dziękujemy mamie Oli za pełną zdrowia wizytę. 

ZOBACZ GALERIĘ
Spotkanie z mamą Wojtka
17.05.2019
Spotkanie z mamą Wojtka

W ramach edukacji czytelniczej „Smerfy” odwiedziła mama Wojtka i przeczytała dzieciom książkę pt. „Franklin mówi kocham Cię”. Książka była inspiracją do podjęcia tematu związanego z miłością do rodziców. Przedszkolaki są właśnie w trakcie przygotowywania uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty i obiecały, że postarają się pięknie wystąpić specjalnie dla nich. Na zakończenie każde z dzieci rysowało serduszko dla swoich ukochanych rodziców. Pani Hani serdecznie dziękujemy za przeczytanie książki i poświęcony czas.  

ZOBACZ GALERIĘ
Zajęcia otwarte u „Kotków – Psotków”
16.05.2019
Zajęcia otwarte u „Kotków – Psotków”

16 maja odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców dzieci z grupy „Kotki – Psotki”. Celem zajęcia było utrwalenie kolorów poprzez zabawy: słowne, matematyczne i ruchowe. Zajęcia miały charakter zadaniowo - zabawowy. Dzieci między innymi rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawach matematycznych (z wykorzystaniem metody „Kodowanie na dywanie) i ruchowych oraz zabawach z chustą animacyjną. Dla dzieci najważniejsze było to, że mogły na koniec zajęcia bawić się wspólnie z rodzicami przy piosence „Znam kolory”. Dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie.

ZOBACZ GALERIĘ
Zajęcie otwarte z rodzicami u Misiów
15.05.2019
Zajęcie otwarte z rodzicami u Misiów

Tym razem podczas spotkania z rodzicami, Misie uczestniczy w zabawach- zadaniach na "Pikniku u Alicji". Poznały zwierzęta żyjące na łące, przedstawiały się wyklaskując swoje imiona, przeliczały, utrwalały kolory, zapamiętywały przepisy na sałatki owocowe. Rodzice czynnie uczestniczyli w większości  poczynań- działań dzieci. "Piknik" zakończył się spontanicznym, wspólnym tańcem.

ZOBACZ GALERIĘ
Misie i kolorowe motyle
14.05.2019
Misie i kolorowe motyle

Dziś w ramach współpracy z pracownikami biblioteki Misie obejrzały w teatrzyku kamishibai bajkę "Motylek cytrynek listkowiec". Pani Beata miała dla nas jeszcze jedną niespodziankę, pokazała nam jak techniką origami wykonać piękne, kolorowe motyle. Dzieci bardzo chętnie składały kartki nie mogąc doczekać się efektu końcowego. I tak powstały motyle, które pięknie zgrały się z kolorowym ogrodem wykonanym przez dzieci na zajęciach otwartych dla rodziców.

ZOBACZ GALERIĘ
Zajęcia dla rodziców w grupie „Motyle”
14.05.2019
Zajęcia dla rodziców w grupie „Motyle”

Nasze zajęcie pokazowe dla rodziców nosiło tytuł „Wiosenne zabawy”. 6-latki prezentowały swoje umiejętności w trakcie zabaw z literami, zabaw matematycznych i ruchowych. Byli bardzo samodzielni i wykazali się umiejętnościami, które już niedługo będą im przydatne w szkole. Rodzice mieli możliwość wspierania dziecka radą i pomocą, obserwowania jego metod i tempa pracy.  

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki – Psotki” z programem artystycznym dla „Klubu Mam” w bibliotece
13.05.2019
„Kotki – Psotki” z programem artystycznym dla „Klubu Mam” w bibliotece

W połowie maja dzieci z grupy „Kotki – Psotki” zaprezentowały się przed niezwykłą publicznością w bibliotece. Na widowni zasiadły malutkie dzieci i ich mamy oraz panie pracujące w bibliotece. „Kotki – Psotki” wystąpiły w przedstawieniu „Kolorowy świat”. Maluszki z zainteresowaniem przypatrywały się barwnym przebraniom przedszkolaków, wsłuchiwały się w muzykę, a niektóre próbowały nawet zatańczyć wspólnie z małymi aktorami. Za swój występ „Kotki – Psotki” otrzymały gromkie brawa oraz niespodzianki.

ZOBACZ GALERIĘ
Z wizytą w Urzędzie Miejskim
13.05.2019
Z wizytą w Urzędzie Miejskim

Dzieci z grupy „Motyle” złożyły wizytę pracownikom Urzędu Miejskiego w Gostyniu. Na początku dzieci odwiedziły burmistrza miasta - Jerzego Kulaka, który opowiedział o swoich obowiązkach i przeprowadził z dziećmi „Quiz na temat wiedzy o naszym mieście”. Następnie dzieci miały możliwość przymierzyć się do fotela burmistrza. Było mnóstwo śmiechu i radości. Przedszkolaki podziękowały włodarzowi miasta za przyjęcie, wręczając mu laurkę i pod przewodnictwem pani sekretarz oraz mamy koleżanki Karolinki udały się w dalszą drogę po urzędzie. Dzieci zwiedziły Salę Narad oraz Salę Ślubów. Wielkim przeżyciem dla „Motyli” było wejście na balkon urzędu i obejrzenie gostyńskiego rynku z góry .Balkon zrobił na dzieciach ogromne wrażenie, nie mogły uwierzyć, że mają możliwość obejrzenia miasta z tak wyjątkowego miejsca. Następnie dzieci udały się na podwórze, gdzie czekali na nich przedstawiciele Straży Miejskiej, którzy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe gadżety oraz odblaskowe zawieszki. „Motyle” wróciły do przedszkola z bagażem miłych wrażeń. Pragniemy serdecznie podziękować panu burmistrzowi, pani sekretarz oraz mamie Karolinki za gościnne przyjęcie, poświęcony czas i uwagę.

ZOBACZ GALERIĘ
Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie Misie
10.05.2019
Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie Misie

Maj to miesiąc kiedy mamy już wiosnę. A kiedy pogoda nie dopisuje próbujemy ją wszelkimi metodami wyczarować, przywołać do siebie. Rodzi się wiele pomysłów na edukacyjne zabawy. I tak wraz z maluszkami wykorzystałam  techniki systemu Edukacji przez ruch D. Dziamskiej - papierowe koła do wielokierunkowej aktywności dzieci. Miśki chętnie uczestniczyły w manipulacji papierowymi kołami, a efekt końcowy to kwiaty tworzące piękny ogród.

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolaki zwiedzają Gostyń
10.05.2019
Przedszkolaki zwiedzają Gostyń

W ostatnim tygodniu dzieci z wszystkich grup przedszkolnych wybrały się na wycieczkę po naszym pięknym mieście. Przedszkolaki poznawały Gostyń, jego historię, zabytki, ważne instytucje oraz ciekawych ludzi związanych z życiem miasta. Każdy z wielkim zainteresowaniem oglądał ważne miejsca w Gostyniu. To była dla wszystkich dzieci ciekawa wycieczka.

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolaki na wystawie w muzeum „Własne „M” w czasach PRL”
10.05.2019
Przedszkolaki na wystawie w muzeum „Własne „M” w czasach PRL”

Pod koniec tygodnia dzieci z grup „Słoneczka”, „Kotki – Psotki” i „Motyle” wybrały się na wystawę „Własne „M” w czasach PRL” w sali wystaw czasowych Muzeum w Gostyniu. Na ekspozycji zaprezentowane zostały wyposażenia dwóch pokoi oraz kuchni z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Eksponaty pozyskane zostały w większości w formie darów od mieszkańców powiatu gostyńskiego. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały wystrój mieszkania z odległych dla nich czasów. To była bardzo ciekawa lekcja historii.

ZOBACZ GALERIĘ
Koncert w Szkole Muzycznej
08.05.2019
Koncert w Szkole Muzycznej

Kolejny raz dzieci z grupy „Motyle” miały okazję wysłuchać koncertu uczniów Szkoły Muzycznej. Grane przez nich utwory wiązały się tematycznie z wiosną i wykonywane były na różnych instrumentach: dętych, strunowych, klawiszowych. Pani prowadząca koncert, prezentowała instrumenty, wskazywała na ich rodzaj, budowę, wielkość i sposób grania. Jak zwykle była to doskonała lekcja muzyki.

ZOBACZ GALERIĘ
Wizyta pana stolarza- grupa „Motyle”
08.05.2019
Wizyta pana stolarza- grupa „Motyle”

W ramach projektu „Drzewo moim przyjacielem” odbyło się spotkanie z panem stolarzem. Naszym gościem był tata Filipa, który wykonuje ten zawód. Opowiedział dzieciom o pracy stolarza i narzędziach. W czasie pogadanki przekazał przedszkolakom wiadomości na temat właściwości i zastosowania drewna. Na przykładzie różnych próbek drewna pokazał, jak poszczególne gatunki różnią się od siebie twardością, kolorem, słojami. Jednak najbardziej dzieciom podobały się zajęcia praktyczne. Każdy mógł wbić gwóźdź w ramę tworzącą dekorację do eksponowania zdjęć. Wspólne dzieło było prezentem dla przedszkolaków od pana stolarza. Natomiast dzieci podarowały gościowi laurkę, dziękując serdecznie za miłe spotkanie.  

ZOBACZ GALERIĘ
Wizyta „Słoneczek” w pracowni plastycznej w GOK „Hutnik”
08.05.2019
Wizyta „Słoneczek” w pracowni plastycznej w GOK „Hutnik”

W ostatnią środę dzieci z grupy „Słoneczka” miały możliwość spotkania się z plastykiem w GOK „Hutnik” – panią Ireną, w pracowni plastycznej. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wystrój pracowni i różne obrazy wykonane ciekawymi technikami. Przedszkolaki z chęcią i zaangażowaniem uczestniczyły w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez panią plastyk. W efekcie powstały piękne koty z kawałków gazet. Dzieci dostały je w prezencie i zabrały do przedszkola, by pochwalić się oryginalnymi pracami przed kolegami i koleżankami. W podziękowaniu za miłe przyjęcie i uwrażliwienie na piękno sztuki, „Słoneczka” wręczyły pani Irenie wiosenną laurkę. Dzieci pełne artystycznych wrażeń wróciły do przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
07.05.2019
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Maluchy wybrały się z wyjątkową wizytą do Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Gostyniu. 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza, o którym pamiętały przedszkolaki i ich opiekunowie. Dzieci w imieniu całej społeczności przedszkolnej złożyły życzenia paniom bibliotekarkom, przedstawiły krótki program artystyczny oraz wręczyły słodki upominek.

ZOBACZ GALERIĘ
„Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa” na rynku w Gostyniu
07.05.2019
„Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa” na rynku w Gostyniu

W ostatni wtorek dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wybrały się na gostyński rynek z okazji „Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa”. Na uczestników czekało wiele konkursów i atrakcji. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zaprezentowały posiadany sprzęt. Uczestnicy imprezy mogli skorzystać ze stoisk prewencyjnych i edukacyjnych przygotowanych przez policjantów, strażaków, strażników miejskich i leśników. Każdy mógł za darmo sprawdzić poziom cukru, zbadać ciśnienie, wagę, wzrost, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, uzyskać szerokie poradnictwo z zakresu promocji zdrowia. Gostyński WOPR przeprowadził pokaz udzielania pierwszej pomocy. To było dla naszych przedszkolaków bardzo interesujące wydarzenie.

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki – Psotki” poznają pracę ogrodnika
06.05.2019
„Kotki – Psotki” poznają pracę ogrodnika

W dniu 6 maja 2019 roku „Kotki – Psotki” wybrały się do „Kwiaciarni Ogrodnictwa Antonina Schnitter” (dawniej - Górkiewicz). Celem wycieczki było poznanie warunków niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin oraz pracy ogrodnika. Przedszkolaki już podczas wcześniejszych działań realizowanych w swoim kąciku przyrody poszerzały wiedzę na temat rozwoju roślin. Podczas wycieczki mogły natomiast zobaczyć, na czym polega codzienna praca ogrodnika. Większość z nich miała okazję po raz pierwszy zobaczyć, w jaki sposób uprawiane są kwiaty i warzywa w foliach. Pani ogrodnik opowiedziała dzieciom jakie podłoża potrzebują rośliny i  w jaki sposób przebiega ich nawadnianie. Dzieci uważnie słuchały informacji na temat uprawy roślin oraz z zainteresowaniom przyglądały się kolorowym kwiatkom. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały pani Schnitter za poświęcony czas kolorową laurką, a na pamiątkę otrzymały pelargonie i begonie, które niebawem upiększą nasz przedszkolny ogródek. Serdecznie dziękujemy za miłe i pouczające spotkanie z przyrodą.

ZOBACZ GALERIĘ
Rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i rodziców „Czapka przedszkolnego MasterChefa - przepis na zdrowe danie lub przekąskę”
30.04.2019
Rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i rodziców „Czapka przedszkolnego MasterChefa - przepis na zdrowe danie lub przekąskę”

Przedszkole Miejskie nr 1 w Gostyniu zorganizowało konkurs dla dzieci i rodziców „Czapka przedszkolnego MasterChefa - przepis na zdrowe danie lub przekąskę”. Celem konkursu było propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych całej rodziny i stosowanie ich w codziennym życiu oraz zachęcanie do częstego spożywania warzyw i owoców. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 25 kwietnia 2019 roku. Członkowie komisji jednogłośnie stwierdzili, że wszystkie dania, przekąski i desery były na bardzo wysokim poziomie, zachwycały kolorystyką, różnorodnością i pomysłowością. Wybór zwycięzcy był bardzo trudny. Komisja konkursowa brała pod uwagę w równym stopniu następujące kryteria: ilość i jakość wykorzystanych składników zgodnych z piramidą zdrowego żywienia; wykorzystanie zdrowych produktów: owoce, warzywa, naturalne przyprawy, miód, itp.; czas i sposób wykonania; estetyczne wykonanie; zaangażowanie członków rodziny. Zwycięzcą konkursu okazała się Iga Nowacka z grupy „Smerfy”, dwa równorzędne II miejsca przypadły Antoniemu Wabińskiemu z grupy „Misie” i Karolinie Walczewskiej z grupy „Motyle”, natomiast wyróżnienia otrzymały Maria Pietrzyk z grupy „Kotki – Psotki” i Paula Fabich z grupy „Słoneczka”. Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom, wyróżnionym oraz uczestnikom konkursu odbyło się 30 kwietnia 2019 roku w naszym przedszkolu. Gratulujemy małym kucharzom i życzymy dalszych sukcesów kulinarnych i nie tylko.

ZOBACZ GALERIĘ
Przemarsz ulicami Gostynia z okazji Dnia Flagi
30.04.2019
Przemarsz ulicami Gostynia z okazji Dnia Flagi

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel - serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

Czesław Janczarski

W ostatni wtorek kwietnia dzieci z naszego przedszkola w wyjątkowy sposób uczciły zbliżający się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przedszkolaki dumnie defilowały ulicami Gostynia, radośnie machając własnoręcznie wykonanymi flagami. W ten sposób dzieci przypominały mieszkańcom miasta o święcie naszej flagi narodowej, które przypada na drugi dzień maja. Przedszkolaki odwiedziły również pracowników Urzędu Miejskiego, obdarowując ich własnoręcznie zrobionymi flagami. Następnie dzieci ruszyły w dalszy pochód po ulicach naszego miasta, kierując się w stronę przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
Spotkanie z pielęgniarką
29.04.2019
Spotkanie z pielęgniarką

Dzieci z grup najmłodszych odwiedziła dziś Pani Renata z tajemniczą torbą. Przygotowała dla nas krótką pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie i opowiedziała na czym polega jej praca. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się stosownie do pogody, właściwie się odżywiać. Pani Renata wyjaśniła dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia. Opowiadając o swoich obowiązkach demonstrowała różne akcesoria potrzebne do pracy pielęgniarce. Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały jednego z tomików o Franklinie - "Franklin idzie do szpitala". 

ZOBACZ GALERIĘ
Mali ludzie o wielkich sercach
26.04.2019
Mali ludzie o wielkich sercach

Dzieci z grupy Misie wraz z rodzicami rozpoczęły autorską i bezinteresowną akcję zbierania ubrań i zabawek dla swoich potrzebujących rówieśników. Finałem tej inicjatywy było spotkanie w przedszkolu z pracownikami Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu - Natalią i Marcinem, którzy pracują jako asystenci rodziny. Podczas spotkania w przystępny sposób opisali charakter swojej pracy, podziękowali dzieciom i ich opiekunom za zebrane rzeczy. Mianowali przedszkolaków Honorowymi Obywatelami Miasta Gostynia, tłumacząc, że Obywatel to osoba, która pomaga. Zebrane rzeczy zostaną przekazane potrzebującym rodzinom. Współpraca między przedszkolakami a Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej będzie kontynuowana, a postawy obywatelskie będą się wzmacniały.

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolaki na wystawie kartek świątecznych w bibliotece
26.04.2019
Przedszkolaki na wystawie kartek świątecznych w bibliotece

W ostatnim tygodniu dzieci z naszego przedszkola, przy okazji wizyt w bibliotece i czytelni, miały możliwość obejrzenia wystawy kartek świątecznych wykonanych przez „Kotki – Psotki” i „Słoneczka”. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane pracami wykonanymi przez kolegów i koleżanki. Bardzo ważny jest kontakt dziecka ze sztuką już od najmłodszych lat – uczy wrażliwości, kształci wyobraźnię, poczucie piękna, estetykę, ukazuje różne techniki wykonywania prac. Dziękujemy Pani Ewie Czub za umożliwienie wystawienia naszych kartek w bibliotece.

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny w przedszkolu
26.04.2019
Urodziny w przedszkolu

Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego. W ostatni piątek obchodziliśmy urodziny wszystkich dzieci urodzonych w kwietniu. Podczas przyjęcia nie zabrakło wesołych zabaw integracyjnych przy piosenkach. Na zakończenie wszystkie dzieci ustawiły się w piękne koło, zaśpiewały małym jubilatom „Sto lat” i złożyły im życzenia urodzinowe. Po życzeniach przyszedł czas na pyszny, słodki poczęstunek.

ZOBACZ GALERIĘ
Zajęcie otwarte u KOTKÓW- PSOTKÓW
26.04.2019
Zajęcie otwarte u KOTKÓW- PSOTKÓW

Dzieci z grupy KOTKI- PSOTKI wraz z Panią Anią zaprosiły na zajęcie rodziców, które miało na  celu wspomaganie rodziców w edukacji przedszkolnej. Rodzice mieli okazję zobaczyć jak przez realizację treści patriotycznych można przeprowadzić zabawy przygotowujące do nauki czytania i pisania oraz kształtowanie u dzieci kompetencji matematycznych. Na koniec dzieci wspólnie z rodzicami wzięły udział w zabawie „ kodowanie na dywanie”. DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA PRZYBYCIE!!!

ZOBACZ GALERIĘ
Co słychać u ogrodnika wiosną?
25.04.2019
Co słychać u ogrodnika wiosną?

Tego właśnie chciały się dowiedzieć Słoneczka, dlatego wybrały się dzisiaj do ogrodnika, gdzie dowiedziały się na czym polega jego praca. Jak się okazało, o tej porze roku jest jej bardzo dużo. Pani Małgosia pokazała dzieciom sadzonki, z których wyrosną w ogrodzie warzywa: por, seler, kalafior, kapusta oraz rzodkiewka. Zapoznała także dzieci ze sposobem ich uprawy. Dzieci miały okazję także zobaczyć, jak wygląda uprawa kwiatów. Dziękujemy pani Małgosi za gościnę i przekazane sadzonki warzyw do naszego przedszkolnego ogródka oraz przepyszną rzodkiewkę, którą zjedliśmy po powrocie do przedszkola.

Dziękujemy mamie Jasia za zorganizowanie wycieczki.

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki – Psotki” na spotkaniu z Andrzejem Markiem Grabowskim w bibliotece
25.04.2019
„Kotki – Psotki” na spotkaniu z Andrzejem Markiem Grabowskim w bibliotece

W czwartek 25 kwietnia dzieci z grupy „Kotki – Psotki” wybrały się na spotkanie do pobliskiej biblioteki z Andrzejem Markiem Grabowskim – pisarzem, twórcą programów telewizyjnych, takich jak: „Ciuchcia”, „Budzik”, „Tik-Tak”, autorem ponad pięciuset piosenek, m.in.: „Kulfon, co z ciebie wyrośnie”, „ Witaminki” czy „Kropelka złotych marzeń,” współzałożycielem (wraz z  Ewą Chotomską) dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego „Fasolki”. Dzieci osobiście poznały bohaterów tekstów pana Andrzeja: zająca Poziomkę, największego amanta świata Kulfona, tajemniczego kota Piksela i potworaki ze Szkoły Straszenia. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki, zadawały pytania i doskonale się bawiły. Było bardzo wesoło. W podziękowaniu za spotkanie „Kotki – Psotki” wręczyły panu Andrzejowi kolorową laurkę na pamiątkę.  

ZOBACZ GALERIĘ
Zajęcia otwarte w grupie „Motyle”
25.04.2019
Zajęcia otwarte w grupie „Motyle”

„Jesteśmy po to, aby stworzyć warunki
wychowawcze i edukacyjne,

żeby rozwijać wszechstronnie dziecko.”  
L. Siemionowicz Wygotski .

W czwartek w grupie „Motyle” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, których tematem były „Miasta Polski i ich symbole”. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały nadejścia rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. Nasi goście mieli okazję zobaczyć, jak pracują i bawią ich pociechy. Zajęcia były prowadzone w oparciu o nowoczesną metodę kodowanie na dywanie. Dzieci między innymi rozszyfrowywały kod i zbierały z maty litery, po czym układały wyraz – Polska – zapisując na kartce. Aby odszyfrować ukryty wyraz dzieci poruszały się zgodnie ze strzałkami i komendami. Podczas zajęć dzieci współpracowały również z rodzicami. Zanim przedszkolacy zaprosili swoich opiekunów na dywan, podzielili się na drużyny zgodnie z wylosowanymi literami. Zespoły miały za zadanie rzucać kostkami i sumować wyrzucone na kostce oczka, dążąc do zablokowania przeciwnika. Dzieci bardzo się cieszyły, że mogły pracować wspólnie z rodzicami, a rodzice mogli zaobserwować postępy, jakie poczyniły ich dzieci.

Serdecznie dziękuję tym rodzicom, którzy przybyli na zajęcia. 

ZOBACZ GALERIĘ
„Zajączek” w przedszkolu
17.04.2019
„Zajączek” w przedszkolu

Skacze zajączek po lesie
i życzenia Tobie niesie.
Przez pisanki przeskakuje,
Alleluja wykrzykuje,
Po czym znika w długich susach,
cały mokry od dyngusa!”


Jak co roku, na kilka dni przed Wielkanocą, do naszego przedszkola zawitał „Zajączek Wielkanocny” i w tajemniczy sposób zostawił wszystkim dzieciom niespodzianki ze smakołykami. Przedszkolaki z niecierpliwością wypatrywały długo oczekiwanego gościa. Na dworze była piękna pogoda, więc koszyczek z niespodziankami dla każdego dziecka sprytny „Zajączek” ukrył na terenie ogrodu przedszkolnego. Przedszkolaki z wielką radością i wypiekami na twarzy szukały upominków. Każdy znalazł swój koszyczek wypełniony słodyczami.


Dziękujemy „Zajączkowi” za miłe prezenty i zapraszamy za rok.


ZOBACZ GALERIĘ - KOTKI

ZOBACZ GALERIĘ - MISIE

ZOBACZ GALERIĘ - MOTYLE

ZOBACZ GALERIĘ - SŁONECZKA

ZOBACZ GALERIĘ - SMERFY

Spotkanie przedszkolaków ze strażakiem
17.04.2019
Spotkanie przedszkolaków ze strażakiem

W ostatnią środę do naszego przedszkola przybył ciekawy gość – strażak. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Cenną wskazówką była informacja, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń podczas wspólnych zabaw z rówieśnikami. Dzieci miały możliwość podziwiania z bliska wyposażenia, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i chętnie wypowiadały się na zadawane pytania. Podopieczni z wielką radością przymierzali ubiór strażaka, hełm, aby poczuć się choć przez chwilę strażakiem. Podczas spotkania ze strażakiem dzieci pochwaliły się znajomością numeru alarmowego do straży pożarnej. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały strażakowi za poświęcony czas i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.

ZOBACZ GALERIĘ
Wycieczka do Nadleśnictwa Piaski
16.04.2019
Wycieczka do Nadleśnictwa Piaski

Dwie grupy z naszego przedszkola: „Misie” i „Motyle” uczestniczyły w wyjeździe do Nadleśnictwa Piaski. Dzieci przywitała pani Monika Prętkowska, która zaprosiła wszystkich do izby edukacyjnej. Tam przedszkolaki obejrzały film „Dzik Ryjo”, wysłuchały piosenki „Cztery pory roku, poznały wiadomości dotyczące drzew, lasu i zwierząt mieszkających w środowisku leśnym. Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Drzewo moim przyjacielem” oraz współpracy z Nadleśnictwem Piaski.

ZOBACZ GALERIĘ
Maria z „Kotków – Psotków” laureatką „Wielkanocnego Konkursu z Jajem 2019”
16.04.2019
Maria z „Kotków – Psotków” laureatką „Wielkanocnego Konkursu z Jajem 2019”

Dnia 16 kwietnia 2019 roku w GOK „Hutnik” w Gostyniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Wielkanocny Konkurs z Jajem 2019”, zorganizowanego po raz kolejny przez Gostyński Ośrodek Kultury ,,Hutnik”. Celem konkursu było kultywowanie wielkanocnych tradycji, rozwijanie wyobraźni twórczej i poszukiwanie różnorodnych rozwiązań artystycznych. Oceniając prace jury brało pod uwagę przede wszystkim samodzielne wykonanie. Ważny był również ciekawy pomysł, kompozycja, kolorystyka oraz zgodność z tematem. Maria P. z grupy „Kotki – Psotki” wykonała kartkę świąteczną na tenże konkurs i jej praca została wyróżniona. Gratulujemy Marysi i życzymy dalszych sukcesów.

ZOBACZ GALERIĘ
Zajęcia otwarte u Smerfów
16.04.2019
Zajęcia otwarte u Smerfów

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców dzieci z grupy „Smerfy”. Celem zajęć było kultywowanie tradycji związanej ze świętami oraz rozwijanie sprawności manualnej. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały piękne kartki świąteczne, które przez parę dni dekorowały naszą salę i wprowadzały w nastrój świąteczny. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie.  

ZOBACZ GALERIĘ
„Dzień Ziemi” oraz „Światowy Dzień Zdrowia”
15.04.2019
„Dzień Ziemi” oraz „Światowy Dzień Zdrowia”

„Dzień Ziemi” to w naszym przedszkolu coroczna akcja, której celem jest promocja ekologii nie tylko wśród najmłodszych, ale także wśród całego otoczenia, dlatego też dnia 15 kwietnia dzieci z wszystkich grup przedszkolnych przeszły ulicami miasta w „Korowodzie Przyjaciół Zielonej Ziemi”. Przemarsz przez deptak był apelem najmłodszych o przyszłość naszej Planety i propagującym zdrowy styl życia z okazji „Światowego Dnia Zdrowia”. Dzieci niosąc transparenty przedstawiające hasła ekologiczne i prozdrowotne, rozdawały przechodniom papierowe kwiatki oraz ulotki o zdrowiu, przypominając mieszkańcom Gostynia o konieczności dbania o środowisko oraz zdrowie. Wyrażamy nadzieję, że ta akcja uzmysłowi nam wszystkim, że każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać niezależnie od tego kim jesteśmy, ile mamy lat, jak i gdzie żyjemy!

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki – Psotki” jako aktorzy w przedstawieniu „Kolorowy świat” - dla rodziców i społeczności przedszkolnej
12.04.2019
„Kotki – Psotki” jako aktorzy w przedstawieniu „Kolorowy świat” - dla rodziców i społeczności przedszkolnej

W czwartek popołudniu do naszego przedszkola przybyli zaproszeni rodzice dzieci z grupy „Kotki – Psotki”, aby obejrzeć przedstawienie pt. „Kolorowy świat”. Głównym celem tej uroczystości było wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną, rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień aktorskich dzieci oraz nabywanie odwagi, śmiałości podczas występów przed publicznością. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy w kolorowych strojach prezentowali się doskonale. „Kotki - Psotki” z radością zaprezentowały przygotowany program artystyczny, wprowadzając widzów w świat kolorów. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Po występach dzieci zaprosiły rodziców do wspólnej zabawy kolorami z chustą animacyjną. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wraz ze swoimi opiekunami przystąpili do wykonania plakatów z wykorzystaniem kolorowych farb. Powstały piękne, barwne i nasycone kolorami wspólnie wykonane prace. To było bardzo miłe, rodzinne spotkanie, pełne artystycznych przeżyć.

W piątek „Kotki – Psotki” ponownie wystąpiły w przedstawieniu „Kolorowy świat” tym razem dla swoich młodszych i starszych kolegów oraz koleżanek z przedszkola. Nasi artyści śpiewali piosenki i wykonywali układy taneczno - ruchowe. Występ młodych aktorów oraz piękne stroje przyciągnęły uwagę przedszkolaków, którzy z dużym zainteresowaniem oglądali spektakl. Przedstawienie o kolorach dostarczyło dzieciom wielu pozytywnych wrażeń i radości. Na zakończenie wróżka rozdała przedszkolakom niespodzianki – zadania o kolorach dla każdej grupy. Dzieci zadowolone wróciły do swoich codziennych zajęć.

ZOBACZ GALERIĘ
Jestem bezpieczny, bo wiem……
10.04.2019
Jestem bezpieczny, bo wiem……

W środę dzieci z grupy „Motyle” przygotowały dla wszystkich przedszkolaków inscenizację pt. „Z bajką bezpieczniej”. Przedstawienie miało na celu kształtowanie czujności w kontaktach z nieznajomymi (podawanie danych osobowych), wyjaśnienie znaczenia „podawać się za kogoś innego”. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role. Dzieci wcieliły się w bohaterów znanych bajek m.in. Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę, Jasia i Małgosię. Bajki posłużyły jako metafora do zobrazowania różnych sytuacji, z jakimi dzieci mogą się spotkać. Ta wyjątkowa podróż do krainy bezpieczeństwa bardzo spodobała się widowni. O tym, że spektakl wzbudził pozytywne emocje świadczyły brawa i uśmiechy na twarzach młodej widowni.

ZOBACZ GALERIĘ
Słoneczka i Motyle na przedstawieniu „Czarnoksiężnik z krainy Oz. Powrót Dorotki”
09.04.2019
Słoneczka i Motyle na przedstawieniu „Czarnoksiężnik z krainy Oz. Powrót Dorotki”

Dzieci z grupy „Słoneczka” i „Motyle” zaproszone zostały do Szkoły Podstawowej nr 5 na przedstawienie słowno – muzyczne „Czarnoksiężnik z krainy Oz. Powrót Dorotki” przygotowane przez uczniów oraz rodziców tejże szkoły. Widowisko uświetnił chór „Zaczarowana Melodia” pod kierunkiem pani Ewy Kuśnierek. Wspaniałe stroje, oprawa muzyczna oraz gra aktorska sprawiły, że przedszkolaki były pod ogromnym wrażeniem i z zainteresowaniem śledziły przygody Dorotki.

ZOBACZ GALERIĘ
Niecodzienne spotkanie na basenie
08.04.2019
Niecodzienne spotkanie na basenie

Podczas dzisiejszych zajęć na gostyńskiej pływalni „Na fali” spotkała nas miła niespodzianka. Pani instruktor, która prowadzi z nami lekcje, poinformowała nas, że w „dużym” basenie ćwiczy dziś Agnieszka Jerzyk - polska mistrzyni w triathlonie. Korzystając z okazji poprosiliśmy polską triathlonistkę i lekkoatletkę o wspólne zdjęcie. Życzyliśmy jej wielu sukcesów sportowych i kolejnych medali. 

ZOBACZ GALERIĘ
„Wiosenny dzień pełen wrażeń……”
05.04.2019
„Wiosenny dzień pełen wrażeń……”

KOTKI-PSOTKI zostały zaproszone na „ Zajączkowe spotkanie” z Młodzieżową Radą Miejską do Gostyńskiego Ośrodka Kultury „ Hutnik”. Czekało na nich wiele niespodzianek. Przedszkolaki poczuły już klimat  zbliżających się świąt Wielkanocnych.  Z ochotą zabrały się do pracy, gdyż na stołach były świąteczne kolorowanki i styropianowe jajka, które, po zamalowaniu, stały się ślicznymi pisankami. Atmosferę umilała Pani Zającowa, z którą dzieci chętnie pozowały do zdjęć. Na koniec przedszkolaki wraz z Panem Zającem szukały prezentów dla siebie na „ wałach”. Zadowolone dzieci znalazły słodkości. Zostaliśmy  tam jeszcze na chwilę, bawiąc się na placu zabaw. Radości nie było końca…..

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki – Psotki” w bibliotece z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
02.04.2019
„Kotki – Psotki” w bibliotece z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

W ostatni wtorek dzieci z grupy „Kotki – Psotki” wybrały się do biblioteki na spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, obchodzonego co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Pani Ewa opowiedziała przedszkolakom o twórczości i dzieciństwie Hansa Christiana Andersena, pokazała ciekawe zdjęcia i albumy na ten temat. Zachęcała dzieci do częstego odwiedzania biblioteki. „Kotki – Psotki” przy okazji obejrzały dwie wystawy – pierwszą w holu biblioteki – wystawę prac starszych kolegów uczęszczających do szkoły „Jesteśmy razem – mój przyjaciel i ja” oraz wystawę malarską Arkadiusza Cypriana, który malował trzymając pędzel w ustach. Obie wystawy bardzo zaciekawiły naszych wychowanków. To był dzień pełen artystycznych wrażeń.

ZOBACZ GALERIĘ
"Zielone kąciki w salach"
02.04.2019
"Zielone kąciki w salach"

Wiosna to doskonała pora roku, aby rozbudzić zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Stwarza bowiem sprzyjające warunki do prowadzenia obserwacji i poznawania cyklu rozwojowego roślin oraz warunków potrzebnych do ich wzrostu. Przedszkolaki sadziły oraz siały: rzeżuchę, owies. pszenicę, cebulę, żonkile. Teraz codziennie dbamy o nasze rośliny i prowadzimy obserwację.

ZOBACZ GALERIĘ
Misie poznają zawód plastyka
29.03.2019
Misie poznają zawód plastyka

Nadeszła kolorowa wiosna. Dzieci z grupy Misiów postanowiły poeksperymentować kolorami. W tym celu wybrały się do GOK Hutnik na spotkanie z pracującymi tam plastykami. Maluchy dowiedziały się na czym polega praca plastyka, miały możliwość zwiedzenia pracowni plastycznej. Wzięły też udział w warsztatach. Pod czujnym okiem plastyków przeprowadzały kolorowe eksperymenty, tak powstawały piękne motyle. Prace dzieci są bardzo ciekawe. Zabraliśmy je do przedszkola, aby urządzić wystawę i pokazać dzieciom z pozostałych grup oraz rodzicom.

ZOBACZ GALERIĘ
Wizyta w Muzeum
28.03.2019
Wizyta w Muzeum

W ostatni czwartek dzieci z grupy „Słoneczka”, „Kotki – Psotki” i „Misie”, zachęceni przez zachwyconych wystawą kolegów z naszego przedszkola, odwiedziły Muzeum w Gostyniu. Przedszkolaki także miały możliwość obejrzenia wystawy gobelinów Ewy Szostak „Nitką malowane” i mogły podziwiać nietypowe, oryginalne dzieła artystki.  

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny w przedszkolu
22.03.2019
Urodziny w przedszkolu

Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego. W ostatni piątek obchodziliśmy urodziny wszystkich dzieci urodzonych w marcu. Podczas przyjęcia nie zabrakło wesołych zabaw integracyjnych przy piosenkach. Na zakończenie wszystkie dzieci ustawiły się w piękne koło, zaśpiewały małym jubilatom „Sto lat” i złożyły im życzenia urodzinowe. Po życzeniach przyszedł czas na pyszny, słodki poczęstunek.

ZOBACZ GALERIĘ
„Bananowa przekąska”
22.03.2019
„Bananowa przekąska”

W ramach edukacji i profilaktyki zdrowotnej dzieci z grupy „Motyle” wykonały na zajęciach zdrową przekąskę z naturalnych produktów. Wyjątkowo smaczna przekąska powstała z wafli oraz bananów. Jeśli połączy się w ciekawy sposób różne zdrowe produkty żywnościowe na talerzu, zrobi się smacznie, kolorowo, a do zjedzenia posiłku nikogo nie trzeba będzie namawiać. 

ZOBACZ GALERIĘ
Słoneczka wspólnie z rodzicami poznają zwiastuny wiosny – zajęcie otwarte dla rodziców
22.03.2019
Słoneczka wspólnie z rodzicami poznają zwiastuny wiosny – zajęcie otwarte dla rodziców

W piątkowe przedpołudnie w grupie Słoneczka odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Poznając zwiastuny wiosny, zwłaszcza pierwsze wiosenne kwiaty, dzieci wspólnie z rodzicami wykonywali przeróżne zadania. Układali wyraz krokus wg wzoru, odkrywali zakodowany obraz krokusa, wspólnie bawili się przy wiosennej piosence oraz „kolorowali” rysunek krokusów solą. W czasie tych zajęć rodzice mieli możliwość obserwowania swoich pociech podczas zajęć, ich aktywności, koncentracji uwagi oraz zasobu wiadomości i umiejętności. Dziękujemy rodzicom za poświęcony czas i wspólne zabawy.

ZOBACZ GALERIĘ
Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu
21.03.2019
Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu

W ostatni czwartek nasi wychowankowie przywitali wiosnę! Jesteśmy pewni, że głośno śpiewane piosenki usłyszała pani wiosna i zimie już nie pozwoli wrócić. Radośnie i miło było spotkać się razem, a kolorowe, wykonane z papieru kwiaty, przedszkolaki niosły dumnie razem z Marzanną wokół przedszkola. Dzieci ze wszystkich grup pożegnały zimę w ogrodzie przedszkolnym wołając „żegnaj zimo, witaj wiosno!”. W tym dniu widać było wiosenne nastroje roześmianych przedszkolaków.

ZOBACZ GALERIĘ
Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki
20.03.2019
Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

Podczas pobytu w przedszkolu, dzieci codziennie zjadają surówki i zdrowe sałatki- jednym słowem zdrowo się odżywiają. Nasze kucharki często zapraszają dzieci do kuchni przedszkolnej na obserwację procesu powstawania surówek i degustację  pysznych składników. Aby śniadanka i obiady lepiej nam smakowały i szybciej znikały z talerzy Pani Lidka często osobiście nakłada przedszkolakom surówki i przypomina o wpływie owoców i warzyw na nasze zdrowie. Tym razem zawitała u Misiów- dziękujemy. 

ZOBACZ GALERIĘ
W aptece…
20.03.2019
W aptece…

Niedawno dzieci z grupy „Motyle” wybrały się do apteki, aby zapoznać się z pracą pań farmaceutek. Podczas wizyty dowiedziały się między innymi, co to jest recepta, po co i w jakim celu ludzie przychodzą do apteki. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały informacji o przyjmowaniu leków i witamin po to, by wyleczyć się z różnych chorób i chronić się przed wirusami. Panie farmaceutki dokładnie wyjaśniały, dlaczego nikt nie powinien samodzielnie, bez konsultacji z panem doktorem lub z nimi, spożywać tabletek czy syropów. Uwrażliwiły wszystkich, że dawkowanie leków w różnych sytuacjach to zadanie wyłącznie dla rodziców. Na koniec spotkania panie aptekarki poczęstowały nas żelkowymi witaminami. Z kolei dzieci uprzejmie podziękowały paniom za wszystko, wręczając im własnoręcznie wykonane kwiaty. 

ZOBACZ GALERIĘ
Wizyta w muzeum
19.03.2019
Wizyta w muzeum

Dzieci z grupy „Motyle” i „Smerfy” kolejny raz skorzystały z oferty Muzeum w Gostyniu. Obejrzały wystawę gobelinów Ewy Szostak „Nitką malowane”. Przedszkolaki podziwiały przepiękne prace wykonane z tkaniny, sznurka i nici. Gobeliny przedstawiają elementy świata roślin i zwierząt, ale także ludzi. Ich plastyczność, miękkość i ciepłe barwy przyciągały uwagę dzieci, które przekonały się, że malować można nie tylko farbami.

ZOBACZ GALERIĘ
Pani Grażyna z teatrzykiem „Kamishibai” u „Kotków – Psotków”
19.03.2019
Pani Grażyna z teatrzykiem „Kamishibai” u „Kotków – Psotków”

„Kamishibai” to, sięgająca XII wieku, japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji. Na planszach przedstawiona była historia o przeobrażeniu gąsienicy w pięknego motyla. Całości dopełniał głos narratora, którym była bibliotekarka z Biblioteki Pedagogicznej w Gostyniu – Pani Grażyna Turz. W ten sposób dzieci poznały sztukę opowiadania historii za pomocą ilustracji, ale jednocześnie stworzyły własne opowieści, którymi chętnie się dzieliły. To było bardzo interesujące spotkanie, za które „Kotki – Psotki” podziękowały Pani Grażynie wiosenną laurką.

ZOBACZ GALERIĘ
„Igrzyska Przedszkolaków” w Liceum Ogólnokształcącym w Gostyniu
17.03.2019
„Igrzyska Przedszkolaków” w Liceum Ogólnokształcącym w Gostyniu

W niedzielę 17 marca w myśl zasady „Sport to zdrowie” Akademia Piłkarska Reissa zaprosiła dzieci z przedszkoli w Gostyniu do hali sportowej w LO Gostyń do wspólnej zabawy. Do „Igrzysk” przystąpiły dzieci z dziewięciu gostyńskich przedszkoli. Naszą „Jedyneczkę” reprezentowali przedstawiciele z grup „Słoneczka” i „Motyle”. Dzieci wzięły udział w zorganizowanych przez trenerów z Akademii Piłkarskiej Reissa „Igrzyskach Przedszkolaków”. Każdy mały sportowiec mógł stanąć oko w oko z torem przeszkód i zmierzyć się z kolegami podczas meczów. Zwycięski medal czekał na każdego uczestnika „Igrzysk”. To było bardzo wesołe, sportowe i rodzinne niedzielne przedpołudnie.

ZOBACZ GALERIĘ - MOTYLKI

ZOBACZ GALERIĘ - SŁONECZKA

Wycieczka do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Laboratorium Wyobraźni
15.03.2019
Wycieczka do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Laboratorium Wyobraźni

„Motyle” piątkowe przedpołudnie spędziły w Laboratorium Wyobraźni. W Laboratorium Wyobraźni na początku odkrywaliśmy tajemnice hydrostatyki i hydrodynamiki, ciśnienia, elektryczności oraz magnetyzm. Każdy mógł się samodzielnie przekonać, jak działa radar, siła odśrodkowa, czy obwody elektryczne. W tak zwanej „ciemni” obserwowaliśmy zjawiska związane ze światłem, badaliśmy bieg promieni odbitych od lusterek oraz przechodzących przez soczewki oraz obserwowaliśmy barwy. Następnie Pan Tomek, w prosty sposób, opowiedział nam o rzeczach trudnych. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o świecie przyrody. Odkryliśmy tajniki mrówczego życia, budowaliśmy piramidę przyrody znakomicie się przy tym bawiąc. Wizyta w Laboratorium Wyobraźni była dla nas wspaniałą przygodą, która dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń.

ZOBACZ GALERIĘ
„Motyle” i „Słoneczka” z wizytą w banku
14.03.2019
„Motyle” i „Słoneczka” z wizytą w banku

W celu zrozumienia potrzeby oszczędzania, poznania sposobów przechowywania pieniędzy, dzieci z grupy „Motyle” oraz „Słoneczka” wybrały się do banku. W PKO na dzieci czekała pani Kaczmarek, która serdecznie nas powitała i opowiedziała o pracy w banku. Pani Kaczmarek pokazała dzieciom kartę kredytową, kartą bankomatową. Wyjaśniła co to jest konto bankowe, rachunek oszczędnościowy. Dzieci miały okazję zobaczyć pieniądze występujące w różnych walutach. Frank szwajcarski wywołał w dzieciach dużo radości, nie pasował on im do reszty walut, skojarzyli go ze zdrapką Lotto. Poza tym dzieci poznały urządzenia ułatwiające pracę bankowca tj. liczarka do banknotów oraz tester banknotów. Pracownik banku poinformował dzieci o wpłatach/wypłatach gotówkowych załatwianych przez klientów osobiście w kasie banku, dokonywanych przelewem lub on-line. Na zakończenie wizyty w PKO wszystkie dzieci otrzymały książeczki, a kolega Eryk za szeroką wiedzę na temat pieniędzy ich rozpoznawania i nazywania otrzymał w nagrodę - worek do gimnastyki. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie naszych dzieci i finansową przygodę.

ZOBACZ GALERIĘ
Co 6 latki wiedzą o smogu?
13.03.2019
Co 6 latki wiedzą o smogu?

Opowiadanie „Chory domek” było inspiracją do rozmowy na temat zanieczyszczenia powietrza. Pogadankę z dziećmi przeprowadziła uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu wraz ze swoją nauczycielką. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat ekologii. Potrafiły wymienić źródła zanieczyszczeń powietrza. Wskazać, które materiały można spalić w piecu, a których absolutnie nie wolno. Obserwowały także doświadczenie, które miało na celu uświadomienie dzieciom, jak gęsty i ciemny dym potrafi wydobyć się ze spalania śmieci. Smog, który powstał w wyniku eksperymentu nie zagrażał obserwującym, ponieważ zamknięty był w słoju. Na zakończenie dzieci wykonały zadanie polegające na znalezieniu różnic na obrazkach. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i pouczającą lekcję o ochronie środowiska.

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki – Psotki” u fryzjera
13.03.2019
„Kotki – Psotki” u fryzjera

W minionym tygodniu dzieci z grupy „Kotki – Psotki” odwiedziły pobliski salon fryzjerski, aby przyjrzeć się z bliska pracy fryzjerki. Pani Agnieszka przyjęła dzieci bardzo serdecznie i chętnie opowiedziała o swojej pracy. Pokazała urządzenia i przybory służące do pielęgnacji i stylizacji włosów, odpowiedziała wyczerpująco na wszystkie pytania zadane przez przedszkolaków. Doświadczenia okazały się tym bogatsze, gdyż dzieci trafiły na moment, gdy w salonie była klientka i można było z bliska zobaczyć farbowanie i mycie włosów, które wyglądało inaczej, niż w domu. Na koniec wizyty „Kotki – Psotki” w podziękowaniu za miłe przyjęcie podarowały Pani Agnieszce własnoręcznie wykonaną laurkę.

ZOBACZ GALERIĘ
Spotkanie „Kotków – Psotków” z Panią Grażyną Turz z Biblioteki Pedagogicznej w Gostyniu
12.03.2019
Spotkanie „Kotków – Psotków” z Panią Grażyną Turz z Biblioteki Pedagogicznej w Gostyniu

W ostatni wtorek dzieci z grupy „Kotki – Psotki” odwiedziła Pani Grażynka z pobliskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gostyniu, aby przeprowadzić z nimi zajęcia o emocjach. Zajęcia dotyczące emocji i uczuć rozpoczęły się od zabaw, które pozwoliły przedszkolakom powiedzieć co czują, w jakim są obecnie nastroju. Były to zabawy takie jak „Iskierka”, „Kamienne posągi uczuć”. Pani Grażynka zapoznała dzieci z opowiadaniem „Cztery Elfy” przedstawiającym  bohaterów, którzy przeżywają podobne emocje, jakie obserwuje się u wszystkich dzieci, a więc strach, lęk, złość, smutek, radość. Rozmowa z 4 – latkami na temat emocji przyniosła wiele radości. Zajęcia bardzo podobały się „Kotkom – Psotkom”, które podziękowały Pani Grażynie za mile spędzony czas wręczając jej kolorową laurkę.

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Kobiet
08.03.2019
Dzień Kobiet

Dziękujemy tacie Oli z grupy Kotki-Psotki za pamięć, życzenia i pyszny tort.

Wystawa plakatów „Herb Gostynia” w bibliotece
08.03.2019
Wystawa plakatów „Herb Gostynia” w bibliotece

W ostatnim tygodniu przedszkolaki wybrały się do Biblioteki Publicznej w Gostyniu na wystawę plakatów „Herb Gostynia” wykonanych przez dzieci z grup „Słoneczka”, „Kotki – Psotki” i „Motyle”. To było dla dzieci bardzo interesujące spotkanie ze sztuką w wykonaniu kolegów z przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Kobiet w przedszkolu
08.03.2019
Dzień Kobiet w przedszkolu

8 marca radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy z naszego przedszkola stali się prawdziwymi dżentelmenami. Podczas obchodów tego wyjątkowego dnia przedszkolacy złożyli wszystkim paniom i koleżankom życzenia, a niektórzy nawet wręczyli im kwiatki. Tego dnia w przedszkolnych salach panował ciepły, pogodny i wesoły nastrój.  

ZOBACZ GALERIĘ
„Smerfy” w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny
08.03.2019
„Smerfy” w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny

Pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza, jednak dzieci z grupy „Smerfy” wspólnie z paniami postanowiły wybrać się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Udało nam się zobaczyć pierwsze przebiśniegi, których widok sprawił, że z ogromną niecierpliwością czekamy na nadejście wiosny.

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki – Psotki” i „Smerfy” w bibliotece na wystawie o dinozaurach
07.03.2019
„Kotki – Psotki” i „Smerfy” w bibliotece na wystawie o dinozaurach

W tym tygodniu dzieci z grupy „Kotki – Psotki” i „Smerfy” wybrały się do biblioteki w celu obejrzenia wystawy o dinozaurach. Pani Ewa wprowadziła naszych milusińskich w fascynujący świat stworzeń, które ponad 65 mln lat temu opanowały Ziemię. Po obejrzeniu wystawy i wysłuchaniu bajki o dinozaurach, przedszkolaki udały się do czytelni, gdzie mogły oglądać ulubione książeczki. Na zakończenie spotkania „Kotki – Psotki” rozdały paniom papierowe kwiatki z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.

ZOBACZ GALERIĘ
„Słoneczka” i „Motyle” w odwiedzinach w Przedszkolu Miejskim nr 4
07.03.2019
„Słoneczka” i „Motyle” w odwiedzinach w Przedszkolu Miejskim nr 4

W ostatni czwartek dzieci z grup „Słoneczka” i „Motyle” obchodziły Dzień Kobiet w towarzystwie koleżanek i kolegów z Przedszkola Miejskiego nr 4. Z tej okazji mali gospodarze przygotowali program artystyczny dla zaproszonych gości z naszego przedszkola. Po pięknych występach chłopcy złożyli życzenia dziewczynkom i wręczyli kolorowe kwiatki. W holu przedszkola „Słoneczka” i „Motyle” mogły podziwiać wystawę z okazji obchodów 50 – lecia istnienia „Czwóreczki” w formie fotorelacji. Dzieci miały też możliwość obejrzenia plakatów pt. „Czyste powietrze wokół nas”, „Dymom papierosowym mówimy – nie”, które także zostały wyeksponowane w holu przedszkola. To była bardzo ciekawa wycieczka, pełna niezapomnianych i miłych wrażeń.  

ZOBACZ GALERIĘ
Spotkanie z bankowcem u „Słoneczek”
07.03.2019
Spotkanie z bankowcem u „Słoneczek”

W ostatni czwartek dzieci z grupy „Słoneczka” odwiedził dziadek Julki i Wojtka – pan Krzysztof Banaszak – emerytowany bankowiec. Pan Krzysztof zapoznał przedszkolaków ze specyfiką pracy w banku. Mówił, że pieniędzy nie można wydrukować w domu, opowiadał dzieciom o banknotach i monetach oraz o tym, co się na nich znajduje. Zachęcał „Słoneczka” do oszczędzania pieniędzy w skarbonkach. Na koniec spotkania dzieci podziękowały panu Krzysztofowi za poświęcony czas i wręczyły mu laurkę. Spotkanie z bankowcem sprawiło przedszkolakom dużo radości oraz przybliżyło im temat wartości oszczędzania od najmłodszych lat.

ZOBACZ GALERIĘ
Misie w świecie dinozaurów
05.03.2019
Misie w świecie dinozaurów

Wszystkie dzieci fascynują dinozaury, dlatego z okazji Dnia Dinozaura dzieci z grupy maluszków przeniosły się w prehistoryczny świat. W tym celu wybraliśmy się do gostyńskiej biblioteki gdzie mogliśmy obejrzeć wystawę "Świat dinozaurów". Dzieci z zainteresowaniem oglądały ekspozycję prehistorycznych gadów wymieniając się spostrzeżeniami. Po wyjściu z biblioteki, spacerując w pobliżu przedszkola Misie zauważyły pierwsze w tym roku przebiśniegi oraz wierzbowe kotki. Jednak na wiosnę musimy jeszcze poczekać.

ZOBACZ GALERIĘ
„Słoneczka” i „Motyle” na spotkaniu autorskim z Anną Sakowicz
05.03.2019
„Słoneczka” i „Motyle” na spotkaniu autorskim z Anną Sakowicz

We wtorkowe południe, nasze przedszkole odwiedziła Annę Sakowicz, autorka m. in. książki dla dzieci „Leniusiołki”. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani Anna tak interesująco opowiadała o bohaterach swojej ostatniej książki - Leniusiołkach, że dzieci z grup „Motyle” i „Słoneczka” słuchały jej z zapartym tchem. Na zakończenie spotkania pisarka podarowała przedszkolakom miłe niespodzianki – pluszowe Leniusiołki. Dzieci podziękowały Pani Annie oraz Pani Ewie z Biblioteki Publicznej w Gostyniu za ciekawe spotkanie, wręczając im kolorowe laurki. To było bardzo inspirujące przeżycie.

ZOBACZ GALERIĘ
Spotkanie z Franklinem i muzyką
05.03.2019
Spotkanie z Franklinem i muzyką

Nasze przedszkolaki kochają muzykę, w szczególności tę graną na żywo. W dniu dzisiejszym dzieci z grupy Misiów i Smerfów odwiedziła pani pracująca w Szkole Muzycznej w Gostyniu. Najpierw przeczytała nam jeden z tomików o Franklinie pt. "Franklin i stary flet". Dzięki naszemu gościowi mogliśmy też posłuchać utworów instrumentalnych granych na flecie. Oprócz krótkiego koncertu maluszki miały możliwość zapoznania się z budową tego instrumentu. Dziękujemy za tę ciekawą lekcję muzyki.

ZOBACZ GALERIĘ
Moje miasto Gostyń
01.03.2019
Moje miasto Gostyń

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.

Patriotyzm lokalny to podstawa naszej tożsamości i poczucia przynależności. Wiedzą o tym KOTKI- PSOTKI  i dlatego poprosiły Panią Ewę z biblioteki, by przekazała  trochę historii i powiedziała o miejscach, które warto obejrzeć będąc w Gostyniu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały. Oglądały ilustracje, albumy i mapy naszego miasta, pogłębiając swoją wiedzę.  Przedszkolaki pięknie podziękowały wręczając laurkę. W zamian otrzymały kolorowankę przedstawiającą ….. bibliotekę. Miejsce, do którego często przychodzimy i miło spędzamy czas.

ZOBACZ GALERIĘ
„Słoneczka” na teatrzyku „Kamishibai” w bibliotece
01.03.2019
„Słoneczka” na teatrzyku „Kamishibai” w bibliotece

W tym tygodniu dzieci z grupy „Słoneczka” wybrały się do pobliskiej biblioteki. Pani Ewa powitała je serdecznie i zaprosiła do obejrzenia teatrzyku „Kamishibai” przedstawianego przez Panią Beatę – pracownicę tejże biblioteki. „Kamishibai” to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię. Każda plansza przedstawia kolejny fragment historyjki. „Słoneczka” słuchały i oglądały jak zaczarowane, nie mogąc doczekać się kolejnej części opowieści. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały Pani Beatce za piękne przedstawienie trzech bajek. Było to dla małych widzów niezmiernie interesujące przeżycie.

ZOBACZ GALERIĘ
Instrumenty muzyczne
28.02.2019
Instrumenty muzyczne

Jak powstają proste instrumenty muzyczne? O tym przekonały się dzisiaj „Smerfy”, które miały okazję wykonać je samodzielnie. Pięknie ozdobiły puszki po napojach, wsypały do nich makaron i tak powstały grzechotki. Maluchy zadowolone z wykonanej przez siebie pracy długo grały i wystukiwały różne rytmy na własnoręcznie wykonanych instrumentach. Efekty oceńcie Państwo sami…

ZOBACZ GALERIĘ
Śpiewająco o zdrowiu
28.02.2019
Śpiewająco o zdrowiu

Gabrysia z grupy „Motyle” oraz Marysia i Asia z grupy „Kotki – Psotki” wzięły udział III Gminnym Konkursie Piosenki o Zdrowiu zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Edmunda Bojanowskiego w Kunowie. Gabrysia solo zaśpiewała piosenkę pt. „Śnieżnobiały uśmiech”, a Marysia i Asia w duecie odśpiewały utwór pt. „Rady zdrowego rydza”. Podczas konkursu zostały zaprezentowane piosenki dotyczące szeroko rozumianego zdrowia. Dzieci śpiewały o witaminach, zdrowym i niezdrowym jedzeniu, o odpowiednim ubiorze, szkodliwości dymu tytoniowego i higienie jamy ustnej. Wszyscy występujący wykazali się wspaniałym przygotowaniem prezentowanej piosenki. Za piękne śpiewanie nasze wokalistki otrzymały nagrodę i dyplom. Dziewczynkom gratulujemy wspaniałego występu. 

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny w przedszkolu
22.02.2019
Urodziny w przedszkolu

Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego. W ostatni piątek obchodziliśmy urodziny wszystkich dzieci urodzonych w lutym. Podczas przyjęcia nie zabrakło wesołych zabaw integracyjnych przy piosenkach. Na zakończenie wszystkie dzieci ustawiły się w piękne koło, zaśpiewały małym jubilatom „Sto lat” i złożyły im życzenia urodzinowe. Po życzeniach przyszedł czas na pyszny, słodki poczęstunek.

ZOBACZ GALERIĘ
Z wizytą u fryzjera…
20.02.2019
Z wizytą u fryzjera…

W środę dzieci z grupy „Motyle” udały się do pobliskiego zakładu fryzjerskiego, aby z bliska przyjrzeć się pracy fryzjerki. Dzięki uprzejmości pani Asi, przedszkolaki zapoznały się z wyposażeniem zakładu fryzjerskiego, obejrzały różnego rodzaju akcesoria do modelowania, układania, strzyżenia i pielęgnacji włosów. Wielką frajdę dzieci miały z oglądania palety z kolorowymi pasemkami włosów – najbardziej podobały im się kolory: różowy, fioletowy i zielony. Pani Asia, właścicielka salonu, pozwoliła każdemu dziecku usiąść na stanowisku do mycia włosów. Kolega Szymon zgodził się na umycie włosów. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się temu, co dzieje się na głowie chłopca. Z salonu fryzjerskiego wszystkie przedszkolaki wyszły uczesane – dziewczynkom, na życzenie, wykonano piękne warkocze lub loki, a chłopcy mieli włosy ułożone na żel. Wizyta w salonie sprawiła przedszkolakom wiele radości, wzbogaciła je o nowe doświadczenia i wiadomości. Serdecznie dziękujemy pani Asi za poświęcony nam czas i możliwości przyjrzenia się z bliska jej pracy.

ZOBACZ GALERIĘ
„Smerfy” na teatrzyku Kamishibai
19.02.2019
„Smerfy” na teatrzyku Kamishibai

We wtorek dzieci z grupy „Smerfy” wybrały się do biblioteki, gdzie czekały Panie, które, specjalnie dla nich, przygotowały teatrzyk Kamishibai. Jest to technika opowiadania i czytania wywodząca się z Japonii, w której wykorzystuje się plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Szewczyk Dratewka” oraz „Motyl Cytrynek Latolistek”. Przedszkolakom bardzo spodobała się ta forma teatrzyku i pobyt w bibliotece. Obiecały, że w najbliższym czasie ponownie odwiedzą bibliotekę.

ZOBACZ GALERIĘ
„Kocie zabawy 4-latków czyli  jak wesoło obchodziliśmy Dzień Kota”
18.02.2019
„Kocie zabawy 4-latków czyli jak wesoło obchodziliśmy Dzień Kota”

KOTKI-PSOTKI  nie mogły zapomnieć o nietypowym święcie kota. W tym dniu upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół zakładając maski. Następnie wysłuchały wiersza o chorym kotku, a potem uczyły się, w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami. Były też kocie zabawy: naśladowcze, zagadki, piosenki, określanie położenia kotka w przestrzeni, konkurs „Kto szybciej wypije mleczko ?” oraz praca plastyczna na temat kotków. Dzięki tym zabawom KOTKI-PSOTKI zrozumiały znaczenie kotków w życiu człowieka.

ZOBACZ GALERIĘ
Podróży ciąg dalszy - Franklin i komputer
15.02.2019
Podróży ciąg dalszy - Franklin i komputer

W grupie dzieci najmłodszych odbyło się dziś ciekawe spotkanie, odwiedził nas  pan, który wykonuje zawód informatyka. Przedszkolaki wysłuchały jednego z tomików opowiadań o małym żółwiku Franklinie przeczytanego przez naszego  gościa. Dowiedziały się jak Franklin wpadł w sidła gry komputerowej i zaniedbał swoich przyjaciół. Ta część przygód Franklina jest tym cenniejsza, że pokazuje alternatywę do gry na komputerze. Dzieci dowiedziały się, że zabawa z przyjaciółmi i wspólne hobby sprawiają więcej frajdy, niż samotnie spędzony czas przed monitorem. Na zakończenia spotkania przedszkolaki miały możliwość zagrania w grę edukacyjną wykorzystując do tego ekran interaktywny. Smerfy oraz Misie serdecznie dziękują za ciekawe i pouczające spotkanie.

ZOBACZ GALERIĘ
Spotkanie z policjantem u „Kotków – Psotków”
14.02.2019
Spotkanie z policjantem u „Kotków – Psotków”

W ostatni czwartek w grupie „Kotki – Psotki” odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Gostyniu. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Informował również o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Następnie wytłumaczył, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród „Kotków – Psotków” opowiadania o codziennej pracy policji oraz demonstracja stroju oraz sprzętu policyjnego. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi laurkę, a sympatyczny funkcjonariusz podarował dzieciom kolorowe odblaski i cukierki. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się przedszkolakom jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolaki na wernisażu wystawy Zofii Pedy-Proffit
08.02.2019
Przedszkolaki na wernisażu wystawy Zofii Pedy-Proffit

W minionym tygodniu dzieci z grup „Słoneczka”, „Kotki – Psotki” (w ramach realizacji programu plastycznego „W krainie barw”), „Motyle” i „Misie” wybrały się do Muzeum w Gostyniu na wernisaż wystawy „Zofia Peda Proffit ceramika”. Przedszkolaki mogły podziwiać kilkadziesiąt najnowszych prac gostyńskiej artystki. Ekspozycji towarzyszyła multimedialna prezentacja opracowana przez Adriana Dolatowskiego PressPlay i Hannę Jankowską, która uatrakcyjniła całość wystawy. To była dla dzieci bardzo interesująca wycieczka, która przybliżyła naszym wychowankom pojęcia związane z muzeum: eksponat, ekspozycja, wystawa, a także uwrażliwiła na piękno sztuki.

ZOBACZ GALERIĘ
Bal Karnawałowy
07.02.2019
Bal Karnawałowy

W karnawale, w karnawale
zawsze idziemy na bale.
Każde dziecko duże, małe,
lubi bale w karnawale.
Można zmienić się w królewnę,
w królewicza można też,
są cyganki, wróżki, żabki,
jest i batman, jest i jeż.

W pierwszy czwartek lutego w GOK „Hutnik” odbył się bal karnawałowy dla dzieci z naszego przedszkola pod nazwą „Witaminowy bal” (w ramach realizacji programu Przedszkole Promujące Zdrowie). Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W pierwszej kolejności przedszkolaki miały możliwość pozowania do zdjęć indywidualnych w pięknej bajkowej scenerii. Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja, który zachęcał wszystkich do tańca przy muzyce. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i konkursach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy, pomimo chwilowego zmęczenia. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych - chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku. Niespodzianką był „pokaz baniek”, w czasie którego dzieci świetnie się bawiły. Pod koniec balu odbył się konkurs tańca z piłeczkami w parach oraz zabawa z krążącymi woreczkami. Zwycięzcy za sportową postawę i wytrwałość w tańcu otrzymali kolorowe niespodzianki. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił przedszkolakom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem balu. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych, balowych strojów.

ZOBACZ GALERIĘ
"Misie" w zakładzie krawieckim
06.02.2019
"Misie" w zakładzie krawieckim

Aby pogłębić wiedzę i przyjrzeć się z bliska pracy krawcowej "Misie" wybrały się na wycieczkę do zakładu krawieckiego "Agrafka". Dzieci poznały wachlarz możliwości maszyn krawieckich, żelazek oraz innych narzędzi i przyborów w zakładzie. Przyglądaliśmy się z ciekawością, jak pani Patrycja szyła ubranko dla naszej lalki Zuzi. Efekt był wspaniały. Podziękowaliśmy pani krawcowej kolorową laurką, a niespodzianką dla nas był słodki poczęstunek. Dziękujemy pani Patrycji za poświęcony nam czas.

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Bezpiecznego Internetu
05.02.2019
Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzieci z dwóch grup przedszkolnych odwiedziły dzisiaj bibliotekę. Pani Ewa w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu przeczytała nam fragmenty książki "Bezpieczne dzieciaki". Misie oraz Kotki - Psotki miały też okazję wysłuchania legendy "O smoku wawelskim" przedstawionej w formie teatrzyku kamishibai. Miło było posiedzieć na "czarodziejskim dywanie" w bibliotece. W holu biblioteki dzieci z zainteresowaniem obejrzały wystawę "Babcia i Dziadek to skarb". Ekspozycję przygotowały panie z działu dla dzieci i młodzieży oraz nasi starsi koledzy. Przedszkolaki mogły podziwiać prace plastyczne wychowanków naszej placówki.

ZOBACZ GALERIĘ
Podsumowanie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
01.02.2019
Podsumowanie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W piątek dzieci z grupy „Motyle” udały się do gostyńskiego kina „Pod Kopuła”, gdzie odbyło się podsumowanie 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy w hołdzie zmarłego Prezydenta Gdańska - wolontariusza WOŚP, Pawła Adamowicza. Następnie szefowie gostyńskiego sztabu WOŚP, pan Maciej Marcinkowski i pan Mirosław Sobkowiak podali do publicznej wiadomości łączną sumę przekazaną na „Orkiestrę” w powiecie gostyńskim. Wynik jest rewelacyjny mieszkańcy powiatu gostyńskiego ofiarowali 311 582,17 zł na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W dalszej kolejności podziękowano osobom oraz firmom wspierającym WOŚP, przyznając kolejne tytuły „Dobrych Aniołów Gostyńskich Finałów WOŚP”, natomiast najaktywniejszym wolontariuszom wręczono dyplomy. 

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Babci i Dziadka
31.01.2019
Dzień Babci i Dziadka

„W dniu Święta Dziadka i Babci
zamiast poczciwych kapci,
od wnuków serdeczne życzenia -
niech się Wam spełnią Wasze marzenia.
Bo nie jest za późno na ten uśmiech na twarzy,
płynący ze spełnienia marzeń”.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich, przedszkolacy zaprosili swoich dziadków do sali widowiskowej gostyńskiego Domu Kultury „Hutnik”, aby umilić czas dostojnym gościom. W pierwszej kolejności swój upominek, w postaci tańców, piosenek oraz wierszyków, przedstawiły dzieci z grupy „Smerfy”, „Misie” oraz „Kotki - Psotki”. Po krótkiej przerwie wystąpiły starsze przedszkolaki z grupy „Słoneczka” i „Motyle”. Dziadkowie ze łzami w oczach oklaskiwali występy ukochanych wnuków. Dla gości przygotowany był także słodki poczęstunek. Na zakończenie dzieci wręczyły dziadkom drobne upominki, życząc im szczęścia, zdrowia i długich lat życia. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i wzruszeń. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

ZOBACZ GALERIĘ - SMERFY, MISIE, KOTKI

ZOBACZ GALERIĘ - SŁONECZKA, MOTYLE

Witaminki dla księżniczki Marcelinki
30.01.2019
Witaminki dla księżniczki Marcelinki
ZOBACZ GALERIĘ
Wesołe ferie w „Jedyneczce”
25.01.2019
Wesołe ferie w „Jedyneczce”

Ferie zimowe dla dzieci to czas beztroskich zabaw i odpoczynku, to dni w których do przedszkola uczęszcza mniejsza grupa podopiecznych, biorących udział w wielu ciekawych zabawach i niecodziennych zajęciach. Nasi wychowankowie korzystając z zimowej aury mieli możliwość uczestniczenia w wesołych zabawach na śniegu. Biały puch przyczynił się do rozwijania umiejętności rzucania śnieżkami oraz współpracy w grupie rówieśniczej, czego efektem były śniegowe bałwanki i inne rzeźby ze śniegu. Niespodzianką dla naszych milusińskich był także teatrzyk „Kamishibai” przedstawiony przez Panią Grażynę Turz z biblioteki pedagogicznej. W czasie ferii, częściej niż zwykle, przedszkolaki korzystały z zabaw interaktywnych z wykorzystaniem magicznego dywanu. W grupach łączonych miały okazję do bliższego poznania i wspólnej zabawy z koleżankami i kolegami z innych grup. Podczas zabaw integracyjnych i muzyczno – ruchowych z chustą animacyjną „Klanza” miło i radośnie płynął czas.  

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolaki z „Jedyneczki” zagrały dla WOŚP pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”
12.01.2019
Przedszkolaki z „Jedyneczki” zagrały dla WOŚP pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”

W sobotę nasi wychowankowie wystąpili na scenie GOK „Hutnik” wspierając 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każda grupa zaprezentowała energetyczne i oryginalne tańce, które zostały nagrodzone gromkimi brawami od licznej widowni. Z rąk organizatorów gostyńskiego finału przedszkolaki otrzymały ogromne podziękowania za wsparcie w tak szczytnym celu, jakim jest zbieranie pieniędzy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Każde dziecko wie, że pomaganie jest dziecinnie proste.

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny w przedszkolu
11.01.2019
Urodziny w przedszkolu

Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego. W ostatni piątek obchodziliśmy urodziny wszystkich dzieci urodzonych w styczniu. Podczas przyjęcia nie zabrakło wesołych zabaw integracyjnych przy piosenkach. Na zakończenie wszystkie dzieci ustawiły się w piękne koło, zaśpiewały małym jubilatom „Sto lat” i złożyły im życzenia urodzinowe. Po życzeniach przyszedł czas na pyszny torcik.

ZOBACZ GALERIĘ
Bardzo ciekawa wizyta
11.01.2019
Bardzo ciekawa wizyta

Do maluszków zawitali dzisiaj super goście - podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu. Dzieci miały okazję wysłuchać jednej z przygód małego żółwika Franklina. Słuchaliśmy z zaciekawieniem, a kiedy nasi goście skończyli już czytać wspólnie omówiliśmy postępowanie głównego bohatera. Dla tak ważnych gości dzieci przygotowały program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki i tańce. Wszystkich zaprosiliśmy na słodki  poczęstunek. Dziękując za tak miłe spotkanie przedstawiciele z każdej grupy wręczyli gościom i ich opiekunom po małym upominku. Następne spotkanie wiosną, czekamy z niecierpliwością.

ZOBACZ GALERIĘ
Wizyta 6-latków w muzeum
10.01.2019
Wizyta 6-latków w muzeum

Dzieci z grupy „Motyle” uczestniczyły w wycieczce do Muzeum w Gostyniu. Obejrzały tam stałą wystawę archiwaliów dotyczących Gostynia i okolic. Dzieci dowiedziały się co to jest muzeum oraz w jakim celu przechowuje się eksponaty muzealne. Zapoznały się z ekspozycja zawierającą przedmioty archeologiczne, historyczne, wojskowe oraz przedmioty takie, jak stare meble, radia, telewizory, maszyny do pisania. Pobyt w muzeum był okazją do poznania wiadomości o historii Gostynia.

ZOBACZ GALERIĘ
„Zimowo i bezpiecznie” przedstawienie dla uczniów
09.01.2019
„Zimowo i bezpiecznie” przedstawienie dla uczniów

W środę do naszego przedszkola licznie przybyli zaproszeni goście ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu. Grupa „Motyle” przygotowała przedstawienie pt. „Zimowo i bezpiecznie”. Przekazem prezentowanej sztuki było przede wszystkim zwrócenie szczególnej uwagi na zagrożenia płynące z zabaw w niedozwolonych miejscach w okresie zimy oraz ferii zimowych oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas harców na śniegu i lodzie. Początek występu nieco onieśmielił niektóre dzieci, ale gdy trema minęła, „Motyle” z uśmiechem zaprezentowały przygotowany program artystyczny. Występ młodych aktorów oraz piękne stroje przyciągnęły uwagę uczniów klasy Ia oraz Vc, którzy z dużym zainteresowaniem oglądali spektakl. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Wśród uczniów na widowni znaleźli się absolwenci naszego przedszkola, którzy mile wspominali chwile spędzone w naszej placówce. 

ZOBACZ GALERIĘ
Poznajemy naszą historię
07.01.2019
Poznajemy naszą historię

Dzieci z grupy Słoneczka oraz Motyle wybrały się dzisiaj na gostyński rynek, aby obejrzeć wystawę plenerową Mieszkańcy ziemi gostyńskiej w powstaniu wielkopolskim. Zorganizowana ona została w 100 rocznicę powstania wielkopolskiego i przedstawia aktualny stan wiedzy o udziale gostynian w zwycięskim zrywie z lat 1918-1919 przeciwko pruskiemu zaborcy. Dla dzieci jest to doskonała okazji do poznawania naszej lokalnej historii.

ZOBACZ GALERIĘ
Świątecznie u „Kotków – Psotków”
21.12.2018
Świątecznie u „Kotków – Psotków”

Dzieci z grupy „Kotki – Psotki” w oczekiwaniu na święta postanowiły wykonać kolorowe choineczki i wesołe Gwiazdorki. Przedszkolaki z entuzjazmem zabrały się do pracy. Na każdej choince pojawiły się śliczne bombki z kolorowego papieru i Gwiazdorki z białą brodę z odciśniętej dłoni – wcześniej namoczonej w farbie. Piękne choineczki i Gwiazdorki wprowadziły świąteczny nastrój w sali „Kotków – Psotków”. 

ZOBACZ GALERIĘ
Wigilia i Gwiazdor w przedszkolu
21.12.2018
Wigilia i Gwiazdor w przedszkolu

W noc grudniową księżyc świeci, 
biały śnieg się skrzy.
Cicho wszędzie, śpią już dzieci,
cudne mają sny.
Spiesz się, spiesz się Mikołaju!
Zejdź z wysokich wzgórz. 
Grzeczne dzieci cię czekają,
kiedy przyjdziesz już.

Okres świąt to czas wyjątkowy. Także w naszym przedszkolu 21 grudnia zapanował iście świąteczny nastrój. Wszyscy odczuli wielką radość w oczekiwaniu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Przed południem naszych przedszkolaków odwiedził Gwiazdor z wielkim workiem pełnym prezentów. Dzieci śpiewały mu piosenki świąteczne oraz zapewniały, że przez cały rok były bardzo grzeczne. Następnie każda grupa zasiadła do wspólnej Wigilii w swojej sali. Na stole pojawiły się pyszne świąteczne potrawy. Wszyscy składali sobie życzenia świąteczne oraz dzielili się opłatkiem. Naszym wychowankom oraz ich Rodzicom życzymy zdrowych, spokojnych, rodzinnych i pełnych radości świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku.

ZOBACZ GALERIĘ - KOTKI-PSOTKI

ZOBACZ GALERIĘ - MISIE

ZOBACZ GALERIĘ - MOTYLE

ZOBACZ GALERIĘ - SŁONECZKA

ZOBACZ GALERIĘ - SMERFY

 

Warsztaty kulinarne z Mały Misiem
20.12.2018
Warsztaty kulinarne z Mały Misiem

Dzieci z grupy Słoneczka oraz Motyle inspirując się literaturą dziecięcą wzięły udział w spotkaniach kulinarnych z Małym Misiem. Swoją przygodę z kulinariami rozpoczęły od zwiedzenia przedszkolnej kuchni, gdzie panie Lidka oraz Paulina przybliżyły dzieciom proces powstawania posiłków oraz sprzęt niezbędny w przygotowaniu potraw. Następnie wspólnie z paniami wyszukiwały potrawy opisane w literaturze dziecięcej. Za najsmaczniejszą uznały pierniki z chatki Baby Jagi z baśni Jaś i Małgosia, dlatego postanowiły samodzielnie je upiec. Poznały także sposoby tworzenia książki kucharskiej, a także zasady układania przepisów. Samodzielnie stworzyły przepis na ,,misiową kanapkę”, którą mogły skosztować. Była to także dobra okazja do spożywania przez dzieci warzyw. Na koniec warsztatów wykonały „Zmisiowaną książkę kucharską” ilustrowaną przez dzieci, gdzie zamieszczone zostały ich ulubione dania. Efekty naszych działań obejrzeć można w galerii zdjęć.

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolaki na przedświątecznych wystawach
20.12.2018
Przedszkolaki na przedświątecznych wystawach

Przedszkolaki z grup „Kotki – Psotki”, „Słoneczka” i „Motyle” wybrały się do biblioteki, by obejrzeć wystawę kartek świątecznych wykonanych przez dzieci z grup „Kotki – Psotki” i „Słoneczka”. Autorzy prac wręczyli Pani Ewie Czub własnoręcznie wykonaną laurkę z świątecznymi życzeniami. Korzystając z uprzejmości pracowników PCPR w Gostyniu, dzieci z grup „Słoneczka” i „Motyle” mogły także obejrzeć wystawę prac XVIII Powiatowego Konkursu Plastycznego „Jesteśmy wśród Was”. Piękne prace o tematyce świąteczno – zimowej wykonane zostały przez osoby z niepełnosprawnościami z terenu powiatu gostyńskiego. To była prawdziwa przedświąteczna atrakcja dla małych artystów.

ZOBACZ GALERIĘ
„Lekcja matematyki” u „Kotków – Psotków”
20.12.2018
„Lekcja matematyki” u „Kotków – Psotków”

„Kotki – Psotki” gościły dziś u siebie pana Jurka Nitkę – emerytowanego nauczyciela matematyki, który przeprowadził w bardzo ciekawy i przystępny sposób „lekcję matematyki". Po krótkim wstępie i przedstawieniu się przedszkolaki utrwalały liczenie w zakresie 1 - 6 na przykładzie kolorowych bombek, którymi przystroiły wyciętą z papieru choinkę. Dzieci świetnie poradziły sobie też z porównywaniem ilości bombek w różnych kolorach. Celem spotkania było utrwalenie kolorów oraz liczenia ze zrozumieniem w zakresie 1 - 6. „Kotki – Psotki” podziękowały panu Jurkowi za ciekawe zajęcie, wręczając mu kartkę świąteczną, a nasz gość poczęstował milusińskich słodkimi cukierkami. Dziękujemy za bardzo pouczające spotkanie. 

ZOBACZ GALERIĘ
Teatrzyk „Kamishibai” u „Słoneczek”
19.12.2018
Teatrzyk „Kamishibai” u „Słoneczek”

W środę 19 grudnia w grupie „Słoneczka” odbyło się miłe i interesujące spotkanie z panią Grażyną Turz – pracownikiem biblioteki pedagogicznej w Gostyniu. Dzieci miały możliwość obejrzenia „Poszukując Marudka” odegranego przy pomocy teatrzyku „Kamishibai” przez panią Grażynkę. Ten niezwykły teatrzyk pochodzi z Japonii. To było dla przedszkolaków ciekawe doświadczenie. Na zakończenie spotkania pani Grażynka rozdała „Słoneczkom” karty pracy przedstawiające głównego bohatera – pieska Marudka. Dzieci podziękowały za miłą wizytę i wręczyły pani Grażynie kartkę świąteczną życząc jej wesołych świąt.

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny w przedszkolu
18.12.2018
Urodziny w przedszkolu

Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego. W ostatni wtorek obchodziliśmy urodziny wszystkich dzieci urodzonych w grudniu. Podczas przyjęcia nie zabrakło wesołych zabaw integracyjnych przy piosenkach. Na zakończenie wszystkie dzieci ustawiły się w piękne koło, zaśpiewały małym jubilatom „Sto lat” i złożyły im życzenia urodzinowe. Po życzeniach przyszedł czas na pyszny, słodki poczęstunek.

ZOBACZ GALERIĘ
„Parasolka zaufania”
18.12.2018
„Parasolka zaufania”

Pragniemy poinformować, iż Nikola Krzyżyńska, Marianna Walachowska oraz Klaudia Biderman zdobyły nagrody w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Gostyniu. W dniu 18 grudnia 2018 roku dziewczynki były na uroczystym wręczeniu nagród w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Przedmiotem konkursu było napisanie na papierowej kropli deszczu swojego marzenia. Zadanie wynikało z realizacji programu profilaktycznego pod nazwą „Parasolka zaufania”. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki – Psotki” w fabryce bombek w Koźminie
17.12.2018
„Kotki – Psotki” w fabryce bombek w Koźminie

W poniedziałek 17 grudnia dzieci z grupy „Kotki – Psotki” wybrały się autokarem do fabryki bombek „Lotos” w Koźminie Wielkopolskim. Podróż niecodziennym środkiem transportu była dla przedszkolaków wielką atrakcją. Na początku wycieczki dzieci z uwagą wysłuchały ciekawostek na temat powstawania bombek. Następnie na własne oczy mogły zobaczyć jak wygląda produkcja tych pięknych ozdób od początku do momentu, w którym gotowe trafiają na sklepowe półki. „Kotki – Psotki” były zafascynowane ręczną pracą pań zatrudnionych w zakładzie. Dla naszych przedszkolaków było to niezwykłe doświadczenie. Dzięki wizycie w tym wyjątkowym miejscu dzieci powróciły do przedszkola zadowolone i pełne świątecznych wrażeń.

ZOBACZ GALERIĘ
„Razem na Święta”
14.12.2018
„Razem na Święta”

Po raz kolejny nasze przedszkole wzięło udział w akcji charytatywnej #RazemNaŚwięta. Zorganizowana była zbiórka dla osób potrzebujących: słodyczy, artykułów i przyborów szkolnych. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do akcji charytatywnej.

ZOBACZ DYPLOM

„Mikołajki z MKS Kania Gostyń”
14.12.2018
„Mikołajki z MKS Kania Gostyń”

Dzieci z grupy „Motyle” oraz „Słoneczka” uczestniczyły w spotkaniu panem Pawłem Skóra – mistrzem Polski, Europy i świata we freestylu futbolowym. Paweł Skóra to człowiek, którego piłka słucha bezwzględnie. „Mistrz” pokazał dzieciom piłkarskie sztuczki, niektóre przedszkolaki sprawdzały swoje umiejętności sportowe pod okiem pana Pawła, nawet pani Iwona została poproszona o demonstrację swoich predyspozycji piłkarskich. W dalszej części spotkania zgromadzeni w GOK Hutnik wzięli udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy dzieciom. To był bardzo miło spędzony czas, który dostarczył nam nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy zarządowi MKS Kania Gostyń za miłe i interesujące spotkanie.

ZOBACZ GALERIĘ
Reniferowa ozdoba – warsztaty
13.12.2018
Reniferowa ozdoba – warsztaty

Dziś w naszej grupie gościliśmy mamę Oli, która nawiązując do Świąt Bożego Narodzenia przeczytała dzieciom bajkę pt. „Gwiazdorek”. Następnie mama Oli przeprowadziła z przedszkolakami warsztaty plastyczne. „Motyle” pod okiem pani Kasi, z zaangażowaniem wykonały świąteczną ozdobę choinkową – bombkę w kształcie renifera. Dziękujemy Pani Kasi za poświęcony czas.  

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolaki ubierają choinkę
13.12.2018
Przedszkolaki ubierają choinkę

Magia świąt i świątecznych przygotowań ogarnęła dzieci z grupy „Słoneczka”, „Motyle” i „Misie”, które najpierw ubrały choinkę w sali, a następnie udekorowały świerkowe drzewko, rosnące przed naszym przedszkolem, ozdobami ze styropianu. Oczywiście nie mogło zabraknąć kolorowych lampek, których blask wita wszystkich odwiedzających przedszkole. 

ZOBACZ GALERIĘ
„Spotkania Choinkowe”
13.12.2018
„Spotkania Choinkowe”

Zielone gałązki, a na każdej świeczka,
w stroiku z bibułek stoi choineczka.
Gdy zaświeci gwiazdka między gałązkami,
wesołą kolędę dla niej zaśpiewamy. 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, najcieplejsze, rodzinne, pełne radości chwile. Tradycją w naszym przedszkolu  jest organizowanie spotkań z rodzicami przed Świętami Bożego Narodzenia. W tym roku także dzieci ze wszystkich grup zaprosiły swoich rodziców na grupowe „Spotkania Choinkowe”. Zaprezentowały przygotowane tańce, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki o tematyce świąteczno - zimowej. Po przedstawieniach przedszkolaki wręczyły swoim bliskim własnoręcznie zrobione upominki, kartki świąteczne i składały życzenia. Rodzice byli zachwyceni występami swoich pociech. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tych wyjątkowych spotkań. Również małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy, wczucie się w role, a przede wszystkim za umiejętność działania w grupie, dzięki czemu wspólnie stworzyły niesamowite występy. 

ZOBACZ GALERIĘ - KOTKI-PSOTKI

ZOBACZ GALERIĘ - MISIE

ZOBACZ GALERIĘ - MOTYLE

ZOBACZ GALERIĘ - SŁONECZKA

ZOBACZ GALERIĘ - SMERFY

 

Zabawy w sali gimnastycznej
12.12.2018
Zabawy w sali gimnastycznej

W środę dzieci z grupy „Motyle” wybrały się do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gostyniu. W szkole gorąco powitała nas klasa Ia wraz ze swoją wychowawczynią panią Anną Szczepaniak. Spotkanie miało niecodzienny charakter. Odbyło się w hali sportowej, gdzie przedszkolaki wzięły udział w zajęciach wychowania fizycznego. Na rozgrzewkę dzieci biegały, skakały, wykonywały ćwiczenia rozciągające. Następnie odbyły się wyścigi rzędów. Drużyny były mieszane, składały się zarówno z przedszkolaków jak i uczniów. Podczas konkurencji sportowych wykorzystano: szarfy, piłki, woreczki gimnastyczne, ringo itd. Zajęcia miały formę zabawową. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły kartkę z podziękowaniami pani Ani, dziękując za miłe przyjęcie i aktywnie spędzony czas.

ZOBACZ GALERIĘ
Franklin sadzi drzewo - spotkanie z leśnikiem
11.12.2018
Franklin sadzi drzewo - spotkanie z leśnikiem

Dziś nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość: pani leśnik z Nadleśnictwa Piaski. Opowiedziała nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt zamieszkujących lasy naszej okolicy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Przedszkolaki wysłuchały też opowiadania o Franklinie, który postanowił posadzić drzewo. W trakcie spotkania maluchy przedstawiły krótki program artystyczny i zaprosiły gościa do wspólnej zabawy. Na pożegnanie dzieci z grupy Misiów i Smerfów wręczyły pani leśnik worek marchewki, która zostanie wsypana do paśnika w lesie. Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne, już wiosną - w lesie. 

ZOBACZ GALERIĘ
Poznajemy zawody rodziców
10.12.2018
Poznajemy zawody rodziców

Dzisiaj przedszkolaków z grupy Słoneczka odwiedził tata Lenki, który jest strażakiem. Pan Przemek opowiedział dzieciom o swoim ciekawym chociaż niebezpiecznym zawodzie. Zaprezentował strój strażacki wykorzystywany w akcjach, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dzieci. Każdy chętny mógł założyć hełm strażacki i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak. Przedszkolaki dowiedziały się w jakich akcjach pan Przemek bierze udział jako strażak oraz przypomniały sobie numery alarmowe.

Dziękujemy tacie Lenki za odwiedziny i interesujący sposób przybliżenia dzieciom wiedzy związanej z zawodem strażaka.

ZOBACZ GALERIĘ
Piernikowy zawrót głowy u Misiów i Kotków - Psotków
07.12.2018
Piernikowy zawrót głowy u Misiów i Kotków - Psotków

Chociaż do świąt jeszcze kilkanaście dni przedszkolaki już myślą o świątecznych wypiekach. Dzieci zgromadziły w sali przedszkolnej składniki potrzebne do wypieku pierniczków, bez których święta nie mają swojego uroku i zapachu. Gotowe ciasto przygotowane przez panie w kuchni zostało rozwałkowane. Na to niecierpliwie czekały dzieci, bo  najprzyjemniejszy moment w przygotowaniu pierników to ich wykrawanie przeróżnymi foremkami. Na blaszkach do pieczenia ciasta pojawiły się gwiazdeczki, serduszka, choinki, księżyce, które pani Lidka włożyła do piekarnika. Po chwili w całym przedszkolu unosił się zapach przyprawy korzennej. Gotowe pierniczki udekorowano kolorową posypką, lukrem, czekoladą. Ciasteczka pięknie wyglądały i pysznie smakowały.

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki – Psotki”, „Słoneczka” oraz „Misie” z wizytą na poczcie
06.12.2018
„Kotki – Psotki”, „Słoneczka” oraz „Misie” z wizytą na poczcie

W czwartek 6 grudnia „Kotki – Psotki” ze swoimi paniami  wybrały się do Urzędu Pocztowego w Gostyniu. W czasie wycieczki dzieci zobaczyły, jak wygląda praca na poczcie po drugiej stronie okienka. Przedszkolaki zwiedziły różne pomieszczenia, zapoznały się z ich funkcjami. Chętne przedszkolaki mogły przybić pieczątkę z datą, jaką przybija się na każdym liście i każdej kartce. Wizyta ta poprzedzona była pogadanką, dzięki której dzieci dowiedziały się, w jakim celu chodzi się na pocztę. Przedszkolaki miały okazję się przekonać, jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Zwróciły uwagę na kolorystykę ubrania służbowego i znaki rozpoznawcze. Na zakończenie dzieci  w podziękowaniu za interesujące spotkanie wręczyły naczelnikowi poczty własnoręcznie wykonaną laurkę z podziękowaniem i życzeniami świątecznymi. Korzystając z nadarzającej się okazji przedszkolaki wysłały kartkę świąteczną do zaprzyjaźnionego przedszkola w Poznaniu. Natomiast w połowie grudnia dzieci z grup „Słoneczka” i „Misie” odwiedziły pobliski punkt pocztowy na ulicy Górnej. „Słoneczka” wysłały życzenia świąteczne do chorej koleżanki Michalinki, a „Misie” zapoznały się z wyglądem poczty od środka. Podczas odwiedzin wszystkie dzieci utrwalały nawyk właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. To były bardzo ciekawe i pouczające wycieczki.

ZOBACZ GALERIĘ
„Słoneczka” na lekcji języka angielskiego i na wystawie w SP nr 1 w Gostyniu
05.12.2018
„Słoneczka” na lekcji języka angielskiego i na wystawie w SP nr 1 w Gostyniu

Dnia 5.12.2018 roku dzieci z grupy „Słoneczka” wraz z paniami wybrały się do Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu. W szkole serdecznie przywitała ich pani Martyna – nauczycielka języka angielskiego, która zaprosiła małych gości do swojej sali. Przedszkolaki uczestniczyły w lekcji pokazowej z języka angielskiego w klasie I. Pierwszoklasiści pokazali czego uczą się w szkole i zaprosili również młodszych kolegów i koleżanki do wspólnej zabawy ruchowej. Lekcja była bardzo ciekawa, prowadzona głównie przy pomocy tablicy interaktywnej, która wywarła na dzieciach duże wrażenie. Na koniec pani Martyna pokazała przedszkolakom ciekawą wystawę prac plastycznych, przygotowaną przez jej klasę z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W podziękowaniu za miłe przyjęcie „Słoneczka” wręczyły wychowawczyni kartkę z życzeniami świątecznymi. Dzieci wróciły do przedszkola bardzo zadowolone, wiele z nich dyskutowało na temat spostrzeżeń dotyczących szkoły. 

ZOBACZ GALERIĘ
Pierwszy Festiwal Kolęd – Hej Kolęda, Kolęda
04.12.2018
Pierwszy Festiwal Kolęd – Hej Kolęda, Kolęda

Było głośno, było wesoło z kolędami i pastorałkami. Dzieci z „Jedyneczki” wzięły udział w Pierwszym Festiwalu Kolęd – Hej Kolęda, Kolęda zorganizowanym przez Młodzieżową Radę Miejską Gostynia. Nasze przedszkole reprezentowały: Martyna Biderman, Paula Fabich, Gabriela Kręciołek, Maria Pietrzyk. Festiwal Kolęd był wspaniałą okazją do kultywowania tradycji śpiewania kolęd i pastorałek. Kolędowaniu z uwagą oraz podziwem przysłuchiwali się zgromadzeni przedszkolacy, nauczyciele oraz gostyńscy urzędnicy. Wszyscy występujący zaprezentowali się najlepiej, jak potrafili wprowadzając widownię w cudowny, świąteczny klimat. Za piękne śpiewanie dzieci otrzymały nagrodę, a widownia słodki upominek. Naszym dziewczynkom gratulujemy wspaniałego występu i życzymy radosnego kolędowania przy choince w ciepłej, rodzinnej atmosferze.

ZOBACZ GALERIĘ
Owocowe szaszłyki u „Kotków – Psotków”
03.12.2018
Owocowe szaszłyki u „Kotków – Psotków”

O tym jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców wiedzą „Kotki – Psotki”. Przedszkolaki brały udział w zajęciach na temat „Piramidy zdrowego odżywiania i sprawności fizycznej”.W ostatni poniedziałek dzieci z grupy „Kotki – Psotki” zajadały się własnoręcznie wykonanymi, kolorowymi, owocowymi szaszłykami. Uczyły się w ten sposób jeść smacznie i zdrowo. Na wstępie przedszkolaki określały kształt, kolor, wielkość oraz nazwę danego owocu. Dzieci tego dnia miały dużo pracy, każdy kroił owoce na kawałki oraz nadziewał na patyczki tworząc pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. 
Po skończonej pracy wszystkie „Kotki – Psotki” ze smakiem zjadły owocowe przysmaki. Przedszkolakom bardzo smakowała własnoręcznie wykonana potrawa. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości. 

ZOBACZ GALERIĘ
„Andrzejki” w przedszkolu
30.11.2018
„Andrzejki” w przedszkolu

Andrzejkowy wieczór marzeń,
przepowiednie nowych zdarzeń.
Różne wróżby czymś czynimy,
i wesoło się bawimy.

W naszym przedszkolu,  zgodnie z tradycją ubiegłych lat, świętowaliśmy „Andrzejki”. Najpopularniejsza wróżba to oczywiście lanie wosku, który dzieci przelewały przez dziurkę od klucza. Następnie odczytywały swoją wróżbę, wykazując się dużą fantazją i pomysłowością. Nie zabrakło również ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, słodkich cukierków z przepowiednią na przyszłość. Dzieci z wielką radością brały udział w różnych wróżbach i zabawach przy muzyce. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako pretekst do dobrej zabawy. Dzieci bawiły się w tym dniu doskonale i miały wesołe miny.

ZOBACZ GALERIĘ - KOTKI-PSOTKI

ZOBACZ GALERIĘ - MISIE

ZOBACZ GALERIĘ - MOTYLE

ZOBACZ GALERIĘ - SŁONECZKA

ZOBACZ GALERIĘ - SMERFY

 

Każdy przedszkolak wie, co je
30.11.2018
Każdy przedszkolak wie, co je

Wy nie wiecie, a ja wiem,
co dzień witaminy jem.
I w owocach i w warzywach,
każda się w nich sprytnie skrywa.
Choć to taka odrobinka, ta malutka witaminka.
Zdrowia naszego zawsze pilnuje
i naszym wzrostem dobrze kieruje,
bo gdy witaminy ochoczo jemy,
zdrowo i pięknie rośniemy.

W drugiej połowie listopada w ramach realizacji programu „Przedszkole Promujące Zdrowie”wszystkie dzieci zapoznały się z „Piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej”. Na zajęciach przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego prawidłowe odżywianie jest szczególnie istotne dla każdego człowieka. Poprzez pogadanki, pokaz oraz praktyczne działania wdrażano naszym małym wychowankom odpowiednie nawyki żywieniowe. Dzieci poznawały zasady zdrowego żywienia na podstawie literatury, a następnie wykonywały plakaty dotyczące tego, co warto jeść, a czego lepiej unikać. Na zakończenie cyklu zajęć o zdrowym odżywianiu przedszkolaki w każdej grupie wyeksponowały swoje prace na gazetce przed salą.

ZOBACZ GALERIĘ
„Światowy Dzień Pluszowego Misia” w bibliotece
29.11.2018
„Światowy Dzień Pluszowego Misia” w bibliotece

25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona maskotka pomagająca maluszkom w zasypianiu – Pluszowy Misiu. W naszym przedszkolu obchodziliśmy je dzisiaj. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Wszystkie dzieci przyniosły ze swoich domów ulubionego misia, z którym wybrały się na spacer do pobliskiej biblioteki. Pani Ewa przybliżyła dzieciom historię pluszowego misia, następnie dzieci obejrzały wystawę misiów z różnych stron Polski, od bardzo starych, do tych najnowszych. Po powrocie do przedszkola nasi milusińscy bawili się przy muzyce, tańcząc razem ze swoimi misiami.Ten dzień był pełen radości oraz wspólnej zabawy.

ZOBACZ GALERIĘ
Do puszki grosik wrzuć
26.11.2018
Do puszki grosik wrzuć

Przełom listopada i grudnia jest dla nas czasem niezwykłym. W tym okresie w naszym przedszkolu odbywa się wielkie usypywanie Góry Grosza. Cel akcji pozostaje od lat               niezmienny - pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Te dziecięce decyzje o wrzuceniu drobnej monety do puszki są ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Dzieci  z naszego przedszkola chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych, wiedzą że nie sposób przejść obojętnie wobec potrzeb innych. Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny w przedszkolu
23.11.2018
Urodziny w przedszkolu

Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego. W ostatni piątek obchodziliśmy urodziny wszystkich dzieci urodzonych w listopadzie. Podczas przyjęcia nie zabrakło wesołych zabaw integracyjnych przy piosenkach. Na zakończenie wszystkie dzieci ustawiły się w piękne koło, zaśpiewały małym jubilatom „Sto lat” i złożyły im życzenia urodzinowe. Po życzeniach przyszedł czas na pyszny, słodki poczęstunek.

ZOBACZ GALERIĘ
Odwiedziny „Słoneczek” w Bibliotece Pedagogicznej w Gostyniu
22.11.2018
Odwiedziny „Słoneczek” w Bibliotece Pedagogicznej w Gostyniu

„Czy to wczoraj, czy to dziś
- dzieciom jest potrzebny miś”.
H. Bechlerowa

Z okazji przypadającego 25 listopada Światowego Dnia Pluszowego Misia przedszkolaki z grupy „Słoneczka” miały okazję spędzić czas w bibliotece pedagogicznej. Na początku dzieci wysłuchały historii pluszowego misia opowiedzianej przez Panią Violettę – pracownika biblioteki. Przedszkolaki mogły sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości bohaterów bajek o misiach uczestnicząc w zgaduj-zgaduli „Czy znasz tego misia?”. Potem przyszedł czas na zabawę. Dzieci chętnie śpiewały i brały udział w zabawach ruchowych z misiem w roli głównej. Na zakończenie spotkania Pani Violetta rozdała dzieciom obrazki przedstawiające misie, które miały ozdobić po powrocie do przedszkola. „Słoneczka” w ramach podziękowania za poświęcony czas wręczyły Pani Violetcie kolorową laurkę. Zadowolone przedszkolaki pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
Wycieczka na pocztę
22.11.2018
Wycieczka na pocztę

Dzieci z grupy „Motyle” wybrały się do Urzędu Pocztowego, aby poznać zakres usług pocztowych oraz jakie zadanie spełnia urząd ten w naszym życiu. Podczas wycieczki  dzieci zobaczyły jak wygląda praca na poczcie z drugiej strony okienka. Zwiedziły różne pomieszczenia, zapoznały się z ich przeznaczeniem. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały pracowników poczty. Kilka dni temu dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 w Ostrowie Wlkp. wysłały „Motylom” pocztówkę z okazji 100–lecia odzyskania przez z Polskę Niepodległości, z prośbą o odesłanie kartki z Gostyniem. Wizyta na poczcie była doskonałą okazją, by to zrobić.

Wycieczka okazała się bardzo interesująca i pouczająca, dzieci wróciły do przedszkola pełne miłych wrażeń. Dodatkowo przedszkolaki otrzymały od pracowników poczty drobny prezent niespodziankę.  

ZOBACZ GALERIĘ
To naprawdę Franklin?
20.11.2018
To naprawdę Franklin?

Dzieci z dwóch grup najmłodszych spotkały się w dniu dzisiejszym z aktorem teatru poznańskiego, panem Piotrem Witoniem. Pan Piotr wcielił się w rolę żółwia Franklina i wspólnie z dziećmi odbył ciekawą podróż. Wszyscy świetnie się bawili. Przedszkolaki     dowiedziały się przy okazji na czym polega praca aktora. Na zakończenie podróży otrzymały zaproszenie na następne spotkanie z małym przyjacielem. Czekamy z niecierpliwością.

ZOBACZ GALERIĘ
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w naszym Przedszkolu
20.11.2018
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w naszym Przedszkolu

20 listopada został ustanowiony przez Sejm RP Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Z tej właśnie okazji podjęliśmy w naszym przedszkolu inicjatywę ukierunkowaną na uświadomienie przedszkolakom ich praw. Informacje przekazane podczas zajęć uświadomiły najmłodszym, że każdemu dziecku przysługuje szereg różnych praw (m.in.  prawo do imienia, nazwiska i obywatelstwa, prawo do życia bez przemocy, prawo do tajemnicy i prywatności, prawo do zabawy i nauki), a obowiązkiem dorosłych jest chronić dzieci i opiekować się nimi. Przedszkolaki dowiedziały się także do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku łamania ich praw oraz poznały instytucję Rzecznika Praw Dziecka. Na zakończenie dzieci wykonały plakat „Prawa dziecka”, który został wywieszony przed każdą salą.

ZOBACZ GALERIĘ
Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci i Osób Niepełnosprawnych
19.11.2018
Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci i Osób Niepełnosprawnych

Dzieci z grupy Słoneczka uczestniczyły w uroczystości , która została zorganizowana w GOK Hutnik, w związku z zadaniami realizowanymi w ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – edycja 2018” pod nazwą „Parasolka zaufania”. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele stowarzyszeń, dyrektorzy szkół, przedszkoli a także dzieci i młodzież gostyńskich szkół i przedszkoli .”. Otwarcia I edycji dokonał Pan Burmistrz Jerzy Kulak. Spotkanie uświetniły dzieci ze szkoły tańca Desparado, w tym także nasze przedszkolaki – Martynka z grupy Motyle, Paula z grupy Słoneczka oraz Marysia z grupy Kotki Psotki, które wykonały pełne energii układy taneczne. Zaproszeni goście obejrzeli także przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami”, przygotowane przez grupę teatralną Kęs wspólnie z osobami niepełnosprawnymi. Przy tej okazji Pani Dyrektor odebrała Certyfikat przystąpienia naszego przedszkola do „Gostyńskiej Koalicji Na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Dla wszystkich była to lekcja tolerancji, akceptacji oraz wrażliwości na potrzeby innych osób.

„Rodzinne śpiewanie piosenki Patriotycznej”
18.11.2018
„Rodzinne śpiewanie piosenki Patriotycznej”

W minioną niedzielę kilkoro dzieci z grupy „Motyle” wzięło udział w Balu Niepodległości zorganizowanym przez członków świetlicy „Promyki Dobra”, prowadzonej przez Siostry Służebniczki. Nasza „Rodzinka Motyle” w składzie Dominika, Maja, Michalina, Karolina, Eryk, Michał, Szymon aktywnie włączyła się w „Rodzinne śpiewanie piosenki Patriotycznej” z repertuarem pt. „Rodzinny kraj”. Za wstęp na scenie dzieci otrzymały dyplom i upominek. Gratulujemy wspaniałego występu! Życzymy sukcesów artystycznych.

ZOBACZ GALERIĘ
Pani Asia z wizytą w grupie Słoneczka
15.11.2018
Pani Asia z wizytą w grupie Słoneczka

Pani Asia nie tylko pracuje w naszym przedszkolu, ale jest także wolontariuszem w schronisku da zwierząt w Dalabuszkach. Dzisiaj odwiedziła naszą grupę, aby opowiedzieć o odpowiedzialności, jaką mają ludzie decydując się na zwierzęta w domu, jak należy o nie dbać oraz uwrażliwiła dzieci na los bezdomnych, pokrzywdzonych zwierząt zachęcając do odwiedzenia schroniska wspólnie z rodzicami. Słoneczka podziękowały pani Asi za wspaniałą lekcję miłości do zwierząt kolorową laurką.

ZOBACZ GALERIĘ
Konkurs recytatorski „Kto Ty jesteś? Polak mały”
15.11.2018
Konkurs recytatorski „Kto Ty jesteś? Polak mały”

Troje przedstawicieli z grupy „Motyle” wzięło udział w konkursie recytatorskim pt. “Kto Ty jesteś? Polak mały”. Organizatorem było Przedszkole Miejskie nr 7 w Gostyniu. Dominika, Ola i Marek wspaniale deklamowali przygotowane wiersze patriotyczne. Każdy z recytatorów zachwycił wdziękiem i niepowtarzalną interpretacją utworu. Mimo iż naszym reprezentantom nie udało się zdobyć miejsc w pierwszej trójce, jesteśmy z nich bardzo dumni. Wysiłki naszych dzieci nagradzane były gromkimi brawami, a za udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz nagrody niespodzianki. Serdecznie wszystkim gratulujemy i jesteśmy pełni podziwu dla ich występów!

ZOBACZ GALERIĘ
Pani Ewa z wizytą u Smerfów
15.11.2018
Pani Ewa z wizytą u Smerfów

Dzisiejszym gościem Smerfów była Pani Ewa z biblioteki, która przyniosła książkę z kolejnymi przygodami Franklina. Dzieci wysłuchały opowiadania „Franklin i książka z biblioteki”, dzięki któremu dowiedziały się, na czym polega praca bibliotekarza oraz jak ważne są książki. Pani Ewa pokazała również,  jak robi się samoloty z papieru. Następnie wszyscy mogli wypróbować,  czy potrafią one latać. Na zakończenie spotkania Smerfy otrzymały książkę o kolejnych przygodach Franklina  a Pani Ewie, w podziękowaniu za wizytę, podarowały laurkę.

ZOBACZ GALERIĘ
XV Masowy Bieg Gostyńśki - Gostyński Bieg Niepodległości
11.11.2018
XV Masowy Bieg Gostyńśki - Gostyński Bieg Niepodległości

11 listopada 2018 roku świętowaliśmy 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Niektórzy w aktywny sposób świętowali tę wyjątkową rocznicę, biorąc udział w XV Masowym Biegu Gostyńskim - Gostyńskim Biegu Niepodległości. Nasze przedszkole reprezentowali Szymon z grupy „Motyle” i Maria z grupy „Kotki – Psotki”, którzy uczestniczyli w biegu masowym, malowniczymi ścieżkami leśnymi. W tym sportowym wydarzeniu nie było wygranych ani przegranych. Po zakończeniu biegu wszyscy zawodnicy otrzymali medal, każdy czuł się zwycięzcą.

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolaków droga do niepodległości
09.11.2018
Przedszkolaków droga do niepodległości

9 listopada 2018 roku, nasze przedszkole uczestniczyło w uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W związku z tym gościliśmy burmistrza naszego miasta, pana Jerzego Kulaka, pracownika Wydziału Oświaty w Gostyniu, pana Krzysztofa Mazurka, przewodniczącego Rady Rodziców, Tomasza Pietrzyka oraz pracowników przedszkola. Punktualnie o 11:11 włączyliśmy się w bicie Rekordu dla Niepodległości w śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. Następnie dzieci zaprezentowały program artystyczny pt. „Droga do niepodległości..”. Były wiersze, tańce, śpiewy, a wszystko to miało na celu kształtowanie w najmłodszych postaw patriotycznych, wyrażających się w przywiązaniu do Ojczyzny, budzenie poczucia dumy z bycia Polakiem, budowanie więzi społecznych oraz zainteresowanie dzieci historią Polski. Po części artystycznej przedszkolaki wraz ze swoimi paniami przeszły ulicami miasta na Rynek, gdzie na wielu czekali rodzice. Do wszystkich zgromadzonych wyszedł pan burmistrz w towarzystwie pani Doroty Zawadzkiej, znanej z programu telewizyjnego „Super Niania”, pana Grzegorza Skorupskiego oraz pani Magdaleny Rajewskiej. Dzieci wraz z dorosłymi zaśpiewały cztery zwrotki hymnu Polski, a zwieńczeniem uroczystości było wypuszczenie w niebo mnóstwa biało – czerwonych balonów.

Serdecznie dziękujemy burmistrzowi J. Kulakowi za pomoc w organizacji uroczystości.

ZOBACZ GALERIĘ
Maluchy w bibliotece - opowieści o książkach z serii Franklin
08.11.2018
Maluchy w bibliotece - opowieści o książkach z serii Franklin

8 listopada dzieci z dwóch najmłodszych grup gościły w bibliotece. Pani Ewa wprowadziła dzieci w świat książek opowiadając im, co to jest książka i jak się z nią postępuje. Przedszkolaki wysłuchały też opowiadania pt: Franklin boi się ciemności, niektóre z dzieci chętnie odpowiadały na zadawane im pytania. Mogły też obejrzeć książki, które wzbudziły ich zainteresowanie. Podczas następnego spotkania w bibliotece będzie czekała na nas niespodzianka, już nie możemy się doczekać.

ZOBACZ GALERIĘ
Spotkanie z Panią Dorotą Zawadzką
07.11.2018
Spotkanie z Panią Dorotą Zawadzką

Dzisiaj nasze przedszkole odwiedziła Pani Dorota Zawadzka (Superniania). Spotkanie dotyczyło zachowania bezpieczeństwa w domu i w przedszkolu.

ZOBACZ GALERIĘ
Ciekawa wycieczka 4-latków
07.11.2018
Ciekawa wycieczka 4-latków

Dzieci z grupy „ Kotki- Psotki” udały się na niecodzienną wycieczkę do Sądu Rejonowego w Gostyniu. W gmachu budynku powitał nas sam Prezes - Pan Leszek Antkowiak. Celem wycieczki było poznanie pracy sędziego. Dzieci miały okazję zobaczyć salę sądową, gdzie zasiadają sędziowie, oskarżeni, prokuratorzy. Zwiedziły również pokój niebieski oraz gabinet Pana Prezesa. Pan Leszek, w przystępny dla przedszkolaków sposób, przekazał wiedzę z zasad funkcjonowania organów sprawiedliwości oraz skutków łamania prawa. Kotki- Psotki i Panie miały możliwość wcielenia się w rolę sędziego przymierzając sędziowską togę oraz insygnia władzy sędziowskiej- złoty łańcuch z Orłem Polski. Wizyta w sądzie wywarła duże wrażenie na przedszkolakach. Pięknie podziękowały laurką. Zadowolone, ze słodkim poczęstunkiem- smacznym lizakiem wróciły do przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolacy pamiętają o tych, co odeszli
31.10.2018
Przedszkolacy pamiętają o tych, co odeszli

Spieszmy się kochać ludzi,
tak szybko odchodzą.

Ks. Jan Twardowski

Przedszkolaki nie zapomniały o ważnej dacie –  1 listopada. Już kolejny rok zapaliły znicze przy pomniku poświęconym tym, którzy zostali pomordowani podczas II wojny światowej. Zapalony znicz, który dzieci postawiły pod pomnikiem, to symbol pamięci o zmarłych, którzy oddali życie za ojczyznę. Jest to wspaniała okazja do poznawania historii Polski oraz historii lokalnej. Tego dnia przedszkolaki zrozumiały, jak ważny jest dzień Wszystkich Świętych, a także odwiedzanie grobów nie tylko swoich bliskich, ale wszystkich zmarłych.

ZOBACZ GALERIĘ
Podróż z Franklinem czas zacząć
26.10.2018
Podróż z Franklinem czas zacząć

Maluszki niecierpliwie oczekiwały na dzisiejszego gościa. Po śniadaniu, odwiedziła nas Pani Ewa z biblioteki przynosząc książkę - Franklin i książka z biblioteki. Słuchając  opowiadania  o Franklinie dzieci dowiedziały się, na czym polega praca bibliotekarza, co to biblioteka oraz, że pożyczoną książkę zawsze należy oddać. Pani Ewa miała dla nas niespodziankę – samoloty z  kolorowego papieru i plakat przedstawiający żółwia Franklina. Zostaliśmy też zaproszeni na następne spotkanie z Franklinem w bibliotece. Już nie możemy się doczekać.

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolacy w poszukiwaniu narodowych symboli
24.10.2018
Przedszkolacy w poszukiwaniu narodowych symboli

Już za dwa tygodnie obchodzić będziemy 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a nasze przedszkolaki przygotowują się już od kilku dni do tego ważnego wydarzenia. Dzisiaj wybrały się na spacer ulicami Gostynia, aby odnaleźć symbole świadczące o przynależności do polskiego narodu. Z łatwością zauważyły flagi oraz godło widniejące na instytucjach oraz pomalowane w barwy narodowe murale przypominające o zbliżającym się święcie. Na rynku poznały historię pomnika i związanych z nim wydarzeń podczas II wojny światowej oraz miały możliwość spotkać się z żołnierzami leszczyńskiej jednostki.

ZOBACZ GALERIĘ
Kulinarna przygoda w „Czarnym Piecu”
24.10.2018
Kulinarna przygoda w „Czarnym Piecu”

W środę, 24 października, dzieci z grupy „Motyle” wybrały się z wizytą do restauracji „Czarny Piec” w Gostyniu. Dzięki uprzejmości właścicieli przedszkolaki mogły poznać tajniki wyrabiania ciasta na prawdziwą włoską pizzę i dodatki, dzięki którym jej smak jest naprawdę wyjątkowy. Zobaczyły też specjalny piec, w którym umieszcza się i wypieka pizzę. Kiedy pizza była gotowa na dzieci czekała prawdziwa uczta. Mogły skosztować pysznego włoskiego dania wypieczonego specjalnie dla nich. Pyszna pizza w mgnieniu oka znikała z talerzy, a po zjedzeniu dzieci stwierdziły „że jest to pizza najlepsza w mieście”. Przedszkolaki z pełnymi brzuchami wróciły do przedszkola, nie mając już ochoty na obiadDzięki wizycie w „Czarnym piecu” dzieci nie tylko poznały proces powstawania pizzy, ale mogły się też przyjrzeć, jak wygląda praca w restauracji.

Serdecznie dziękujemy Pani Anecie i Panu Mariuszowi za miłe przyjęcie naszej grupy i smaczną przygodę.

ZOBACZ GALERIĘ
Misie z wizytą w sadzie
22.10.2018
Misie z wizytą w sadzie

Dzięki uprzejmości dziadków Helenki - właścicieli sadu, dzieci mogły obejrzeć drzewa pełne pięknych, błyszczących w słońcu jabłek. Dowiedziały się ciekawostek dotyczących ich uprawy i poznały czynności jakie wykonuje sadownik.  Widok dorodnych owoców zaostrzył apetyt na witaminy. Przedszkolaki ochoczo zajadały soczyste jabłuszka i pyszną szarlotkę - smakołyki serwowane przez babcię Helenki. Naszej wyprawie dzielnie towarzyszyła Marysia- siostra Helenki, wychowanka naszego przedszkola. Serdecznie dziękujemy właścicielom sadu za tak miłe przyjęcie.

ZOBACZ GALERIĘ
Słoneczka na koncercie w Szkole Muzycznej
22.10.2018
Słoneczka na koncercie w Szkole Muzycznej

Dzieci z grupy Słoneczka po raz pierwszy wzięły udział w „Jesiennym koncercie” zorganizowanym przez Państwową Szkołę Muzyczną. W koncercie wystąpili młodzi artyści – uczniowie tejże szkoły, prezentując utwory grane na fortepianie, flecie, skrzypcach, trąbce, gitarze oraz perkusji. Zebrana publiczność aktywnie uczestniczyła w wydarzeniu ucząc się piosenki „Kolorowe liście” przy akompaniamencie fortepianu. „Jesienny koncert dostarczył wszystkim wielu miłych wrażeń.

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny w przedszkolu
19.10.2018
Urodziny w przedszkolu

W ostatni piątek obchodziliśmy urodziny wszystkich dzieci urodzonych w miesiącu październiku. Po wspólnej zabawie przy muzyce przyszedł czas na życzenia oraz skosztowanie przepysznych torcików. Wszystkim jubilatom życzymy 100 lat oraz zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.

ZOBACZ GALERIĘ
Patriotycznie w bibliotece
18.10.2018
Patriotycznie w bibliotece

W ostatnim czasie dzieci z grup: „Kotki – Psotki”, „Słoneczka” i „Motyle” odwiedziły bibliotekę. Pani Ewa wyjaśniła dzieciom znaczenie słowa patriotyzm oraz przeczytała książkę „Symbole narodowe”. Następnie przedszkolaki udały się do czytelni, gdzie przeglądały interesujące je książki. Dzieci pełne nowych wrażeń i doświadczeń wróciły do swoich codziennych zajęć w przedszkolu.

ZOBACZ GALERIĘ
„Mali piekarze”
17.10.2018
„Mali piekarze”

17 października dzieci z grupy „ KOTKI-PSOTKI” udały się na wycieczkę  do piekarni państwa Ciążyńskich. Podczas wycieczki miały możliwość  zobaczyć, jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały produkty potrzebne do  wypieku pieczywa. Zobaczyły również maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Największą frajdą było dla dzieci samodzielne formowanie z ciasta rogali, chałek czy bułek. Na koniec przedszkolaki zostały obdarowane pysznościami- ciasteczkami i ciepłymi bułeczkami. Pięknie podziękowały laurką.

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Edukacji Narodowej
12.10.2018
Dzień Edukacji Narodowej

Serdecznie dziękujemy za pamięć i życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Był to dla nas bardzo radosny dzień.

Pracownicy przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
Spotkanie z robotyką
11.10.2018
Spotkanie z robotyką

Dzieci z grupy „Motyle” oraz „Słoneczka” uczestniczyły w spotkaniu z programistą – panem T. Grobelnym, który wprowadził je w przygodę z robotyką. Dzieci sterowały przygotowanym przez instruktora robotem, następnie same konstruowały pojazdy wg instrukcji znajdującej się na tablecie. Kiedy ukończyły budowę robota, z pomocą pana T. Grobelnego programowały jego poruszanie się. Konstruowanie maszyn sprawiło „Motylom” i „Słoneczkom” wiele radości.

ZOBACZ GALERIĘ
Kolorowa sałatka owocowa
11.10.2018
Kolorowa sałatka owocowa

Podsumowując tematykę "Jesień w sadzie i ogrodzie", grupa Misie wykonała zdrową, witaminową sałatkę owocową - "Palmę". Dzieci samodzielnie pokroiły banana, a następnie na swoim talerzyku tworzyły ciekawą kompozycję. Owocowa Palma była pyszna i stanowiła dodatek do drugiego śniadania.

ZOBACZ GALERIĘ
"Wizyta w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej"
09.10.2018
"Wizyta w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej"

Dzieci z grupy „Motyle” udały się do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Gostyniu, aby poznać zawody osób tam pracujących. Dzieci powitała pani K. Ratajczak – pedagog, terapeuta integracji sensorycznej, która przedstawiła osoby z nią współpracujące tj. Panią Annę Łagódkę – pedagoga, logopedę, Panią Justynę Błachowiak- psychologa oraz pana Jana Kurnatowskiego – fizjoterapeutę. Pod okiem Pani Kamili oraz Pani Anny Łagódki, dzieci brały udział w zabawie logopedycznej oraz wykonały zabawkę sensoryczną. Pani Psycholog przeprowadziła z dziećmi zabawę wyciszającą pt. „Żabki”. Pod okiem fizjoterapeuty dzieci aktywnie uczestniczyły w ćwiczeniach rozciągających. Kwintesencją spotkania była relaksacja na dywanie światłowodowym, ze zmianą barw. Na zakończenie pani Kamila pokazała nam gabinet Pani księgowej oraz recepcję. Przedszkolaki nie omieszkały skorzystać z windy, którą zjechały na dół. Wizyta w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej okazała się bardzo interesująca i ciekawa. „Motyle” wróciły do przedszkola pełne miłych wrażeń. Dziękujemy pracownikom Poradni za gościnność.

ZOBACZ GALERIĘ
Zawitała do nas jesień
05.10.2018
Zawitała do nas jesień

U Misiów dzisiaj jesiennie i kolorowo. Odwiedziła nas miła Pani Violetta, która wcieliła się w rolę  Pani Jesieni. Przyniosła ze sobą kosz pełen kolorowych  niespodzianek. Misie z zainteresowaniem oglądały warzywa oraz owoce, nazywały je, przeliczały. Nie zabrakło też chętnych do przymierzenia wianka naszego gościa. Za miłe spotkanie maluchy  podziękowały ruchową ilustracją utworu Misie szare.

ZOBACZ GALERIĘ
Co słychać u MISIÓW?
05.10.2018
Co słychać u MISIÓW?

Oprócz zabaw i zajęć w sali, Misie poznają również najbliższe otoczenie przedszkola. Piękna pogoda zachęciła nas do spaceru, gdzie podziwialiśmy kolorowe, jesienne liście, warzywa w ogródku oraz owocowe drzewa. Mieliśmy okazję pobawić się kasztanami, żołędziami oraz komponować kolorowe bukiety z liści. Jednak najbardziej podobało nam się turlanie i hasanie w liściach. 

ZOBACZ GALERIĘ
Smerfy poszukują skarbów jesieni
04.10.2018
Smerfy poszukują skarbów jesieni

W ramach omawiania tematyki związanej z jesienią, dzieci z grupy „Smerfy” wybrały się poza teren przedszkola, aby zobaczyć,  jak wyglądają drzewa, z których nazwami zapoznały się podczas zajęć. Przedszkolaki tuż za bramą przedszkola zauważyły, że na chodniku leżą kasztany, a w pobliżu z drzewa zwisają czerwone kuleczki -  jarzębina. Przy okazji wyjścia poza teren przedszkola,  „Smerfy” uczyły się, jak należy chodzić w parach i jak bezpiecznie poruszać się podczas spaceru.  Nie trzeba jednak dalekich wycieczek, aby zobaczyć piękno przyrody.  Na naszym boisku dzieci także zauważyły drzewo – dąb, pod którym leżało mnóstwo żołędzi. Przedszkolaki prześcigały się w zbieraniu owoców dębu, co sprawiło im mnóstwo frajdy.

ZOBACZ GALERIĘ
W krainie marchewki
03.10.2018
W krainie marchewki

Dzisiaj u KOTKÓW -PSOTKÓW  zrobiło się marchewkowo, każdy miał opaskę z marchewką. Wcześniej dzieci poznawały inne owoce i warzywa oraz ich właściwości. Nasza zabawa zaczęła się od różnego rodzaju marchewkowych gier: ruchowych, przy muzyce, matematycznych, ze zjadaniem pomarańczowej zdrowej pychotki oraz rymowanek. Nie zabrakło również rozmów o charakterze prozdrowotnym. Na koniec  przedszkolaki wykonały pracę plastyczną. Oczywiście było to malowanie…… marchewki.

ZOBACZ GALERIĘ
Bohaterzy bajek Janiny Porazińskiej
02.10.2018
Bohaterzy bajek Janiny Porazińskiej

Najstarsze grupy przedszkolne: „Motyle”, „Słoneczka oraz „Kotki-Psotki”, odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Gostyniu. Dzieci poznały twórczość Janiny Porazińskiej, a odbyło się to w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Występ przygotowała dla nas  grupa teatralna „Kęs”. Młodzież przeczytała dzieciom: „Szewczyka Dratewkę”, „Kozuchę kłamczuchę”, „Dwie Dorotki”, Bajki Iskierki” i wiele innych. Aktorzy przebrani byli w piękne kostiumy, prezentujące  bohaterów czytanych bajek, co wzbudziło zachwyt wśród małych słuchaczy. Na zakończenie spotkania przedszkolaki miały okazję przymierzyć atrybuty aktorów i przez chwilę być postacią z bajki.

ZOBACZ GALERIĘ
Owocowa uczta u „Smerfów”
01.10.2018
Owocowa uczta u „Smerfów”

Owoce są smaczne i zdrowe, wiedzą o tym wszystkie dzieci, nawet te najmłodsze, które dzisiaj do przedszkola przyniosły swoje ulubione owoce. „Smerfy” odwiedziły przedszkolną kuchnię, a tam wspólnie z Panią Lidką wykonały owocowe szaszłyki. Dzieci jadły z ogromną ochotą i przyjemnością, bo wszystko smakuje o wiele lepiej,  gdy robi się samemu. Dziękujemy Pani Lidce za poświęcony czas i pomoc w przygotowaniu szaszłyków.

ZOBACZ GALERIĘ
„Europejski tydzień sportu” w naszym przedszkolu
28.09.2018
„Europejski tydzień sportu” w naszym przedszkolu

W ostatnim tygodniu września nasze przedszkole włączyło się do akcji „Europejski tydzień sportu dla wszystkich”. Celem tych działań jest promowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności ruchowej, jako najlepszej formy spędzania wolnego czasu. W starszych grupach odbyły się międzygrupowe turnieje sportowe. Przedszkolaki rywalizowały ze sobą w kilkuosobowych zespołach, pozostali koledzy dopingowali zawodników okrzykami i hasłami zachęcającymi do walki. Młodsze dzieci uczestniczyły w grach i zabawach sportowych zorganizowanych w sali lub na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że swoimi działaniami zachęciliśmy naszych wychowanków do podejmowania aktywności ruchowej.

ZOBACZ GALERIĘ
„Święto Pieczonego Ziemniaka”
28.09.2018
„Święto Pieczonego Ziemniaka”

„Dziś do ogniska ziemniaki wrzucamy   
i do wesołej zabawy wszystkich zapraszamy".


Pod takim hasłem w ostatni piątek września odbyło się w naszym przedszkolu „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Główną atrakcją dla dzieci  było wspólne skosztowanie pieczonych ziemniaków. W oczekiwaniu na nie, dzieci śpiewały piosenki. Ziemniaki upieczone w ognisku smakowały jak potrawy z najlepszej kuchni.Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje, gdyż apetyt dopisywał dzieciom. Ten jesienny dzień, pachnący pieczonym ziemniakiem, na pewno wszyscy będą długo pamiętać.

ZOBACZ GALERIĘ
„Jesienne sprzątanie świata”
28.09.2018
„Jesienne sprzątanie świata”

Po raz kolejny włączyliśmy się w Ogólnopolską Akcję Sprzątania Świata.

Przedszkolaki, zaopatrzone w rękawice i worki, oczyszczały z odpadów najbliższą okolicę oraz teren przedszkolny. Hasło towarzyszące dzieciom podczas zbiórki brzmiało: „AKCJA - SEGREGACJA! 2 x WIĘCEJ, 2 x CZYŚCIEJ”. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

ZOBACZ GALERIĘ
Jesienne spacery do parku
28.09.2018
Jesienne spacery do parku

W tym tygodniu dzieci z grup „Słoneczka” i „Motyle”, wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni, udały się do pobliskiego parku. Wycieczka dostarczyła przedszkolakom nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Wyjście na spacer poprzedziła rozmowa na temat zasad zachowania się w parku – dzieci zgodnie stwierdziły, iż nie należy niczego zrywać, łamać i zaśmiecać. Przedszkolaki nie zapomniały również o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez ulicę. W parku dzieci mogły podziwiać jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa oraz usłyszeć odgłosy przyrody. Podczas wycieczki przedszkolaki zbierały najpiękniejsze, kolorowe liście oraz żołędzie i kasztany, którymi przyozdobiły kącik przyrody w swojej sali. Dzieci zadowolone, choć trochę zmęczone, wróciły do swoich codziennych zajęć w przedszkolu.

ZOBACZ GALERIĘ
„Kotki- Psotki” w parku
27.09.2018
„Kotki- Psotki” w parku

Jesień to bardzo kolorowa i inspirująca pora roku. Sprzyja obserwacji i zabawie. Szczególnie pięknie jest wtedy, gdy już drzewa mienią się złotymi kolorami a listki zapraszają do gonitwy. „Kotki- Psotki” brały dziś udział w takiej zabawie. 4-latki cieszyły się przyrodą, zbierając liście, tworząc bukiety i radośnie biegając wokół drzew. Na wycieczce została wykorzystana w zabawie chusta animacyjna, a wracając z parku, wiele uciechy sprawił dzieciom pobyt na placu zabaw - „na wałach”. „ Kotki- Psotki” zmęczone, ale zadowolone wróciły do przedszkola na obiad.

ZOBACZ GALERIĘ
„Dawniej i dziś”
27.09.2018
„Dawniej i dziś”

Czwartek był dniem pełnym wrażeń. Na początku dzieci z grupy „Motyle” wybrały się na wycieczkę do warsztatu samochodowego. Podczas wycieczki miały okazję poznać zawód mechanika samochodowego oraz miejsce jego pracy. Zobaczyły bardzo nowoczesne urządzenia usprawniające pracę mechanikowi oraz sprzęt zabytkowy służący do wymiany opon i wyważenia kół. Obserwowały podnoszenie oraz opuszczanie samochodu na podnośnikach, próbowały swoich sił w posługiwaniu się maszyną służącą do odkręcania śrub w kole. Przypatrywały się sytuacji rozładunku auta z lawety. Podczas wycieczki naszym przewodnikiem był Pan Łukasz Wiśniewski, który w ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy. Wizyta w warsztacie samochodowym okazała się bardzo interesująca.Serdecznie dziękujemy właścicielom i pracownikom firmy Premio za poświęcony czas.

Kontynuacją wcześniejszej wycieczki było wyjście do Muzeum Starych Samochodów w Gostyniu. Właścicielem tej wspanialej kolekcji jest  Pan Maciej Peda, który serdecznie przyjął nas w swoim muzeum i podzielił się wiedzą na temat kolekcji. Dzieci miały okazję obejrzeć auta z początku XX wieku, gdzie najstarsze z nich ma 110 lat.  Pan Maciej ciągle wzbogaca swoja kolekcję i dba o jej stan techniczny, dlatego wszystkie samochody są sprawne i użytkowane w wyjątkowych sytuacjach, np. ślub. Wycieczka bardzo się podobała przedszkolakom, a na pytanie „Które samochody bardziej się wam podobały- stare czy współczesne?”, zdania dzieci były podzielone.

ZOBACZ GALERIĘ
Przedszkolaki z „Jedyneczki” na skrzyżowaniu
26.09.2018
Przedszkolaki z „Jedyneczki” na skrzyżowaniu

W drugiej połowie września dzieci z wszystkich grup z naszego przedszkola udały się w pobliże skrzyżowania, aby w praktyczny sposób nauczyć się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Zarówno maluszki, jak i starsze przedszkolaki z uwagą obserwowały ruch uliczny, sygnalizację świetlną, nazywały pojazdy oraz poznane znaki drogowe. Teraz już każde dziecko wie, jak należy zachowywać się na ulicy, gdzie może przechodzić przez jezdnię i na jakim świetle. Przedszkolaki pełne wrażeń i nowych doświadczeń wróciły do przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
Mały miś w świecie wielkiej literatury
25.09.2018
Mały miś w świecie wielkiej literatury

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole przystąpiło do projektu Mały Miś w świecie wielkiej literatury, którego celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą. Projektowi partneruje MAC Edukacja oraz wydawnictwo Bliżej Przedszkola.

ZOBACZ GALERIĘ
Urodziny w przedszkolu
21.09.2018
Urodziny w przedszkolu

Po raz pierwszy w nowym roku szkolnym obchodziliśmy urodziny wszystkich dzieci urodzonych w miesiącu wrześniu. Po wspólnej zabawie przy muzyce przyszedł czas na życzenia oraz skosztowanie przepysznych torcików. Wszystkim jubilatom życzymy 100 lat oraz zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.

ZOBACZ GALERIĘ
Pierwszy spacer Smerfów w towarzystwie Motyli
21.09.2018
Pierwszy spacer Smerfów w towarzystwie Motyli

Piątek był ważnym dniem dla najmłodszych przedszkolaków z grupy Smerfy. Dzieci wybrały się na pierwszy spacer w okolicy przedszkola w towarzystwie Motyli. 6-latki dzielnie pilnowały maluchów i pokazały im, jak należy chodzić w parze. 3-latki z kolei śmiało maszerowały za rękę ze starszymi kolegami i ze zdumieniem oglądały wszystko, co znajdowało się wokół przedszkola.

Serdecznie dziękujemy Motylom za opiekę i pomoc podczas naszej pierwszej wycieczki.

ZOBACZ GALERIĘ
Dzień Przedszkolaka
20.09.2018
Dzień Przedszkolaka

20 września to szczególna data - w tym dniu obchodzimy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji na dzieci z naszego przedszkola czekały miłe niespodzianki. Po pierwszym śniadaniu odbyło się spotkanie edukacyjne o bezpieczeństwie, przygotowane przez Centrum Popularyzacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Wrocławia. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach. Poznały podstawowe znaki drogowe oraz miały możliwość aktywnie uczestniczyć w scenkach związanych z bezpieczeństwem, nie tylko na drogach, ale również w innych sytuacjach życiowych. Wykazały się także znajomością numerów alarmowych. Dzieci nagrodziły gości dużymi brawami, a spotkanie zakończyło się wesołą zabawą przy piosence. Następnie nasi milusińscy mogli bawić się na wspaniałych dmuchanych zabawkach – zamku, dinozaurze i zjeżdżalni. Dzieci wspaniale spędziły czas skacząc i zjeżdżając „z górki na pazurki”, a przy okazji ćwiczyły cierpliwość, oczekując na swoją kolej w zabawie oraz demonstrowały swoją świadomość troski o bezpieczeństwo własne i kolegów. Po udanej zabawie, zmęczone, ale uśmiechnięte przedszkolaki, udały się do swoich sal. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za wspaniałe atrakcje, które zorganizowała dla naszych wychowanków.

ZOBACZ GALERIĘ
„Akademia Reksia” w „Jedyneczce”
19.09.2018
„Akademia Reksia” w „Jedyneczce”

„Akademia Reksia” to pionierski projekt realizowany przez jedną z największych szkółek piłkarskich w Polsce – Akademię Piłkarską Reissa. Wykorzystując doświadczenia w organizacji wydarzeń sportowych oraz kształceniu sportowców już od najmłodszych lat, powstał projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach „Akademii Reksia” w naszym przedszkolu, jak co roku, organizowane są zajęcia zabawowo - sprawnościowe dla chłopców i dziewczynek w wieku od 3. do 6. roku życia. Liczy się nie tylko pozytywna energia i zabawa, ale przede wszystkim rozwijanie koordynacji, postrzeganie, umiejętności pracy w grupie oraz zdobywanie nawyków dobrej postawy. Uśmiechy na twarzach, nietuzinkowe atrakcje i moc sportowych wrażeń czekają na naszych podopiecznych podczas zajęć ruchowych organizowanych przez trenera z „Akademii Reksia”.

ZOBACZ GALERIĘ
„Motyle” na zajęciach biblioterapeutycznych
12.09.2018
„Motyle” na zajęciach biblioterapeutycznych

Dnia 12.09.2018 r. dzieci 6-letnie zostały zaproszone do Biblioteki Publicznej w Gostyniu na zajęcia biblioterapeutyczne „Z przyjacielem nie boję się ciemności i potworów”. Prowadzącą zajęcia była pani Halina Radoła, która pisze bajki terapeutyczne dla dzieci. Tym razem przeczytała swoją najnowszą bajkę pt. „Zapomniany przyjaciel Czarusia”, której treść ma pomóc dzieciom radzić sobie z emocjami i lękami. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały utworu a później uczestniczyły w pogadance na temat strachu i lęku. Zwieńczeniem ciekawych zajęć było wspólne wykonanie portretu stracha „Plaskacza”.

ZOBACZ GALERIĘ
Nowa strona Jedyneczki
04.09.2018
Nowa strona Jedyneczki

Witamy na naszej nowej stronie internetowej.